Hormonnal vagy anélkül? Fogamzásgátlás pro és kontra

nlc | 2018. Július 31.
Sok nőt aggodalommal tölt el a gondolat, hogy hormontartalmú eszközökkel és pirulákkal előzze meg a nem kívánt terhességet, bár a manapság használatos készítmények jóval kíméletesebbek és hatékonyabbak, mint elődeik. A félelem tehát kevésbé indokolt, de azt sem szabad elhallgatnunk, hogy némi ok azért van rá. Ugyanez a helyzet a hormonmentes készítményekkel, amelyeknek szintén megvan a maguk előnyös és hátrányos tulajdonságaik. Megpróbáltunk egyenleget vonni a két módszer között, hogy könnyebben választhass!

Tabletta, óvszer, spirál? Ugye nem könnyű dönteni… Az a legjobb, ha megismered a hormonális és hormonmentes fogamzásgátlás előnyeit és hátrányait, és csak ezután választasz. Persze előbb kérdezd meg a dokidat is, mert mégiscsak ő ért hozzá a legjobban!

Az orvossal együtt döntsétek el, hogy melyik megoldás neked a legjobb!

Nincs tökéletes pasi és hibátlan fogamzásgátló

A fogamzásgátlók is olyanok, mint a pasik: van jó és rossz oldaluk, de hibátlan egy sincs. A hormonális hatással működő eszközök és szerek (egyebek közt a fogamzásgátló tabletták vagy hüvelygyűrűk) például nem alkalmasak arra, hogy a nemi érintkezéssel terjedő betegségek ellen védelmet nyújtsanak úgy, mint az óvszer, ám eközben sok jótékony, egészségvédő hatásuk is van. Például megszüntethetik a vérzéssel járó görcsöket, védelmet nyújtanak a kismedencei gyulladásokkal és különféle daganatokkal, cisztákkal szemben, de gátolják a méhnyálkahártya hasüregi megtapadását is. A hormonmentes fogamzásgátlók többségéről (beleértve az óvszert, a méhen belüli eszközöket, a sterilizálást stb.) ez nem mondható el, az viszont már igen, hogy éppen a hormonmentességük miatt nem bolygatják meg a szervezet működését, nem „vesznek” össze más gyógyszerekkel, és sokkal kisebb eséllyel indítanak el káros folyamatokat a testben – egyszóval természetesebb, kíméletesebb módon működnek.

Amikor a hormonok megbolydulnak

A hormonális fogamzásgátló szerek elleni gyakori érv az is, hogy az alacsony hatóanyag-tartalom ellenére még mindig rejtenek kockázatokat: fennáll többek között a trombózis veszélye az alkalmazásuk közben, de a magas vérnyomásra, májbetegségekre sincsenek kedvező hatással. Előfordulhat miattuk köztes vérzés, fejfájás és hányinger is, és csökkenhet a nemi vágy, a libidó mértéke, de egyes nők mellfeszülésre, mellérzékenységre panaszkodnak a használatuk közben.  Felléphet ezenkívül bőrelszíneződés, és hajlamosabbá válhatunk a tabletta hatására a hüvelyfertőzésekre, hüvelygombára, mivel a készítmény változást okoz a hüvely baktériumflórájában. Számolni kell ezen túl még némi hangulatingadozással és akár enyhe depresszióval is, és ha nem ügyelünk, étvágyfokozó hatásuk miatt felszedhetünk pár nem kívánt kilót. A gesztagén nevű hormonösszetevő pedig fokozott folyadék-visszatartást okozhat a szervezetben, némelyik készítmény pedig a cukoranyagcserét befolyásoló hatása miatt hajlamosít hízásra.

A hormonmentesek sem hibátlanok: hogy mást ne mondjunk, kicsit macerásabbak az elején, mert egyes típusait (például a spirált vagy a Rézgyöngyöt) csak az orvos helyezheti fel – igaz, hogy ez után nagyon sokáig észre sem veszed, hogy ott vannak, míg a pirulát naponta kell szedned.

Egyszóval mindkét módszer hozhat jó és kellemetlen mellékhatásokat egyaránt. Listába szedtük az érveket és ellenérveket, hogy könnyebben eligazodhass!

Az orvossal együtt döntsétek el, hogy melyik megoldás neked a legjobb!

Hormonális fogamzásgátlás

Előnyök

Hátrányok

Hormonmentes fogamzásgátlás

Előnyök

Hátrányok

Exit mobile version