Általában azért választunk ételt vagy italt, mert kedveljük az ízét, és azért eszünk és iszunk belőle túl sokat, hogy minél tovább élvezzük azt a bizonyos ízt. Így van ez a csokinál és habos kakaónál, de valljuk be, a kávé és sör keserűsége kicsit sem vonzó. Vagy hogy mást ne említsünk: minek isszuk a pálinkát, ha egyszer olyan érzés van tőle a torkunkban, hogy menten spontán öngyulladásban lesz részünk.
Biztos vannak olyanok, akik kedvelik a keserűt és az öngyulladós torkot, de azért a többségünk nem igazán van oda ezekért az ízekért és érzésekért. Mégis megiszunk napi négy kávét, nyaranta pedig ott a sör minden második ember kezében a strandon.
Álmatlan éjszakáink ugyan nem voltak e kérdés miatt, de azért jó tudni, hogy a kutatók még ezt a témát is felderítették: a Human Molecular Genetics új tanulmányában azt vizsgálták, miért iszunk keserű italokat, ha nem is szeretjük a keserű ízt.
A vizsgálat eredménye józan paraszti ésszel is kitalálható: azért isszuk a kávét és sört, mert nagyobb szükségünk van a hatásukra, mint a jó ízre.
A kutatók olyan embereket vizsgáltak, akik keserűen isszák a kávét, a teába sem tesznek cukrot, és előszeretettel fogyasztanak kifacsart grépfrútot. Az alanyokat DNS-vizsgálatnak vetették alá, hogy lássák, a keserű íz kedvelése kódolva van-e az emberben. Azt találták, hogy a kávé- és sörfogyasztásnak semmi köze ahhoz, hogy milyen ízeket preferál valaki zsigerből, sokkal inkább a pszichés hatásuk miatt isszuk meg a keserű italokat.
Marilyn Cornelis professzor, a tanulmány vezetője szerint a keserű italokhoz a hatásuk miatt olyan asszociációkat kötünk, amelyek aztán újra és újra rávesznek minket, hogy megigyuk őket az ízük ellenére is. Például az alkohol a szabadság, a kávé a hatékonyság érzetét kelti, ezért iszunk olyan sokat belőlük.
Azért elgondolkodtató ez a tanulmány, mert ha ez így van, akkor könnyebben leszokhatnánk a kávéról és alkoholról, csak annyi kellene hozzá, hogy más, egészségesebb alternatívákkal – melyek ugyanolyan pszichés hatást keltenek – helyettesítsük ezeket az italokat. Persze egyszerűbb mondani, mint megvalósítani, főleg ha kávé- és alkoholfüggésről beszélünk. De a kutatók szerint kellő tudatossággal semmi sem lehetetlen.