A WHO meghatározása szerint a szexfüggőség egy mentális rendellenesség, ami csak abban különbözik a drogozástól vagy az alkoholizmustól, hogy nem szerhez nyúlnak a függők. De attól még ugyanolyan tünetekkel jár az elvonás.
A szexfüggőséget a társadalom nem kezeli a helyén Robert Weiss szexterapeuta szerint, sok esetben jópofának, vagánynak látják a kívülállók, pedig aki ezzel a függőséggel él, ugyanúgy szenved, mint bármilyen más függőségtől az emberek.
Három fő tünetet határoz meg a szakértő a függőségre:
- megszállott viselkedés;
- kontrollvesztés, túlzott szerhasználat, azaz ebben az esetben szexhasználat;
- közvetlen negatív következmények, mint párkapcsolati problémák, munkahelyi vagy iskolai gondok, pénzügyi zavar, depresszió, hanyatló egészség, szorongás, önbizalomvesztés, érdeklődés elvesztése bármi más iránt, ami nem a függőség tárgya.
Minden függőségnél fellépnek a fenti tünetek, a szexfüggőségnél sincs ez másképp. Csak a viselkedésbeli függőségek esetében nehezebb megcsípni a határt, hogy mikortól beszélünk ténylegesen függőségről.
Egy szexfüggőnek a fantáziái és a szex az első helyen állnak. Akár egyedül, akár mással, de kényszert érez a szexre, és nem törődik a következményekkel. Ugyanúgy, ahogy az alkoholista mindig az utolsó pohárral iszik, aztán le akarja tenni a piát, a szexfüggő is gyakran érzi azt, hogy ez az utolsó alkalom, és holnaptól nem így fog viselkedni, de aztán újra meg újra hajtja a kényszer a cselekvésre.
Akkor válik veszélyessé és megszállottá ez a viselkedés, amikor már a fontos kapcsolatai, érdeklődési körei és a kötelességei sem érdeklik. Szinte mindig kettős életet él, rejtegeti a szexuális életét a családja, barátai elől.
A szexfüggőség leggyakoribb jelei:
- pornó iránti megszállottság;
- digitális szexuális eszközök használata: webkamerás szolgáltatások, szexpartnerkeresők, virtuális szexjátékok;
- folyamatosan vadászik, hogy találjon szexpartnert;
- több kapcsolata van;
- gyakran vesz igénybe fizetős szexuális szolgáltatást;
- rendszeresen védekezés nélkül szexel;
- rendszeresen sodorja magát kockázatos, akár veszélyes helyzetekbe a szex miatt.
Mint más szerhasználat, a szexfüggőség is lezsibbasztja a függő érzéseit, megszökik általa a stressz és az érzelmi feszültség elől. A háttérben mindig valamilyen érzelmi vagy pszichológiai probléma áll, mint például depresszió, szorongás vagy valamilyen gyerekkori trauma.
A közhiedelemmel ellentétben a szexfüggő nem érzi jól magát szex közben és nem azért szexel sokat, mert boldog tőle. Azért szexel, hogy elterelje a figyelmét az érzelmeiről. Komolyan kell venni ugyanúgy, mint a drog- vagy alkoholfüggőséget, és segítséget kell kérni szakembertől, ha szexfüggő viselkedést észlelsz magadon.