Ilyen fogkefét válassz
Az egyik legfontosabb a megfelelő fogkefe kiválasztása. Bármennyire furcsának tűnik is, a puha sörtéjű a legjobb választás, hiszen a kulcs a helyes technikában és a sörtékben rejlik. A kemény és közepesen kemény fogkefék sörtéi túl kemények ahhoz, hogy az ínyszélt túlzott rányomás nélkül tisztítsák, így akár szabaddá válhatnak az érzékeny fognyakak. A jó fogkefe az íny felsértése nélkül tisztítja meg a fogínyt. A kicsi kefefej pedig hatékonyan tisztítja a nehezen elérhető területeket is.
Ideálisan naponta kétszer moss fogat legalább két-két percig. 30 másodpercet szánj a fogsorod minden szakaszára, alul kívül, majd belül, majd felül kívül és belül. De ennél is fontosabb, hogy fogaid tisztaságát tartsd szem előtt, ne pedig az időt! Csukd be a szemed és a nyelveddel simítsd végig a fogak felszínét. Ha szükséges, bátran mosd tovább a fogaidat.
Figyelj, hogyan tartod a fogkefét!
A fogkefe helyes tartását nagyjából így kell elképzelni: az ínyre 45 fokban döntve, a sörték 50 százaléka a fogfelszínen és 50 százaléka az ínyen fekszik. Ez a leghatékonyabb módja a fogápolásnak. A helyes technika még a fogmosás időtartamánál is sokkal fontosabb.
Kezdd a külső-belső területekkel
Indulj az alsó fogsor külső felszínén egyik oldalon, a legutolsó őrlőfogtól, és körkörös mozdulatokkal haladj végig a fogsor külső felszínén, a másik oldalon lévő utolsó őrlőfogig.
1. Apró tisztító mozdulatokkal fordulj át az utolsó őrlőfog hátsó felszínén és folytasd az alsó fogsor belső felszínén, amíg el nem éred a másik hátsó őrlőfogat, ahonnan indultál.
2. Ezt követően az felső fogsor külső felszínén ismételd meg ugyanezt a mozdulatsort.
Ne hanyagold el a hátsó területeket sem, hiszen azok is közvetlenül ki vannak téve a fogszuvasodásnak és a fogkőképződésnek.
Ne feledkezz meg a fogközökről sem
A fogkefe nem éri el a fogközöket. A fogakra ártalmas lepedék egyharmada viszont pont itt rakódik le. Ezért a fogszuvasodás leggyakrabban a két fog közötti területen alakul ki. Használj fogköztisztító kefét minden nap. A megfelelő méret kiválasztásához érdemes kikérned a fogorvosod tanácsát! De ha igazán profi akarsz lenni, kérj külön, egyénre szabott szájhigiéniás oktatást.
További információk a honlapon