23 ezer gyerek él Magyarországon állami gondoskodásban. Elhanyagolás, bántalmazás, a szülők szenvedélybetegségre, betegsége, halála miatt.
A gyerekek közül legjobb helyzetben a csecsemők vannak, mindenki őket akarja örökbe fogadni, utána jönnek az óvodáskorúak. Ahogy „öregszik” a gyerek, úgy romlanak az esélyei. A legrosszabb helyzetben az Áronhoz hasonló gyerekek vannak, ők állami gondoskodásban nőnek fel. Áron úgynevezett speciális szükségletű gyerek, aki rengeteg figyelmet, megértést igényel. Ezeknek a gyerekeknek – akiknek valamilyen pszichés betegségük, magatartási problémájuk, erős tanulási zavaruk van – a legnehezebb helyet találni az állami gondoskodás rendszerén belül.
Pedig soha ennyi nevelőszülő nem dolgozott még az országban, közel 5900-an fogadtak be családjukba szülők nélkül élő gyereket, közülük azonban csak 41-en kaptak felkészítést a különleges helyzetben levő gyerekek neveléséhez. Áron így került egyik helyről a másikra, nevelőszülői ugyanis nem éreztek elég erőt másik 4-5 befogadott gyerek mellett a sok figyelmet igénylő, szorongó kisfiúhoz.
„Mire megszokom az új szobámat, mindig el kell költöznöm. Szerintem inkább már ki sem pakolok” – mondja Áron, amikor a gyakori családváltásról kérdezzük.
Egy traumatizált gyerek életében pedig az állandóság, a biztonság az egyik legfontosabb. Az SOS Gyermekfalvak most egyedülálló programot indított a megsegítésükre. Olyan speciális képzést, szakmai támogatást és munkafeltételeket kínálnak azoknak, akik szívesen lennének nevelőszülők, amelyek segítségével könnyebben szót érthetnek egy különleges igényű gyerekkel. A havi 400 ezer forintos fizetés mellett különböző juttatásokat és szaksegítséget is kapnak az alapítványtól.
„Ellentétben a hagyományos nevelőszülői családokkal, ahol 3-5 gyerek is van, itt egyetlen nagyobb, kiemelkedő figyelmet igénylő gyerek befogadásáról beszélünk. Így tudjuk a leginkább biztosítani, hogy kellő figyelem jusson a különleges nehézségekkel küzdő gyerekre és a nevelőszülőnek se legyen erőn felüli feladat a gondozása” – mondja Cseh Angéla, az SOS Gyermekfalvak programjának koordinátora.
Az SOS várja az érdeklődőket, akik szívesen fogadnának be egy kivételes helyzetben lévő gyereket.
További információ és jelentkezés.