Elárulta a titkot a női szabó: így vásárolj ruhát, hogy ne dobd ki a pénzt az ablakon!

CS.Á. | 2024. December 04.
Ezek a profi tanácsok nagy segítséget nyújtanak, ha legközelebb fast fashion üzletbe mész.

Az elmúlt években érdekes tendenciát figyelhettünk meg a fast fashion üzletek kínálatában: elmosódtak a korábban sem túlzottan éles határok. Mostanra nem túlzás megállapítani, hogy az egyes márkák meglehetősen hasonló kínálatot nyújtanak mind fazonok, mind minták, mind pedig árak szempontjából. De ha a legtöbb helyen első ránézésre szinte ugyanaz a kínálat, akkor mégis mi alapján döntsünk?

Csobota-Fehér Viki

Szakértőt kérdeztünk arról, hogy mik a legfontosabb tényezők, melyeket érdemes megvizsgálnunk egy-egy darab megvásárlásakor. Mindez pedig abban is segíthet, hogy két különböző üzlet szinte megegyező felhozatalából mégis melyik mellett érdemes döntenünk.

Csobota-Fehér Viki számára fiatal kora óta szenvedély a ruhák készítése. Lépcsőfokonként haladt előre a szabás-varrás szakmai útján, 4 éven keresztül Katti Zoób főszabászaként dolgozott, ma pedig már saját szabóságában készíti vagy éppen alakítja át közös megbeszélés, fotó vagy akár rajz alapján megrendelői ruháit.

Érdemes ismernünk meglévő ruhatárunkat, valamint saját magunkat is. Jó kiindulópont, ha tisztában vagyunk színvilágunkkal, formavilágunkkal, stílusunkkal és azzal, miben érezzük jól magunkat

– kezdi segítségünket az alapoktól. Azt javasolja, tartsuk vásárláskor szem előtt azt is, milyen alkalmakra szeretnénk viselni az adott darabot, hiszen ez nagyon hasznos kiindulópont a mérlegeléshez.

Bolyhosodás? Kellemetlen illatok? Szöszösödés? Erre figyelj!

Különösen a téli ruhadaraboknál és időszakban szembesülhetünk három fontos problémával: a bolyhosodás, a szöszösödés és az izzasztó anyagok is rendkívül kellemetlenek lehetnek.

Bolyhosodni sajnos minden alapanyag képes, de ezt szerencsére viszonylag könnyű eltávolítani. A göbösödés viszont már nehezebb ügy. A műszálas anyagok okozhatnak ilyen problémát, az összetevők közül leginkább a poliamid hajlamos rá 

– magyarázza a szakértő. Abban is megerősíti tapasztalatainkat, hogy mára szinte mindennapos a műszál megjelenése az összetételben, ez pedig egy felsőrész esetén bizony könnyen izzadást és kellemetlen illatokat okoz. “Olyan kifinomult már az anyaggyártás, hogy még engem is meg tud téveszteni a látvány és a tapintás. Az izzadással járó szagokat pedig ki sem lehet igazán mosni a ruhából. Talán leginkább sportruházathoz árult mosószerrel érdemes próbálkoznunk ilyen esetben” – teszi hozzá.

A bolyhos ruha még menthető (fotó: getty images)

Hogy mi nyújthat mégis támpontot? Ha észben tartjuk, hogy minél magasabb a műszál aránya egy anyagban, annál kevésbé szellőzik jól.

Több tízezer forintot kifizetni egy elegáns szövetkabátért szintén különösen fájdalmas olyan esetekben, amikor a viselés során szembesülünk vele, hogy az anyag egyenesen szöszmágnesként viselkedik.

Ha az üzletben már eleve kicsit szöszösnek látjuk az anyagot, akkor egyértelmű, hogy jobb otthagyni. Alaposan megvizsgálva azt is láthatjuk, ha porszemeket vonzott magához. Ezt szintén intő jelnek vehetjük és különösen fekete kabátnál lehet problémás. Támpontot talán az nyújthat, hogy minél strukturáltabb a szövet felülete, annál kevésbé ér bennünket ilyen kellemetlen élmény

– fejti ki Csobota-Fehér Viki.

A gyűrődés, rugalmasság és tartásvesztés jelei is előre láthatók

Ma már rengeteg ruhadarabban és anyagban fellelhető a lycra. Ennek jelenléte azt jelenti, rugalmas darabot sikerült választanunk. Kérdés azonban, hogy rugalmassága mellett mennyire tart az anyag. “A sávoly szövés diagonálban halad fölfelé, ez látható a szálak futásánál, amikor megvizsgáljuk a ruhadarabot. A vászonkötésnél ugyanakkor merőlegesen futnak a szálak, mint például lenvászon esetén. Kinézetre nagyjából egy sakktáblára emlékeztet a látvány az utóbbinál: egyenlő pontokat, négyzeteket látunk a szövet felületén. A sávoly szövés még akkor is ad egyfajta rugalmasságot, ha a lycrát nem látjuk az összetételben. Viselete is komfortosabb és gyűrődés is kevésbé várható” – árulja el a trükköt Viki.

És hogyan állapítsuk meg, gyűrődős blúzt vagy ruhát készülünk-e megvásárolni? Íme a trükk:

Az anyag egy kis részletét vegyük a kezünkbe, tenyerünkkel pedig gyűrjük meg. Miután elengedtük, vizsgáljuk meg, hogyan viselkedik és milyen mintázatot ad. Ha éles kontúrokat látunk, akkor sajnos könnyen gyűrődik az anyag. Ha marad benne gyűrődés, de csak halványan, akkor mérsékelt lesz a gyűrődés. És van olyan eset is, hogy a mozdulat, amit tettünk, szinte egyáltalán nem is látszik.

Tekeredés és igazgatás…

Ismerős az érzés, amikor frissen vásárolt felsődet, szoknyádat vagy éppen nadrágodat egész nap igazgatnod kell? Előfordul, hogy farmered szára folyamatosan arrébb vándorol a vádlidon, szűk felsőd ujja áttekeredik karodon, a pólókat pedig mosás után szinte lehetetlennek tűnik szimmetrikusan hajtogatni? Nem vagy vele egyedül!

“Nézzük meg vásárláskor, hogy a varrások ne hullámozódjanak. Azt is, hogy például a választott szoknyának egyforma hosszú-e az alja az elején, a hátulján és az oldalvarrások mentén. Emeljük fel a ruhadarabot és vizsgáljuk meg az oldalvarrásokat és a nadrág szárát, hogy tekeredik-e bárhol és tapasztalunk-e bárhol hullámzást vagy azt, hogy a varrások nem párhuzamosak egymással. Ha igen, akkor érdemes egy másik példányra kicserélni azt, amennyiben van a méretünkben belőle” – javasolja Csobota-Fehér Viki.

Sok ruha sajnos az első mosásnál megcsavarodik a varrás mentén (fotó: getty images)

Sokszor egy ruha belseje többet árul el, mint a külső

A minőségről rendkívül sokat árul el néhány olyan apró jel, melyet talán nem is feltétlenül veszünk észre. Mostantól azonban már tudatosabban tudjuk figyelembe venni. Az anyag szélén látható szegés például minél apróbb öltésű, annál jobb a minőség. Nadrág esetén pedig izgalmas kérdés a nadrág alja és a derékrész is.

Farmerek aljánál természetes, hogy kívülről is látjuk a varrást. Ha egy szövetnadrág aljánál is látjuk, akkor sajnos az silány minőség – mondja a szakértő. – Érdemes egy nadrág derekát is megnézni. Legegyszerűbb esetben ugyanazt látjuk kívül és belül is. Eggyel szofisztikáltabb, amikor belül is a saját anyagot látjuk, de egy vékony kis selyempánttal dolgozták el azt. Ennél még profibb, ha belül a nadrág anyagától eltérő, megerősített szerkezetű pamutvászon derékpánttal dolgozzák el”.

És ha még nagyobb tökélyre vágysz, akkor a szakértő azt is tanácsolja, részesítsd előnyben gombokkal ellátott nadrágok helyett a kapcsosokat. Talán kevésbé praktikus, mégis jobb minőségről árulkodik.

Exit mobile version