Ezért tűnhet ugyanaz a parfüm eltérő illatúnak magadon és másokon

M. N. | 2024. December 08.
Ha azt veszed észre, hogy egy ugyanazon parfüm egészen más illatúnak tűnik rajtad, mint egy másik emberen, bizony nem érzékcsalódásról van szó. Íme a jelenség magyarázata!

Talán veled is előfordult már, hogy megéreztél valakin vagy a boltban papírcsíkra fújva szagoltál meg egy parfümöt, ami azonnal megtetszett, ám amikor magadon is kipróbáltad, hordani kezdted a terméket, azt tapasztaltad, hogy rajtad valahogy egészen másmilyen az illata, mint amilyennek eredetileg tűnt. Nos, nem csak képzelődtél. A jelenség okai komplexek, részben tudományosak, részben személyesek.

A pH-érték és az illatok

A pH (pondus hidrogenii vagy hidrogénion-kitevő) egy adott dolog  kémhatását jellemzi, jelen esetben azt, hogy a bőr mennyire savas. A savasság segít a bőrben fenntartani a természetes olajok egyensúlyát és megvédi a káros baktériumoktól is. Mindenki bőrének megvan a maga pH-értéke, melyet a 0-tól 14-ig terjedő skálán mérnek, a 7 semleges pH-t jelent. Minél kisebb a szám, a bőr annál savasabb. Az arcunkon és testünkön az ideális pH-érték 4,7 és 5,75 között van. Mivel pedig a bőr és az illatszer kémiai kölcsönhatása határozza meg, hogy az adott illat milyen karakterűnek hat, ezért az eltérő pH-értékeken eltérő módon bontakozik ki.

Illusztráció: Getty Images

Bőrtípusok

A másik lényeges faktor, amit meghatározza, hogy milyen lesz egy illat egy adott személy bőrén, az a bőrtípusa. Ez utóbbi lehet zsíros, száraz, kombinált vagy normál. Az egyes bőrtípusokon pedig másként működnek az egyes illatok, illetve más és más jegyek érvényesülnek igazán.

Zsíros bőr

Ez a bőrtípus nedvességtartalma magasabb, mint a másik kettőé. A bőséges faggyútermelésnek köszönhetően pedig, a zsíros bőr felfogja és megtartja az illatmolekulákat, ami felerősíti és meg is tartja az illatokat. Ebből adódóan a zsíros bőr még a visszafogott illatokat is erőssé teheti, az édes jegyek pedig akár egészen émelyítőnek hatnak rajta. Éppen ezért az ilyen bőrtípussal rendelkezők számára a citrusos jegyekkel rendelkező illatok a legelőnyösebbek, mint a citrom, a grapefruit vagy a bergamott.

Száraz bőr

A száraz bőrön rendszerint kevésbé hatnak intenzívnek az illatok és viszonylag hamar el is párolognak. Éppen ezért a száraz bőrrel rendelkezőknek szilárd alappal és erősebb jegyekkel rendelkező illatokat javasolnak a parfümőrök. Ideálisak számukra a fás, a fűszeres és az egzotikus, keleties illatok, illetve az erőteljesebb virágos jegyek, mint például a tubarózsa. A vanília szintén nekik való összetevő, nem csupán az illata, de antioxidáns tulajdonságai miatt is. A száraz bőrűeknek célszerű fokozottan hidratálni is azokon a bőrfelületeken, ahová a parfümöt fújják. 

Normál és kombinált bőr

A normál bőr az a bőrtípus, melyen az adott illatkreáció a leginkább hű marad az eredeti összetételéhez és olyan módon hat, ahogyan azt a parfümőrök eredetileg elképzelték. 

Kombinált bőr esetén pedig az olyan összetevők válnak be, mint például a rozmaring, ami egyrészt földes, fás tónust ad, másrészt segít egyensúlyban tartani a száraz és zsíros bőrfelületeket. 

Illusztráció: Getty Images

Életmód és környezeti hatások

Az eddig felsoroltakon felül számos életmódbeli és környezeti hatás is befolyásolhatja azt, hogy miként érzékelünk egy illatot, illetve, hogy az mennyiben marad tartós. 

Az étrend, különösképp bizonyos erősen ízesített ételek, gyógynövények, illetve fűszerek vagy épp a fokhagyma fogyasztása befolyásolja a testszagot, ami aztán kölcsönhatásba lép a parfümmel, és megváltoztatja annak általános jellegét.  

A hormonok szintén hatnak az illatra: amikor az ösztrogénszint csökken, körülbelül a menstruációs ciklus harmadik hetén, a testhőmérséklet növekszik, az izzadás fokozódik, ami szintén megváltoztathatja az illat természetét. 

A környezeti hatások, így a páratartalom, a hőmérséklet, a szél, a napsütés vagy a hideg hatással vannak az adott parfüm élettartamára, erejére és kivetülésére is. A hideg időjárás rögzíti azt, míg a hő gyors párolgási sebességet okozhat.

Hogyan válassz?

Minden illatszer több száz kémiai vegyületből áll, emiatt pedig nem képes mindenkinél ugyanúgy működni. Akármilyen kifinomult és művészi is az illatkompozíció, lehetetlenség, hogy mindenkinek ugyanolyan jó álljon. Éppen ezért, még ha bele is szerettél egy illatba a kupakba vagy papírcsíkra fújva, mielőtt megvásárolnád, mindig próbáld ki úgy is, hogy a csuklódra is felviszed és viseled egy ideig. Bízd a döntést a bőrödre és az érzékeidre: nem fognak cserben hagyni. 

Források: 1, 2

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version