„A fiamnak szüksége van rám” – 6 legendás sportoló, aki 2025-re visszavonult

Sz.Cs. | 2025. Január 03.
Mondani sem kell, hogy a 2024-es év sportsikerekben gazdag volt. Láthattuk, ahogyan a sportolók átveszik a nekik járó elismerést, azonban azt is végigkövethettük, ahogyan legendák vonulnak le a pályáról, és hagynak fel az élsporttal. 

A 2024-es év a sportesemények szempontjából is igen jelentős helyet foglal el a szívünkben, hiszen a négyévente megrendezett olimpia és a labdarúgó-Európa-bajnokság mellett egy női kézilabda-Európa-bajnokságot, illetve egy rövidpályás úszó-világbajnokságot is végigkövethettünk, de még hosszú a lista. Láthattuk, ahogyan a sportolók átveszik a nekik járó elismerést, és fellépnek a dobogó legfelső fokára. Fájó szívvel, de annál nagyobb büszkeséggel követhettük végig azt is, ahogy legendák vonulnak le a pályáról, és hagynak fel az élsporttal. 

6 sportoló, aki 2024-ben vonult vissza 

Rafael Nadal

Azt szeretném, ha az emberek úgy emlékeznének rám, mint a srácra, aki jóval többet ért el, mint amiről valaha is álmodott

– nyilatkozta a profi tenisztől visszavonuló Rafael Nadal azután, hogy november 19-én Spanyolország csapata kikapott a hollandoktól a Davis-kupa negyeddöntőjében. A kétszeres olimpiai bajnok Nadal többször is világelső volt az ATP listáján, éppen ezért teljes joggal vívta ki „a salak királya” becenevet. Ő volt az első teniszező, aki le tudta győzni Roger Federert Grand-Slam döntőben. Nagybátyja, a korábbi profi teniszjátékos, Toni Nadal fedezte fel tehetségét, amikor Rafael Nadal még alig volt hároméves. A sportoló mindössze nyolcéves volt, amikor megnyert egy 12 éven aluliaknak rendezett tornát. Ezt követően kezdett el még több energiát fordítani a teniszre, habár mellette még focizott is. 

Rafael Nadal (Fotó: Getty Images)

„Csak egy srác voltam, aki vakon követte az álmait, de közben olyan keményen dolgozott, amilyen keményen csak tudott, hogy oda juthasson, ahol ma vagyok” – összegezte az elmúlt 23 évet.

Andy Murray 

Andy Murray háromszoros Grand Slam-tornagyőztes és kétszeres olimpiai bajnok teniszező az ötkarikás játékok előtt jelentette be, hogy a párizsi olimpia után visszavonul a profi tenisztől. A bejelentés után egy héttel az is kiderült, hogy visszalép az egyes versenytől erőnléti problémák miatt. A teniszező a BBC-nek azt mondta, hogy nemcsak a pályafutása utolsó évei voltak nehezek, ugyanis úgy érezte, még akkor is kritizálták, amikor nagyon jól teljesített. 

Andy Murray a párizsi olimpián (Fotó: Getty Images)

„Lehet, hogy nem ez volt a helyzet, de én úgy éreztem, hogy akkor is támadnak, amikor nagyon jól teljesítettem, és ez elég kemény volt” – mondta. Murray azt is hozzátette, miszerint visszavonulása előtt arra számított, hogy nagyon hiányozni fog számára a tenisz. Ennek ellenére amióta abbahagyta az élsportot szabadnak érzi magát, főként azért is, mert sokkal több időt tölthet a gyerekeivel. 

Stine Oftedal

Stine Oftedal háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok, egyszeres olimpiai bajnok és kétszeres olimpiai bronzérmes norvég kézilabdázó. A neve hallatán büszkeség töltheti el a szívünket, ugyanis a kézilabda-legenda hat éven keresztül a Győri Audi ETO játékosa volt. Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk idén, öt év után és egy küzdelmes hétvége után újra megnyerte a Bajnokok Ligáját a Győr kézilabdacsapata. Éppen ezért a bajnoki cím és az azt követő olimpiai arany méltó befejezése volt Stine Oftedal pályafutásának. 

A karrierem egyértelműen kiteljesedett a magyarországi évek során, a kézilabdázást körülvevő közeg miatt igazán kiváltságos helyzetben van, aki itt játszhat.

„Csak jót mondhatok a magyar szurkolókról is, magával ragadó az a hangulat, amelyet a csarnokokban teremtenek. Sokat adott nekem ez a város és ez a klub, hálás vagyok a sorsnak, hogy ennyi időt eltölthettem itt” – mesélte a norvég kézilabdázó a Nemzeti Sportnak adott interjújában.

Stine Oftedal a Bajnokok Ligája négyes döntőjében (Fotó: Getty Images)

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Shelly-Ann Fraser-Pryce háromszoros olimpiai bajnok atléta. A nők között a 10,60 másodperces időeredményével a százméteres síkfutás harmadik leggyorsabbjának tartják. A 37 éves versenyző 2008-ban és 2012-ben is megnyerte a 100 méteres síkfutás bajnoki címét, továbbá Jamaica színeiben, váltóban begyűjtötte harmadik olimpiai aranyát a 2020-as tokiói olimpián. Utóbbit, illetve a tíz világbajnoki címéből hármat a fia születése után szerzett meg. A sportolónő még februárban jelentette be, hogy a párizsi olimpia után visszavonul, hogy több időt tölthessen a családjával. 

Shelly-Ann Fraser-Pryce a párizsi olimpián (Fotó: Getty Images)

„A fiamnak szüksége van rám. A férjemmel már a 2008-as győzelmem előtt is együtt voltunk. Sok áldozatot hozott értem, egy csapat vagyunk. Ennek a támogatásnak köszönhetem, hogy képes voltam arra, amit az elmúlt évek során véghezvittem. Azt hiszem, tartozok nekik azzal, hogy most valami mást csináljak” – idézte a CNN az atlétát.

Toni Kroos

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a labdarúgó-Európa-bajnokságot egy kicsit vérző szívvel is néztük, hiszen tudni lehetett, hogy több olyan tehetséges sportoló is van, akiket idén láthattunk utoljára a válogatottban. Ide tartozik például a világbajnok német labdarúgó, Toni Kroos is, aki tavasszal jelentette be, hogy a szezon vége után abbahagyja sportolói pályafutását. 

A csapattársaknak egyenként, személyesen mondtam el, hogy befejezem, mert míg egyeseket csak rövid ideje ismertem, addig másokhoz közeli kapcsolat fűzött

– idézte a Nemzeti Sport Kroost. Érdekesség, hogy Kroosszal egyébként nem is kellett volna találkoznunk az idei Eb-n, 2021-ben ugyanis lemondta a válogatottságot, miután nagyon keserűnek nevezte az angolok ellen játszott 0–2-t. Habár sportolói pályafutását abbahagyta, Toni Kroos saját futballakadémiát működtet, illetve egy beteg gyerekeket segítő alapítványt vezet.

Toni Kroos az Európa-bajnokságon (Fotó: Getty Images)

Nino Salukvadze

Az 55 éves grúz sportlövő, Nino Salukvadze idén döntött úgy, hogy felhagy sportolói pályafutásával. Az idei olimpiai szereplése után ő lett az első nő, aki összesen 10 olimpián vett részt. Salukvadze mindössze 19 éves volt, amikor Szöulban először szerepelt az ötkarikás játékokon. Már az első olimpiája után fontolgatta a visszavonulást, 2021-ben pedig be is jelentette azt.

A tokiói olimpia után édesapja azt tanácsolta neki, hogy próbálja megszerezni a kvótát a párizsi játékokra is. Mivel ez volt édesapja utolsó kívánsága, a versenyző úgy döntött, hogy teljesíti édesapja vágyát. 

Nino Salukvadze (Fotó: Getty Images)

Exit mobile version