A kényeztetés 8 titkos útja – II. rész

Koronczay Lilla | 2002. November 20.

Tejben-vajban-wellnessben

Az emberek többsége ma még távolról sem ilyen tudatos. Csak a kiborulás határán látják be: ez így nem mehet tovább! Haladéktalanul ki kell akasztaniuk a “karbantartás miatt zárva” táblát. Néhányan ilyenkor mindent félretolva beutalják magukat egy wellness-hétvégére.

– Mit tud egy ilyen kényeztető program? – kérdeztem Móricz Szilviától, a Magyar Wellness Társaság Hotel és Turizmus Bizottságának vezetőjétől.
– A vendéget három napig tejben-vajban fürösztjük elegáns, megnyugtató környezetben, szállodában vagy gyógyfürdőhotelben. A cél, hogy ez idő alatt helyreálljon a testi-lelki egyensúlya, és feltöltődjön energiákkal. Szakembereink felmérik az állapotát, majd megállapítják, mire van szüksége. Részt vehet aktív mozgásprogramokon: teniszezhet, lovagolhat, járhat kondicionáló tornára. Passzívan is kényeztetheti magát: relaxálhat, meditálhat, és igénybe veheti a masszázst. Ha kedve van, úszhat, szaunázhat, járhat élményfürdőbe, szoláriumba, és a szépségszalonban is tárt karokkal várják. Gondot fordítunk rá, hogy közben egészségesen táplálkozzon. Egyszóval minden a rendelkezésére áll, amivel testét, lelkét, szellemét kényeztetheti, amitől kellemesen érzi magát. Hiszen ezt jelenti a wellness.

– Várhatunk-e csodát egyetlen hétvégétől?
– Csodát nem. De arra jó, hogy megállítsa az embert. Én inkább a “csöpögtetés” híve vagyok: minden napra egy kis kényeztetés. Nem sok, csak pont annyi, amennyitől feltöltődöm munka után. Hosszú távon meghálálja a ráfordított időt, energiát. Ezenkívül van még egy titkos módszerem, a rendszeres méregtelenítés! Néhány évvel ezelőtt a Bodeni tónál együtt dolgoztam egy klinikán Hellmut Lützner professzorral. Ő fedezte fel a gyógyböjtkúrák jótékony hatását az szervezetre. Először hitetlenkedtem. Nem akartam elhinni, hogy egyetlen almától jól lehet lakni. Csak akkor hajoltam meg a tudása előtt, amikor megtapasztaltam, milyen fantasztikus érzés ötnapi folyadékkúra után beleharapni az első gyümölcsbe. Azóta tavasszal és ősszel nem mulasztom el a méregtelenítést. Valódi újjászületés! Megfiatalodik a bőröm, felszabadultnak érzem magam, és megduplázódik a munkateljesítményem. A fogyókúrát viszont nem ismerem – jelenti ki befejezésül, és jóízűen belefal egy máglyarakásba.

A természet erejével

Csütörtök reggelenként legszívesebben a Széchenyi fürdő irányába veszem az utamat, mert arrafelé ilyenkor furcsa dolgok történnek. Tréningruhás emberek emelgetik a tagjaikat, hajlonganak a fák közt, komótosan, folyamatosan, mint egy lassított felvétel. Dr. Yu Funian, kínai természetgyógyász próbálja átadni ősei tudását, a tai-csi harcművészetet tanítványainak. A szertartásszerű mozdulatok és a lassú, mély légzés hatására belső szerveik feltöltődnek energiával, és megmozdul bennük az életerő: a csi. Hőáramlásszerű érzetük támad, ez azt jelenti, hogy a csi megtalálta az útját. Már csak azt kell megtanulniuk, hogyan keringethetik az egész testünkben úgy, hogy a végén a test energiaközpontjában, a köldök alatt még tárolni is tudjanak belőle. Ha a csiből elég van a szervezetben, az ember egész nap derűs, boldog, és minden olyan egyszerűnek tűnik a szemében – tartják a keletiek. Kínában hisznek a természet erejében, és minden reggel ezzel a rituáléval köszöntik a napot. Dr. Yu csoportjához bárki, bármikor csatlakozhat. Legyenek idősek vagy fiatalok, hamarosan tapasztalni fogják a tai-csi jótékony hatását ízületeikre, tartásukra, vérkeringésükre és a tudatukra.

Mozogj és riszálj!

A legfőbb örömforrás a mozgás. Nekem szerencsém van. Hetente kétszer-háromszor tornáznom KELL. Nem lóghatom el, mert Kriston Andrea egészségtanár becsönget értem.

– Ahhoz, hogy terhelhetők legyünk, elengedhetetlen, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben! – jelenti ki, és óriási energiákkal nekikezd a gyakorlatoknak. Eleinte mintha a fogunkat húznák, de aztán bemelegszünk, és a végén mint az ősasszonyok, önfeledten járjuk a termékenységi táncot a tornaterem közepén.

– A titok a harmónia megteremtésében rejlik – magyarázza Andrea. – Mindig arra figyelek, mi esne jól testemnek, lelkemnek. Ha éjfélkor vágyom a mozgásra, hát éjfélkor állok rá a futógépre. Ha úgy tartja kedvem, egyszerűen csak rázom magam a belső ritmusomra; ha kell, az örömömet táncolom ki; ha világ átölelő hangulatom van, azt is tánccá tudom varázsolni. Fontos, hogy megőrizzük magunkban a gyereket! Én például néha csak pörgök körbe-körbe, és az öröm körbejár velem a házban. A mozgással nemcsak a testünket tartjuk karban, hanem a lelkünk is feltöltődik!

Azt is megérzem, ha a szervezetem tisztulni kíván. Ilyenkor kitakarítom, mint ahogy az otthonomat is. Egy évben egyszer tartok egy lúgosító diétát. Nem eszem húst, gabonát, tartózkodom az édesítőszerektől, és nem iszom kávét. Viszont sok folyadékot, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok. A kedvencemmel, reszelt almával kezdem a napot.

Ezenkívül vannak napi és szezonális fortélyaim. Rendszeresen végzek légzőgyakorlatokat, ügyelek a tartásomra, lazára hagyom az arcizmaimat, és rendületlenül hiszek a hideg zuhanyban. Védem a visszereimet: a hátamra fekszem, a lábaimat felemelem, és visszafelé simogatom az ereket.
Most alig várom a telet, hogy síelhessünk a családdal. Ha elfáradunk, belefekszünk a hóba, és esténként elfagyott tagokkal iszogatjuk a forró teát. Hazafelé már a nyarat tervezgetjük… Ezek az üdülések tartják bennem a lelket. Ha már nagyon hiányoznak, kiteszem magam elé a fényképeket, és az emlékekből töltekezem.

A lélek csöndje

Mörk László természetgyógyász-masszőr szerint az a legnagyobb bajunk, hogy nem tudunk “semmittenni”. Csak lenni, és nem gondolni semmire. Pedig ezek a pillanatok a legalkalmasabbak arra, hogy a hétköznapok fölé emelkedjünk, és rálássunk a problémáinkra. Ezt próbálja megtanítani a vendégeinek. Azt rebesgetik, hogy ha valaki egyszer a keze alá fekszik, más színben látja a világot.

– Legalábbis nagy felismerések születhetnek – bólint a hévízi Carbona Hotel sámánja. – Láttam már olyat, hogy egy hölgy csapzottan, rosszkedvűen felfeküdt az ágyamra, és miközben én simító masszázsmozdulatokat végeztem rajta, kibukott belőle, mi nyomasztja. Ráéreztem a gondjaira, és mondtam valami odaillő bölcsességet. Erre felült, és a homlokára csapott: “Tudom már, mit kell tennem!” Nyoma se volt rajta a fáradtságnak.

A masszázs arra való, hogy egy kicsit megálljunk, és rendezzük a gondolatainkat. Ezt otthon is meg lehet tenni. Nem kell hozzá más, csak egy csendes helyiség, félhomály, meg néhány pléd, amelyet a padlóra terítünk. Le se kell vetkőzni, laza melegítőben is elvégezhetjük párunkon. Nem kell erővel gyúrni, csak emelgessünk meg, és simogassunk végig minden izmot a fejtől a lábfej felé! Az érintésre, a szeretetre mindenkinek óriási szüksége van. Ne spóroljunk vele!

Álomutazás muzsikával

– Ti nők, túl sokat okoskodtok! Jobban kellene hagyatkozni a megérzéseitekre, az a ti erősségetek! – olvasta a fejemre múltkor egy férfi ismerősöm. Igaza van. Csakhogy ahhoz el kellene néha lazulni…
Akkor hát tegyenek fel valami szép, lágy zenét! Gondoskodjanak róla, hogy a következő öt percben senki ne zavarhassa meg önöket! Feküdjenek le, lábukat helyezzék magasra, és csukják le a szemüket! Lélegezzenek mélyeket, és az arcuktól a lábuk ujjáig hagyják ellazulni a testüket… Kezdődhet az álomutazás! Idézzék fel legszebb nyári emlékeiket. A pillanatokat a tengerparton, a szerelmeskedést a sziklák közt. Hagyják, hogy újra leperegjen a szemük előtt… Engedjék szabadjára a fantáziájukat! Emlékeznek, gyerekkorukban milyen könnyen ment? Így lehet legmélyebben feldolgozni az érzelmeket, és leggyorsabban feltöltődni energiával. Csak öt perc, de felébredve úgy tűnik, mintha órákat aludtunk volna. Közben pedig a tudatalattink megsúgja, mi tévők legyünk.

Sugárzó szépség

Relaxálni a kozmetikában is lehet. Sőt, kell! Bakai Ágnes kozmetikusmester szerint ebben a stresszes, túlpörgős világban már nem elég egy arctisztítás vagy egy masszázs. Az egész testre, szellemre, lélekre ható kezelések szükségesek. Az úgynevezett wellness-kozmetika ezt tűzte ki céljául. Ha az ember belép egy ilyen szalonba, halk zene, félhomály, füstölő illata fogadja. Választhat hangulatához illő illóolajat, azzal kezdetét veszi az aromaterápia. Kizárólag jó minőségű natúrkozmetikumokat használnak, és a masszírozó krémeket a választott olajjal illatosítják. Nem állnak meg az arcnál, a kényeztetés a testen tovább folyik. A jó kozmetikus csak ránéz a bőrünkre, az alakunkra, és tudja, milyen a közérzetünk, milyen problémáink lehetnek. Életvezetési tanácsot ad, előírja az étrendünket, és kisimítja lelkünket.

– A méregtelenítő, relaxáló kezeléseket minden nőnek hetente egyszer be kellene iktatnia az életébe – agitál Ági. – A vendégek megérzik, hogy itt az egészségükről, a belső békéjükről van szó. Boldog vagyok, ha az emberek itt hagyják a gondjaikat, és harmonikus lélekkel, derűsen lépnek ki az ajtón. Néhány kezelés után szinte kicserélődnek: sugározzák a jólétet, a boldogságot.

Eljönnek az angyalok…

Közeleg a karácsony! Az első gondolatunk: hurrá, havazni fog, és milyen jó lesz, megint angyalkák potyognak az égből. De közvetlenül utána a második: atyaúristen, mennyi teendőm van! Lássuk csak: nagytakarítás, ablakmosás, bútortisztítás, képeslapok, legalább tizenöt (előre megírni!). Ajándékok a gyerekeknek, apunak, a rokonoknak, Ili néninek, (nem tudunk tovább számolni, elfogyott az ujjunk), halat kell rendelni, csomagokat időben feladni, bevásárolni, mézeskalácsot sütni…

– Állj! És velünk mi lesz? Minél nagyobb igénybevételnek vagyunk kitéve, annál több kényeztetésre van szükségünk – figyelmeztet Dr. Tusor Erzsébet, holisztikus orvos. – Ebben az időszakban fokozottan meg kell adnunk magunknak mindent, amit az érzékszerveink kellemesnek találnak. Még a tülekedős bevásárláshoz is vegyünk olyan ruhát, amelyben szépnek érezzük magunkat! Egy csepp a kedvenc parfümünkből, egy elegáns, ám kényelmes cipő, és egyből elviselhetőbb lesz az ajándékbegyűjtés. A rohanás közepette is találjunk alkalmat arra, hogy beüljünk egy kávézóba, és megegyünk egy szelet tortát! Ez új erőt ad a keresgéléshez. Az egész napi futkosás után ajándékozzuk meg magunkat egy forró fürdővel! Két kanál virágmézet keverjünk el fél liter forralt tejben, és öntsük bele a vízbe! Merüljünk el ebben a csodában, és hagyjuk, hogy minden rossz távozzon belőlünk! A kényeztetéshez hozzátartozik az érzelmeink ápolása is. A legjobb befektetés a párunk kényeztetése. Ha a sok munka közepette még rá is szakítunk időt, nem sajnáljuk tőle a kedves szavakat, a simogatást, olyanná válik, mint egy hálás kisgyerek. Csőstül kapjuk vissza tőle a szeretetet.

Ugyanez igaz a gyerekeinkre is. Ha beavatjuk őket a gondjainkba, a készülődésbe, igyekeznek majd megfelelni a bizalomnak. Ne feledjük! A mártír anyát, a tökéletes nőt nehezen viseli el a környezete. Nem szabad éreztetni a másikkal, hogy “halálra dolgozod magad”! Engedd, hogy a család is részesüljön a jól sikerült karácsony dicsőségéből. Ha úgy készíted elő magad az ünnepre, hogy közben ügyelsz a belső harmóniádra, ez sugárzik majd vissza rád a szeretteid szeméből is, amikor együtt éneklitek a “Mennyből az angyal”-t.

Exit mobile version