Nyári fitnesz – a szabadban és az edzõteremben

Fejős Éva | 2003. Június 11.
Szinte mindegy, hogy teremben vagy a szabadban tesszük – bár a jó idõ szinte hívogat a természetbe -, a lényeg az, hogy rendszeresen mozogjunk!




Most még az is bekapcsolódhat és a kánikulára szuperformába kerülhet, aki eddig nem sportolt.

Már sokat írtunk a rendszeres mozgás szerepéről: karbantartja a szív- és érrendszert, megelőzhető vele többek közt a magas vérnyomás kialakulása (sőt, esetenként, ha valaki sportolni kezd, akkor a már meglévő magasvérnyomás-betegesége is javulhat), az alapanyagcsere felgyorsul, tehát nem hízunk el, sőt, az izzadástól fokozódik a szervezet méregtelenítése, s ezért még a bőrünk is tisztábbá, szebbé válhat. Egy mindenki előtt ismert, nagy előny: tónusosak, feszesek lesznek az izmok, ezért a rendszeresen sportolók bátran feszíthetnek a strandon a legapróbb bikiniben is!

Most, hogy végre itt a nyár, érdemes eldönteni, a szabadban akarunk-e sportolni, vagy inkább az edzőtermet, esetleg az otthoni edzést válasszuk.

Irány a természet!

– Sokan szeretnek a természetben sportolni, de nagyon fontos, hogy tényleg jó legyen a levegő, és ne a kipufogófüstöt szívjuk! – figyelmeztet Babics Györgyi aerobikedző, életmódszakértő. – Arra is figyeljünk, hogy ne a tűző napsütésben tréningezzünk, tehát inkább reggel vagy este végezzük a szabadtéri edzéseket.

A szabadban leginkább kerékpározni, futni, görkorcsolyázni, úszni, labdázni érdemes. Ezek állóképességi, zsírégető sportágak, ha jó tempóban végezzük őket, és közben a pulzusunk zsírégető tartományban van.(, és legalább harminc-harmincöt percen át mozgunk, akkor intenzíven beindul a zsírégetés. (A zsírégető tartomány úgy számolható ki, hogy 220-ból vonjuk le az életkorunkat, s a kapott eredmény 60-70 százaléka lesz a zsírégető pulzuszónánk.) Kerékpározáshoz vegyünk edzőcipőt, ne papucsban tekerjünk, mert utóbbi növeli a sérülésveszélyt. Legalább fél órát kerekezzünk, s még hatásosabb, ha emelkedőkre is felmegyünk. A kerékpározás és a futás egyaránt formálja, feszesíti a vádlit, a combot és a feneket.

Ha futni indulunk, füves vagy salakos talajt keressünk, és futáshoz kifejlesztett cipőt viseljünk! Kezdőknek akár napi tíz perc kocogás is elegendő lehet, de ez alatt ne álljanak meg. Ha nem bírják, akkor váltsanak gyors gyaloglásra, és amikor új erőre kapnak, kezdjenek megint kocogni. Folyamatosan növeljék az időtartamot, törekedjenek arra, hogy nyár végén már képesek legyenek 30 percet futni! Egy óra futás körülbelül 700 kalóriát éget el.
Nyáron az aquafitnesz is szabadtéri sportnak számít: vízben, medencében kell koreografált aerobik-mozgást végezni oktató segítségével. Ilyenkor egyenletesen dolgozik az egész test, s minden izom formálódik. Ez könnyebb mozgás, mint a teremben végezhető aerobik, ezért túlsúlyosaknak is ajánlott!


Ha könnyen feladod a futást, vár az edzőterem!

A legkevésbé időigényes, és mégis a leghatásosabb alakformáló, zsírégető sport a futás, hiszen fél óra alatt lefuthatunk pár kilométert – azonban nem mindenki képes önmagának diktálni a tempót, és nem mindenki elég kitartó. Utóbbiak vagy barátnővel, ismerőssel kezdjék a kocogást, vagy próbálják ki az edzőteremben a különböző, tréner által irányított órákat!


Hogyan válasszunk edzőtermet?

Szakértőnk azt javasolja, ha nem muszáj, ne menjünk pincében lévő terembe, mert az nem tud úgy szellőzni, mint egy világos, napfényes helyiség. Jó, ha az aerobikoktató nagyon elfáraszt az órán, és ha minden tréningje picit más. A koreográfiás órák (a stepaerobik, az aerobik, a thae boksz stb. akkor jók, ha az oktató igazán beleviszi az egyéniségét, és érdekes koreográfiákat talál ki. Figyeljünk arra, hogy a kiválasztott terem tiszta legyen, és ne szőnyegpadló fedje a talajt, mert ott sok a por. Az ideális a parketta vagy a speciális sportpadló. Ugráláshoz, koreográfiás órákhoz viseljünk magas szárú cipőt, amely tartja a bokát!
Nyári fitnesz – II. rész>>
Exit mobile version