Megvéd a védõoltás – II. rész

Ördög Virág | 2003. Szeptember 17.

Kitől kérjük?

A nem kötelező, de adható védőoltásokat a háziorvostól (gyermekorvostól) kell kérni, ha bármilyen kérdés felmerül – krónikus betegség stb. miatt –, akkor a minden megyeszékhelyen és a fővárosi Szent László Kórházban működő Oltási Szaktanácsadókhoz lehet fordulni.

Megtagadható?

A szülők nem tagadhatják meg a kicsik kötelező védőoltását, mivel törvény írja elő. Egyrészt, veszélyeztetnék a saját gyermekük egészségét, másrészt, az ilyen esetek számának növekedése a többi gyerek egészségét is kockára teszi – hiszen, ha egy területen a védettség bizonyos szint alá esik, kialakulhat a járvány. Tavaly Olaszországban kanyarójárvány bukkant fel így, amelynek több gyermekáldozata volt.

Ahol törvény nem írja elő a védőoltásokat, ott az állam más módon igyekszik kötelezővé tenni. Például a gyermek oltás nélkül nem járhat közösségbe, miközben a törvény tankötelezettséget ír elő. A skandináv országokban pedig a szociális juttatásokat kötik a védőoltások meglétéhez.

Ne legyen bioterroristák eszköze a himlő!

Az elmúlt évek terrorcselekményei miatt a kutatók fontolgatják, hogy megerősítik a himlő elleni védőoltáskészleteket. A himlő a bioterrorizmus egyik olyan eszköze lehet, amellyel rettegésben tarthatják a világot, ezért a tudósok, hogy megelőzzék a bajt, nagy készleteket halmoznak fel, és új oltóanyagot kísérleteznek ki ellene.

Tudományos figyelőrendszer a SARS-vírus ellen

– Ugyan júliusban a WHO bejelentette a SARS-járvány megszűnését, ám a kutatások ezzel nem zárulnak le, keresik az ellenszerét – mondja dr. Vass Ádám, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője. – A WHO felhívja a figyelmünket arra, hogy bárhol, bármikor újra felbukkanhat a kór. Ezért szükségesnek tartják egy olyan aktív figyelőrendszer kialakítását, amely mindenhol lehetővé teszi a vírus azonnali felismerését. Nem a külföldről behozott betegségtől kell félnünk, hanem attól, hogy nálunk talál új „melegágyra” ez a kórokozó. A védelmi rendszer kiépítése mellett, a tudósok folyamatosan vizsgálják az első lehetséges vírushordozókat. Ki kell deríteni, hogy valóban azokból a bizonyos, Kínában, étkezéskor felszolgált nyers állatokból került-e a vírus az emberi szervezetekbe, amelyekre eddig gyanakodtak.

Exit mobile version