Milyen díjakat számol fel a pénzintézet a hitel igénylésekor?
Értékbecslési díjra (nagyjából 30000 Ft), hitelbírálati díjra (a hitel 0,5-1%-a) mindenképpen számítanunk kell.
Közjegyzővel kell hitelesíttetnünk a szerződést. (Díja a hitel 1%-a.) Nem vagyunk kötelesek a bank által javasolt közjegyzővel dolgoztatni, de ők gyakran olcsóbbak, mint a függetlenek.
A pénzintézet hitelfolyósítási jutalékot is felszámol, ez a hitelösszeg 1-2 %-a.
Több tulajdoni lapot kell kérnünk a földhivataltól, darabonként háromezer forintért.
Létezik-e bankok közötti “feketelista amely alapján megtagadható a hitel folyósítása?
Igen, ez a BARL (Banki Adatrögzítő Rendszer) lista. Ha valaki ezen szerepel, nem kap lakáshitelt. A listára az kerül fel, akinek elmaradt tartozása van, ehhez elég egy rendszertelenül fizetett hiteltörlesztés, vagy az, ha egy régóta használaton kívüli, nem megszüntetett folyószámlánk mínuszba fut. A rendszerben öt évig (!) tárolják az adatokat.
Milyen kamatperiódust válasszak?
A szerződéskötéskor egy- és ötéves kamatperiódus közül választhatunk. A kamatperiódus közben a bank nem változtathat a kamaton, csak annak végén.
Visszafizethetem lejárat előtt a hitel összegét?
Előtörlesztésre általában a kamatperiódus fordulónapján van lehetőség, ennek díja bankonként eltérő. Nem minden pénzintézet teszi lehetővé, hogy az egész hitelt visszafizessük egy összegben, néhány helyen csak hónapokat törleszthetünk előre.
Mi történik, ha elmaradok egy részlet befizetésével?
A pénzintézet ezt pontosan rögzíti a szerződésben. Ha a részletfizetés napján nem tudunk fizetni, késedelmi kamatot számol fel a bank, harminc napos tartozás esetén már komolyabb szankciókra is számíthatunk, kilencven nap után pedig a jelzáloggal terhelt ingatlan elárverezésére is sor kerülhet.
Hány éves korig vehető fel lakáshitel?
A hitel lejártakor a kérelmező nem lehet idősebb hatvanöt évnél.