Szapora szívverés – II. rész

Bus István | 2004. Március 24.

Nem tudom…

– Tessék…?

– Mióta érzi szarul magát a bőrében?

– Hát… vannak jó, felszabadult pillanatok, de előfordul, hogy rosszul érzem magam. Inkább úgy mondanám: folyamatosan bujkál bennem egy kis rossz érzés…

– Már gyerekkorától?

– Most mit mondjak erre?

– Talán még pszichológushoz is járt, gyógyszert szedett…

– Gyógyszert csak keveset, rövid ideig.

– Tessék: ez egy mai, átlag harmincéves mentálhigiénés státusza! Leül velem szemben, bizonytalan, fél, és feszült. Sorolhatnám tovább, de nem kért fel rá…

(Kezdek egyre lejjebb csúszni a székben, a doktor pedig előredől, és felhúzott szemöldökkel figyel. Kíváncsiságot és némi önelégültséget érzek az irányából. Hirtelen ez a kérdés jut eszembe:)

– Lenézi azt, aki nem érzi jól magát a bőrében?

– Aki bajban van, annak megbecsülöm a bizalmát. Ne haragudjon, de ez egy hülye kérdés volt.

– Akkor hagyjuk talán.

– Ne hagyjuk, mert ez az ön fejében fogalmazódott meg. Magában volt egy ilyen érzés. Miért?

– Nem is tudom…

– Dehogynem tudja! A “nem tudom” mögött mindig a nem merés bujkál. Az ember nem meri kimondani azt, amit érez. Tudja, hogy milyen átlátszóan gondolkodó ember maga? Mindent elmond magáról. Csak az a nagy mázlija – vagy a balszerencséje –, hogy egy olyan felületes világban élünk, ahol ezeket a finom dolgokat észre sem veszik mások. Azt hiszi, beveszem a “nem tudom”-okat??? Ön is tudja! Csak nem meri! Nem meri mondani.

– Maga nem csapja be időnként saját magát?

– Most is gyönyörűen kikerüli, hogy válaszoljon… Miért kapcsolta ki a magnót?

– Csak nem gondolja, hogy ezt megírom?

– Micsoda? Hát ez a legjobb az egészben!

– A francba… Igaza van… Tudtam, hogy ez lesz.

– Mi?

– Hogy idejövök, és megpróbál kikészíteni.

– Én nem készítem ki. Csakhogy magában nincs hit. Nem hisz semmiben – gyújt rá.

(Ritkán dohányzom, de most nagyon megkívántam egy szálat.)

– Tud adni egy cigit?

– Nem adok. Ha valaki dohányzik, annál legyen cigi! Az, hogy cigit kér, az is egy kiskapu-dolog. Maga kiskapukon slisszol át folyamatosan. Ingoványos talajon jár.

Csernus elenged

(Csernust ekkor már konkrétan nem látom. A helyén egy cápa ül, amely elkapott, és egy satu erejével szorít. Szinte kívülről hallom magam, amint próbálok kitörni.)

– Felvállalás – mondja a doktor. – A legfontosabb az érzelmeink felvállalása. Valójában az újságíró is ember: nem értem, mi a szégyellnivaló ezen. Tudja, hányszor látok embereket, akiknek – átvitt értelemben – lyukas a cipőjük? Folyamatosan megfáznak, de tagadják és hárítják, hogy lyukas az a cipő. Ráfogják az esőre, az időjárásra, a rosszindulatú szomszédra, a főnökre. A való életben az ember észreveszi, hogy a cipője lyukas, és vesz egy másikat. De ha a lelke lyukas – azt miért olyan nehéz belátni?

– Hogyan lehet bestoppolni?

– Türelemmel, következetességgel és rettenetes nagy figyelemmel. Amit egy ember szétbontott magában, azt éppúgy össze is rakhatja. A legelső lépés: mondja ki, ami fáj!

– Maga mindig jól van?

– Ma már majdnem. Voltak borzasztó időszakaim, de ma már általában kilencvenöt százalékban jól érzem magam. Kegyetlenül nagy meló volt. Egyébként tudja, honnan érezni, hogy valaki jól van-e? A kezéről. A keze mindent elárul. Akinek semmi baja, annak a keze meleg és száraz.

(Ekkor fogunk kezet, hogy teszteljük egymást. Csernus tényleg jól van. Az én kezem is meleg, de egy kicsit izzad. A kézfogást hosszú kézrázás követi, a doktor hosszan belenéz a szemembe, és most baráti vidámság csillan benne.)

– Na, kér egy cigit? – kérdezi.

– Aha… Köszönöm. Hová küldjem a cikket egyeztetésre?

– Sehová.

– Hogyhogy? Mindenki meg akarja nézni az interjú szövegét, mielőtt megjelenne.

– Én nem. Majd elolvasom az újságban. Én pontosan tudom, mit mondtam. Ha baromságokat ír, az a maga baromsága. Kívánom a legjobbakat! – bocsát el.

– Remélem, találkozunk még – bukik ki belőlem, és, valahogy könnyebb szívvel sétálok ki, mint ahogy jöttem. És nem biztos, hogy azért, mert megszabadultam Csernustól.

Exit mobile version