Minden év februárjában Nürnberg vásárvárosa átalakul, és a kiállítótermekben megnyitja kapuit Játékország, azaz a Toyfair kiállítás. Képzeljük el a magyarországi BNV területét, és azt szorozzuk meg öttel.
A kiállítás egyik sztárja mindenképpen a
Ravensburger cég gömb alakú puzzle-ja. Alapváltozatában a földgolyót rakhatjuk ki, ám ha valaki már profi a miniglóbusz elkészítésében, összeállíthatja a Holdat, de akár egy mosolygó fejet vagy bármilyen más, dekoratív gömböcöt.
Kíváncsiak voltunk, mi újság babafronton: nos, aki igazán követi a trendeket, és be akar vágódni a gyerekénél, az mindenképpen olyan babát vegyen, amely élethűen imitálja az alvást! Az ilyen baba lehunyt szemmel szuszog, pici mellkasát pedig apró motor mozgatja fel-le.
A kisfiúk de leginkább az apukák legnagyobb örömére az egyik pavilonban csak villanyvasutat állítottak ki, akkora alapterületű terepasztalokkal, mint Hajdúböszörmény. Mindent lehet kapni, és minden csillagászati árú. Ha valakinek “olyanja van, összeállíthat egészen morbid kompozíciót is: igazi füstöt eregető gőzmozdony száguld kicsiny, élethű birkacsorda között, miközben repülő csészealj suhan végig a táj felett csak a fantázia hiánya szabhat határt.
A Toyfairen találkozhatunk újonnan fejlesztett termékekkel is: ilyen érdekes építőjáték például a Magtouch, amelyben a műanyag lapkákat a sarkoknál apró mágneses golyók tartják össze. Ezekből bármi felépíthető e sorok szerzője például egy mini Eiffel-tornyot döntött romba egy rossz mozdulattal. Ha már a fejlesztéseknél tartunk: természetesen magyarokba is sikerül belebotlani. Az egyik pavilonban Németh Gábor és felesége állította ki fából készült építőjátékát, a kub kit nevezetű remeket, míg közvetlenül mellettük Fuchs Tamás vezeti elő a lapunkban már bemutatott a szellemes Bolyon-Golyót, illetve még öt, munkatársai által fejlesztett játékot.
Furcsaságokból sem akad hiány a kiállításon. Különböző pisztolyokból füstgyűrűket lőhetünk egymásra, vagy ha megvásároljuk a mintegy háromcentis, távirányítható tengeralattjárót, megviccelhetjük anyut a fürdőkádban. Aki morbid ajándékot szeretne beszerezni gyermekének, nem hagyhatja ki a koponyát, amelyre a hozzá tartozó kiegészítőkkel, az útmutatások alapján, gyurmát vihetünk fel, és így akárcsak a régészek kialakíthatjuk egy-egy elhunyt történelmi alak arcberendezését.
Végül pedig egy örömhír: feltámad két évtizedes tetszhalálból a moncsicsi, amely hallgatva a kor szavára mindenféle öltözékben kapható majd. Ilyen például a szamurájpáncélba bújtatott, rettenthetetlen kismajom, amely természetesen mint minden rendes moncsicsi szopja az ujját.
Igazi játék-versenyautóAz egyik leghosszabb sor természetesen a LEGO-standnál áll. A dán gyártó bevetette teljes arzenálját: megint gyártani kezdik a piciknek való Duplót, de a kamaszok is megkapják a magukét a fantasy ihletettségű, kicsit A Gyűrűk urára emlékeztető Bionicle-sorozattal, vagy a Star Wars jeleneteit idéző elemekkel köztük egy csillár nagyságú Millennium Falcon űrhajóval. Miközben a férfiak remekül elvannak a sportjátékokkal vagy a távirányítós legó-terepjárókkal, a hölgyek folyamatosan pattintgatják magukra a többször felhasználható Clikits-készleteket: ezek tulajdonképpen helyes bizsuk és kiegészítők, a gyöngyfűzés jegyében.
A legnagyobb meglepetés azonban az életnagyságú Ferrari versenyautó: a modell száznegyvenhatezer piros legókockából készült, és háromszáz kilót nyom. Több mint száz nap alatt építette tizennégy MasterBuilder (azaz, olyan személy, akit azért fizetnek, hogy egész életében legózzon). Az autó annak a kampánynak a fontos eleme, amellyel beharangozzák a LEGO és a Ferrari együttműködését: még az idén kapható lesz a világbajnok autó mása, kétféle méretben. Lehet továbbá vásárolni boksz-utcát benzintöltővel és kerékcserélő emberkékkel, mi több, Barichello és Schumacher figuráját is megformálják a műanyag kockákból.