Csodálatos ajándék az emberek szeretete – II. rész

Szegő András | 2004. Május 12.

– Tud segíteni?

– Másokon általában igen.

– És magán?

– Nem mindig…

– Esett már át igazi, nagy válságon?

– Igen. Pár éve… Nem akarok róla beszélni, de volt egy nagyon nagy tanulsága… mert addig, és azóta is sok mindent tartok fontosnak az életben, a világban: feladatokat, célokat, elveket, kapcsolatokat. De amikor a legnagyobb kátyúban voltam, kizárólag az adott hitet és erőt, hogy a kislányom és a szüleim miatt muszáj túlélni! Akkor semmi más nem számított, nem volt fontos, csak ez.

– Magyarázza meg: hogyan létezik, hogy a válság időszakában is éppoly kedves, vidám tudott maradni? Ennyire fegyelmezett?

– Nem. Arról van szó, hogy bármiként is alakult az életem, szeretem, amit csinálok. A munkában boldognak érzem magam. Szeretek az emberekhez beszélni, és fontos, hogy higgyem, ezzel másoknak tudok néhány derűsebb pillanatot szerezni.

– És soha nem lázadt? Hogy nem akarok megfelelni, nem akarok jó kislány lenni!

– Egyszer-egyszer. Egy barátnőmmel elmentünk valamelyik szórakozóhelyre, hogy most majd kirúgunk a hámból! Ültünk hajnalig két pohár langyos koktél mögött, zaj volt, cigarettafüst, és borzasztóan unatkoztunk… Ezzel aztán el is ment a kedvem a lázadástól.

(Kezeit összekulcsolja maga előtt, lábait maga alá húzza. Decens, finom, barna kosztüm van rajta, bokáig érő szoknyával. Egy képernyőn sokszor látott és kedvelt tévés esetében általában három dolog izgat: milyen a kézfogása, milyen magas és jó-e a lába? Mivel érkezésemkor puszit adott, azóta is ül, és hosszú szoknya van rajta, letettem arról, hogy ezúttal megkapjam ezekre a választ. E kudarcra ítéltség váratlanul vakmerőbbé tesz a kérdezésben.)

– Egyedül él?

– Amióta elváltam, a kislányommal élünk.

– Hogyhogy nem rajonganak körül a férfiak egy ilyen gyönyörű nőt?

– Ezt talán tőlük kellene megkérdeznie… Már többektől hallottam, hogy úgy tűnik, mintha megközelíthetetlen lennék… Maga szerint is?

– Ha érdekli, nekem inkább az az érzésem, hogy túlzottan egyenes és nyitott… Hogy esetleg némi kacérság bátorítóbb lehetne.

– Én nem tudok taktikázni…

– Ha tetszik valaki, mit csinál?

– Elpirulok, rá se merek nézni, kiborítom a poharat, feldöntöm az asztalt… Szóval furcsán viselem a dolgot… A másik gond, hogy amikor meg kedves vagyok valakihez, akkor gyakran félreértik ezt, és muszáj kitennem a stoptáblát. Ebből aztán időnként adódnak konfliktusok.

– Nehezen viseli?

– Nagyon. Nekem csodálatosan szép gyermekkorom volt. Egy kis abaúji faluban, Hernádvécsén éltem a szüleimmel, a bátyámmal és a nagymamával. Mindig becsülettel éltek, keményen dolgoztak, és engem is becsületre, munkára neveltek. Ennek köszönhetem, hogy tizennyolc éves korom óta meg tudok állni a lábamon, hogy nem kényszerültem olyan lépésre, amelyet ne tudnék vállalni. Ugyanakkor az a szeretet, amit kaptam és kapok tőlük, érzékennyé és sebezhetővé is tett.

– Aki meg nem kap elég szeretet, az attól lesz érzékeny és sebezhető.

– Hát ez a baj! Mert gyakorlatban úgysem tudok mást tenni, mint agyonkényeztetni a lányomat.

– Hány éves?

– Életkor szerint hat és fél, de gyakorlatban érettebb, mint az anyja. Én vagyok az, aki grimaszokat vágok, meg szamárfület mutogatok neki, aki ágyba viszem a reggelit, hogy még együtt lehessünk, én vagyok az, akinek rosszulesik, hogy nem mindig vagyok megfelelő társaság számára, és inkább van a barátnőjével.

– Egy olyan világban, mint amilyen a tévé is, ahol mindenki nyomul, törtet, miként lehet talpon maradni ezzel a naivitással, ezzel a kecsességgel?

– Én csak egyetlen dolgot mondhatok erre: így…

Tökéletesebb választ aligha kaphatok, ezért búcsúzom is. Felállunk, és döbbenten látom, mennyire magas. Zavaromat látva elneveti magát, és mutatja, magas sarkú cipő van rajta. Kéznyújtása határozott. De vajon milyen lehet a lába?

Exit mobile version