Török László professzor |
Az egyik tipikus megjelenési helye a melanomának a körömágy környéke bólint a történet hallatán Török László professzor, a kecskeméti Bács-Kiskun Megyei Kórház bőrgyógyászatának vezető főorvosa. A melanoma a bőr festéket termelő sejtjeiből, a melanocitákból indul, és azért kell megkülönböztetett figyelmet fordítani rá, mert a melanomás daganatsejtek nagyon gyorsan “betörhetnek a nyirokutakba és a vérpályába, s így hamar akár néhány hónap alatt is áttéteket adhatnak.
Nyaralás előtt nézessük meg a gyanús foltokat!
Évek óta minden májusban melanomaszűrést rendezünk a megyében közli a bőrgyógyász. Azért választottuk ezt a hónapot, mert egy felmérésből kiderült, hogy azok a melanomás betegek, akiknek a bőrdaganatát még a nyár elején műtéti úton eltávolították, jobb túlélési arányt mutattak, mint azok, akiknél egy “átnapozott nyár után, ősszel végezték el a műtétet.
Napégés után megjelenő festékfoltok a bőrön, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek arra, hogy később melanoma alakuljon ki |
A környezeti tényezők között első helyen szerepel a túlzott napfényterhelés amelynek nemcsak a melanoma, hanem a többi bőrrák kialakulásában is jelentős szerepe van és a túlzott szoláriumozás. Utóbbinál az UVA-sugarak jelentik a kockázatot. Ezért a veszélyeztetettek, illetve azok, akiknél mostanában jelent meg valamilyen festékes elváltozás a bőrön, ne várjanak, hanem lehetőleg még a nyaralás előtt forduljanak bőrgyógyászhoz!
Ma elmondhatjuk, hogy veszélyes az is, ha a kisgyereket egyéves kora előtt direkt napfényre tesszük! fűzi hozzá szakértőnk. Tudnunk kell, hogy életünk első húsz évében alakulnak ki a bőrben, molekuláris szinten azok a károsodások, amelyek szerepet játszhatnak a fény okozta bőrrákok kifejlődésében. Tehát húszéves korig fokozottan kellene ügyelnünk bőrünk védelmére!
Melanoma, a félelmetes bőrdaganat – II. rész >>