Idõsek és az internet

V.P. | 2004. Szeptember 27.
A II. Unoka-Nagyszülõ Informatikai verseny sajtótájékoztatóján elhangzott: a hatvan év felettiek kétharmada az internetet teljesen feleslegesnek tartja – miközben talán gyermekeik, unokáik éppen abból élnek.




Az idősek többsége ma Magyarországon nem fér hozzá az Internethez. Mivel nincs megfelelő információjuk róla, többségük nem is tartja fontosnak a világháló kínálta lehetőségeket. Tavaly éppen ezért jött létre az Informatikai Érdekegyeztető Fórum szervezésében az I. Unoka-Nagyszülő Informatikai Verseny, amelynek célja, hogy az idősebb generációt is bevonja az internet lehetőségeibe, játékos, családi formában.

Az Internet nem önérték

Az Internet értékét az adja, hogy számos időskori problémán segíthet, vagy legalábbis a megoldás része lehet – hangzott el szeptember 24-én, a II. Unoka-Nagyszülő Informatikai Versennyel kapcsolatos fórummal egybekötött sajtótájékoztatón. Dr. Csepeli György, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium politikai államtitkára elmondta: az Internet csökkentheti az időskori depresszió kialakulásának veszélyét, része lehet a demokrácia-deficit kezelésében, és ellensúlyozhatja a magyar társadalmat átható idősellenességet is. Az sem titok azonban, hogy mindennek legnagyobb akadályát éppen az idősek jelentik, hiszen a magyar társadalom egyik nagy hagyománya, hogy feleslegesnek tekinti az modernizálást, önképzést hatvan év felett. Ez viszont természetesen vezet az idősek elszigetelődéséhez.

Gryllus Dániel –  aki a rendezvény egyik fővédnökének, a Kaláka együttesnek a tagja – kifejtette, hogy némileg túlértékeltnek látja az Internet helyét a társadalomban. Ugyanakkor elmondta: Internet nélkül ma már nem tudnának a Kalákával működni – a koncertjeikről a rajongók gyakran előbb értesülnek, az együttes dalait pedig le lehet tölteni a világhálóról. A számítógép hasznos, de talán nem nélkülözhetetlen, példaként hozta fel, hogy az ő nyolcvan év feletti szüleinek is külön-külön gépe van. „Rákényszerít a kor” – fejezte be értékelését.






Dombi Gábor, az Inforum főtitkára
– Miért az unoka-nagyszülő kapcsolatra helyezi a hangsúlyt a verseny? – tettük fel a kérdést Dombi Gábornak, az Informatikai Érdekegyeztető Fórum főtitkárának. Dombi Gábor elmondta: éppen az unokákkal való kapcsolattartás igénye lehet az az érzelmi motiváció, mely az idősebb korosztályokban is megteremti az igényt az interneten való tájékozódásra, és egyben egy ilyen verseny arra is lehetőséget ad, hogy különleges légkörével megmutassa: az Internet igenis fontos szerepet játszhat személyes kapcsolataink ápolásában.

– Ahogy az első, varázslatos légkörű versenyre, úgy a mostanira is vasárnap kerül sor – folytatta a főtitkár. A versenyre minden 13 évesnél fiatalabb gyermek jelentkezhet, legalább 55 éves nagyszülőjével párban. Minden páros egy szaktanárok által összeállított feladatsort kap, melynek megoldására másfél óra áll rendelkezésre. A kérdések mesékkel, operákkal, színdarabokkal kapcsolatosak, amelyeket az interneten keresztül kell megválaszolni. Az első helyezett nyereménye egy laptop, a két második helyezett asztali számítógépet, a három harmadik helyezett mobiltelefont, valamint valamennyi helyezést elérő egy szoftvert kap ajándékként.

Csepregi Júlia, az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal képviselője szerint az esemény különösen fontos ma, amikor vidéken is egyre-másra szűnnek meg az agora-képző helyek, ahol az egymás mellett élők egy kis beszélgetésre megállhatnának: a vegyesboltok, piacok. Falun is egyre nagyobb szükség lenne az internetre, ám még csak az idősek kevesebb, mint egy százalékának van kapcsolata a hálóhoz – szemben a Budapesten élőkkel, akiknek több mint három százaléka kapcsolódik.

A versenyre itt lehet regisztrálni »

A versenyről szóló programajánlónkat itt olvashatod »
Exit mobile version