Olyan akarok lenni, mint õ!

Szigeti Hajni | 2004. November 10.
És, hogy ki az az õ? Kinek egy lázadó tanár, aki vállalja véleményét, független személyiségét. Kinek az édesapja, a „legemberibb ember”, akit valaha ismert.




Kinek egy valóságshow-szereplő, mert olyan könnyen gazdag és híres lett. Vajon segítenek vagy elrontanak a példaképek?

– Biztos mindenki tapasztalta már, hogy amint megfogalmazódtak, testet öltöttek az álmai, a céljai, máris sokkal könnyebb volt elérni azokat. Ugyanígy működik, hogy ha rátalálunk a példaképünkre – aki olyan, amilyenné válni szeretnénk, aki számunkra értékes tulajdonságokat hordoz –, máris nagyobb az esélyünk, hogy egyszer tényleg hasonlítsunk rá – mondja dr. Somogyi Andrea pszichiáter. – Azért vigyázzunk, néha túl magasra tesszük a mércét, és ha nem sikerül az illető nyomába érni, csalódottak leszünk. Épp ezért fontos tudni, hogy a példaképet nem egy az egyben kell lemásolnunk, elegendő, ha egy-egy tulajdonságát tesszük a magunkévá. Ha egy Nobel-díjas tudós a példaképünk, de mi nem lettünk díjazottak, attól még lehetünk kitartóak, szorgalmasak, jó emberek. Ha ugyanolyan őszinték, alázatosak, elkötelezettek vagyunk, vagy legalább megközelítettük „hősünket”, akkor elértük a célunkat.

Van élet a poszter mögött?

– Bár sajnos, ma a gyerekek egyre kevesebb Nobel-díjast neveznek meg példaképükként. Legtöbbször inkább azokat a személyeket tisztelik, akiket gyakran látnak a tévében, az újságokban. A „papírmasé” figurákat, akik mögött nincs tartalom, de mivel ők vannak a címoldalon, megnehezítik, hogy másokról is hírt kapjunk, hogy az arra érdemesebb embereket is megismerjük. A külsőségek sokkal fontosabbá váltak, mint a belső tulajdonságok – erre természetesen a piac is ráerősít. Ha egy kislánynak Britney Spears a példaképe, mi sem egyszerűbb, mint megvenni a nevével ellátott pólót vagy csizmát. Az énekesnő valós értékei – ha voltak is – eltűnnek. Nem azt nézzük, hogy itt egy fiatal lány, aki évek óta keményen küzd, táncórákra, énekórákra jár, rengeteg utazik, tehát megdolgozik azért, hogy valóra váltsa az álmait, és ezért valóban példaértékű. Nem, ő egy gazdag, menő csaj, ha olyan akarsz lenni, mint ő, bújj bele a ruhájába – könnyebb, mint végigjárni ugyanazt a rögös utat.

A példakép is ember

– A mai értékválságban – folytatja a pszichiáter – a szülők, a tanárok felelőssége, hogy egyrészt rámutassanak igazi hősökre, a tudományok vagy a sport területén kiemelkedő személyiségekre, másrészt, hogy – ha lehet – tartalommal töltsék meg, de legalábbis helyükre tegyék ezeket az üres figurákat. Mert ha kidurran a lufi, egy éretlen, „növésben lévő” lélek nem tud mit kezdeni a cafatokkal. A kolléganőm lányának hollywoodi kedvencéről, az egyik Olsen-ikerről például kiderült, hogy anorexiás, táplálkozási zavarokkal küzd. A kislány megdöbbent ezen, nem tudott mit kezdeni azzal, hogy a példaképe mégsem tökéletes. Márpedig minden példaképről kiderülhet, hogy esendő! Ilyen esetben elengedhetetlen a felnőtt segítség, a szülő egyébként is egy gyerek elsődleges mintaadója. Viszont, ha számára elfogadhatatlan emberi magatartást követ, könnyen negatív minta is lehet, így lesznek alkoholista szülők gyermekei antialkoholisták.


» Itt következik a cikk II. része!
Exit mobile version