Az Időbank ötlete Angliából származik, ott már 2000 óta ötszáznál is több iroda működik, hirdeti a jószomszédi viszony ezen újraértelmezett, kibővített gondolatát meséli lelkesen Mogyorósiné dr. Pécsi Ildikó közgazdász, az egyik alapító, akinek vállára nemcsak a bankkal kapcsolatos teendők nehezednek, de elfér ott még egy alapítvány igazgatása, három, szinte felnőtt gyermek és egy családi vállalkozás istápolása is. Mit jelent ez a furcsa szóösszetétel? Hogy működik egy Időbank a gyakorlatban? Adott például egy női szabó (nemrégiben tényleg hívott minket!). Tárcsázza a bank számát, bediktálja az adatait, felajánlja néhány munkaóráját, amit regisztrálunk a nyilvántartásunkban azaz az egyetlen számítógépünkben. Pár hónappal később, ha egy betétesnek szüksége lesz a varrótudományára, összehozzuk őket. Amikor viszont a szabó autója romlik el, ő veheti igénybe az Időbank szolgáltatását, és egy időutalvánnyal felszerelkezve hogy elkerüljük a visszaéléseket , hívhatja is egy harmadik betétesünket, az autószerelőt.
Ez nem cserekereskedelem teszi hozzá Kocsmárné Albrecht Éva, a másik bankigazgató, aki férjével, az első felajánlóval (!) közös fordítócégében dolgozik, két gyermekének nevelése mellett az alapítvány aktív tagja , hiszen szinte soha nem találkozik össze a felajánló és az igénybevevő. Egyszerűen nem a telefonkönyvet kell felütni, és kikeresni az ismeretlen megmentőt, hanem az Időbankot kell felhívni, amely garancia a segítőkész munkaerőre. Te segítettél nekem, én segítettem neked alapon működünk ebben az a szép, hogy összehozza, összetartja a közösséget.
A mi fiókunk a Nők a Tizennyolcadik Kerületért Alapítvány keretein belül jött létre folytatja Ildikó. A NATIK három éve, közel ötven taggal zakatol, és a kerületi, az otthonukért tenni akaró, illetve tenni tudó hölgyeket fogja össze. Alakulásunk idején úgy éreztük: ez egy százezres kerület, rendkívül értelmes nőkkel, de miért nem veszünk részt a közéletben, miért nem mutatjuk meg magunkat? Elsődleges célunk az esélyegyenlőség elősegítése volt, de munkánk során hozzáadódott a fiatalok, illetve a rászorulók, az idősek támogatása, plusz a helyi közösség jobbá tétele, egy egészséges lokálpatriotizmus megteremtése is.
Minderre pedig abszolút rímel az Időbank koncepciója, amelyről Éva egy csepeli ismerősétől hallottunk először. Ez a hölgy magányosan próbálja terjeszteni az igét, nyakába veszi a kerületet, kimegy a piacra, plakátokat rak ki a lakótelepen. Sajnos, jóval több közönnyel találkozik, mint mi, hiszen az alapítvány tevékenységének ismeretében, velünk már nem annyira bizalmatlanok az emberek. Nálunk eddig is mindenki szívességből jött, szervezett, dolgozott. Fontos, hogy ez a női csapat amennyire erejéből telik megmozgatja az itt élőket, így lassan tényleg megérik egy igazán összetartó kerület.
» Itt következik a II. rész.