Faló világ

nlc | 2005. Augusztus 25.
A kóros elhízás napjainkban járványszerûen terjed, az Egészségügyi Világszervezet önálló betegséggé nyilvánította. Kézenfekvõnek tûnik, hogy a túlsúlytól meg kell szabadulni. Már csak az kérdés, milyen áron.





Ha fogyni akar, könnyű helyzetben van: könyvek, újságok tucatjai, televíziós reklámok és fitneszguruk segítik az úton – csak éppen a mellékhatásokról beszélnek kevesen. Varga Anna dietetikus segítségével elemeztük a legnépszerűbb diétás étrendeket. Ő úgy látja, hogy a mellékhatásokat csak akkor kerülhetjük el, ha magát az adott diétát kerüljük. Ez bizony a róka fogta csuka esete.

Atkins-diéta
Dr. Robert Atkins ohiói kardiológus fejlesztette ki ezt a diétát. Lényege, hogy a napi bevitt összkalória mennyiségében minimális legyen a szénhidrátok aránya, a többi táplálék pedig zsiradék és fehérje legyen. Hatalmas „szakirodalma” és többmilliós tábora van. Az amerikai egészségügyi felügyelet már ellenkampányt tervezett, de közben Atkins cége csődbe ment.
Információ: atkinsdieta.lap.hu

Lényege: Annak hatására, hogy minimálisra csökkentjük illetve elhagyjuk a szénhidrátfogyasztást, szervezetünk nem jut elég táplálékhoz, fűtőanyaghoz, így rövidesen elkezdi a tartalékok lebontását.

Előnyei:
– Gyors és látványos fogyás érhető el vele, akár napi 0,5 kilogramm.


– Korlátlan a zsír- és fehérjefogyasztás.


– Viszonylag olcsó, hiszen nem kell hozzá drága kiegészítőket venni, elég a főzési szokásokat megváltoztatni.


Hátrányai:
– A zsírdús étrend hatására nő a koleszterinszint. A túl sok fehérje miatt romlik a veseműködés, túl sok kalciumot ürít a szervezet (ezáltal nő a csontritkulás és a kalcium-oxalátos vesekövek kialakulásának kockázata), szívbetegség, székrekedés, fejfájás, szédülés, rossz lehelet, depressziós tünetek jelentkezhetnek, csökken a fogamzóképesség, gyengül az izomműködés.


– Egy életen át folytatni kell, máskülönben a leadott kilók gyorsan visszajönnek.


A dietetikus tanácsa: Nem ajánlom e fogyókúra követését a fent említett és tudományosan bizonyított káros hatások miatt. Egészséges módon fogyni, hogy utána semmiféle egészségkárosodásunk ne lépjen fel, csak kiegyensúlyozott étrenddel, életmódváltással lehet. A diéta célja mindig az energiaszegény táplálkozás, és nem a szélsőséges, az egyes tápanyagok tilalmán és más tápanyagok túlzott mértékű fogyasztásán alapuló étrend.


Dél-tengeri diéta
Arthur Agatston floridai szívgyógyász az elmúlt évtizedben fejlesztette ki ezt a diétát.


Lényege: Hasonlít az Atkins-módszerhez, bár az első hetekben szigorúbb: teljes szénhidrátmentességet kíván, a tej- és a gyümölcscukor megvonás miatt még tejtermékeket és gyümölcsöket sem szabad fogyasztani – ellenben 4-6 kg fogyást ígér már egy hét alatt. Később a fenti táplálékok fokozatosan visszaemelhetők az étrendbe.
Információk: dieta.lap.hu


Előnyei:


– Gyors és látványos fogyást ígér ez is, akár napi 0,5 kilogrammot is.


– Korlátlan fehérjebevitelt engedélyez.


– Viszonylag olcsó, hiszen nem kell hozzá drága kiegészítőket venni, elég a főzési szokásokat megváltoztatni.


Hátrányai:
– Lásd az Atkins-diéta esetében.


– Noha kiemelkedően magas fehérje-, illetve zsírfogyasztást ír elő, a fizikai aktivitást nem tartja fontosnak.


– Egy életen át folytatni kell, máskülönben a leadott kilók gyorsan visszajönnek


A dietetikus tanácsa: Akármennyire is szívbarát – tehát a helytelen magyar táplálkozási szokások elleni – módszerként ajánlják, e fogyókúra követését sem tudom ajánlani. Már csak azért sem, hiszen a szervezet számára létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok fő forrását, a gyümölcsöket is tiltja! A zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék az egészséges táplálkozás alapját képezik, a mikrotápanyagok mellett számos fontos, a daganatos megbetegedések megelőzését szolgáló anyagot is tartalmaznak (például polifenolok). Mi több, a jótékony hatású élelmi rostok is szinte kizárólag ezekből az élelmiszercsoportokból származnak, amelyek kémiailag maguk is a szénhidrátok (ebben a diétában tiltott) csoportjához tartoznak.


Ha a kilencvennapos elválasztó diéta, a testkontroll és az akupunktúrás fogyókúra előnyeire és hátrányaira is kíváncsi, olvassa el teljes cikkünket a Nők Lapja Évszakok szeptemberi számában.

Exit mobile version