A projekt
A projekt célja az, hogy a prostitúcióból kiszállni vágyók számára esélyt adjon a társadalmi re-integrációra és a megbecsülésre. Esélyt akar adni, hogy piacképes szakma kerüljön a kezükbe, mellyel alkalmazottként vagy vállalkozóként tudnak dolgozni a későbbiekben. Az Egyesület a szociális tanácsadó-társ munkakörébe is keres embereket. A több száz oldalas tervezetre közel huszonnyolc millió forintot ítélt meg a pályáztató.
A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) keretében a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) az idén újból kiírta pályázatát. Az intézkedés uniós és hazai pénzek bevonásával kíván javítani a magyar munkavállalók helyzetén. Ennek volt egy részcélja a nők munkaerőpiacra való visszatérésének ösztönzése is. |
Mintegy ezer prostituáltat kerestek meg a pályázás során számolt be Földi Ágnes, az MPÉE elnöke a sajtótájékoztatón és hosszú kérdőívekkel mérték fel a lányok társadalmi hátterét, képzettségét és elvárásait. Noha a felmérésből kiderült, hogy a prostituáltak nagyobb hányada alulképzett (azaz nincs meg a nyolc, sok esetben a négy osztályuk sem), a pályázat kiírása alapján most csak az érettségizetteket versenyeztethették tovább. A megmaradt ötven főből egy három-négy órás pszichológiai teszt kitöltése után végül tizenöt embert választottak ki. A pszichológusok arra voltak kíváncsiak, mennyire motiváltak és elszántak a jelentkezők.
Az iskola
Az elszántságra szükség is lesz, hisz mellette továbbra is – pénzügyi-futtatási kényszerből folytatniuk kell az eredeti munkájukat. A kiválasztottak heti két alkalommal, négy-öt órában tanulnak majd a Média az Oktatásért Alapítvány Médiatudományi Szakközépiskolájában. Az iskolában részben marketing- és reklámügyintézői, részben informatikai és vállalkozói ismeretekkel találkozhatnak. Mindez kiegészül nyelvoktatással (angol vagy olasz nyelv választható), önismereti-, személyiségfejlesztési gyakorlatokkal és egészséges életmód órákkal. A tanárok mellett egyesületbeli társ-segítők, azaz volt prostituáltak is segítik a lányok továbblépését.
A felvett lányok izgatottan várják a kezdést, de az iskola igazgatója, T. Várkonyi Attila elmondása szerint a tanárok is kihívásnak érzik a következő évet.
Bizakodás
A projekt 6 hónapra biztosítja a résztvevők munkába helyezését, és 5 éven keresztül nyomon kíséri pályájukat. Európában ilyen jellegű, szervezett segítségnyújtásról nem tudnak a hozzáértők. Hogy nálunk hogyan sikerül, nem jósolható meg mondta Ribóczki Beáta, az MPÉE képviselője, csak bizakodni lehet. Mi lesz a lányokkal? Annyi valószínű, hogy ha nincs szakma a kezükben, még ennyi esélyük sincs. Az Egyesület a következőkben szeretné az alacsonyabb végzettségűeket is segíteni.