Legutóbbi műve két kisregény. Miért kezdett szépirodalommal foglalkozni?
Az embernek egy idő után be kell látnia, hogy egy-egy tevékenységnek vége. Ez a tudományos munkára is vonatkozik: amikor már nem tudok napi tizenhat órát olvasni és állatok után szaladgálni. Ilyenkor ezt be kell fejezni, de azért a világ még tele van mindenféle izgalmas dolgokkal. Kell olyan területet keresni, ahol az eddigi tevékenységem eredményei nem vesznek el, és ahol talán még másoknak is érdekes lehet. Úgy gondoltam, ez a szépirodalom, ahol számos olyan dolgot meg lehet írni, ami tudományosan nehezen magyarázható. Így született a Kentaurok természetrajza, A lény és az őrző, illetve a Mallion és Thea című kötet.
Közkedvelt és ismert tudós. Misszió önnél, hogy ismeretterjesztésre adta a fejét, vagy észrevétlenül alakult így?
Ennek hosszú története van. Azért kezdtem el népszerűsíteni a tudományt, mert annak idején, biokémikus koromban még nagyban dúlt a genetika-vita: vannak-e gének, van-e az öröklésnek kémiai anyaga. A kérdés sokáig ideológiai elnyomás alatt volt, és nem lehetett ilyeneket mondani. Én pedig akkoriban voltam fiatal kutató, amikor a genetikáról elkezdhettünk beszélni, de az idősebbek nem mertek írni róla volt, akinek nem is lehetett. Egy bizonyos értelemben naiv fiatalember megírhatta a tudományos eredményeket.
(Közben Jeromos megunja a szunyókálást, odajön hozzám, és tartja a fejét, hogy vakargassam meg.)
Barátkozik magával Pedig nem szokott. Van, akivel végig nem veszi fel a kapcsolatot, de maga valamiért megtetszett neki.
Ez mitől függ?
Teljesen kiszámíthatatlan. Van, akiket szeret. Valószínűleg azokat, akik viszonozzák a közeledését, vagy maguk is szeretik a kutyákat. Van, aki könyörög neki, és Jeromos akkor sem megy oda. Nyilván a szagok, az apró mozdulatok is közrejátszanak Mostanában elég kellemetlen dolgokat is művel: estefelé megyünk le, és odarohan a vadidegenekhez, csak azért, hogy megszagolja őket, ők meg halálra rémülnek. Már többször kaptam kínos megjegyzéseket, hogy egy vad kutyával sétálok
Most meg pacsit ad. Ez mit jelent?
Az egyik barátom tanította rá. Hiába mondtam, hogy a hátsó lábával tanítsa meg, mert az sokkal nehezebb, azt persze nem sikerült neki.
Nyalogatja a kezemet
Az a maximális szeretet kifejezése. Hihetetlen, mert nehezen köt barátságot Most azt jelzi, hogy simogassa még egy kicsit
Mit ad önnek a kutya?
Társ, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Feltétlen ragaszkodást és feltétel nélküli bizalmat kapunk tőle, amit az ember néhány barátjától is megkap de ez mégis más. Az állat bizonyos szempontból kiszolgáltatott az embernek, kötelességeim vannak, etetni, játszani, sétáltatni, szórakoztatni kell És a szegény újságíró-vendéget vigasztalni kell, hogy a sok szőr majd lejön a nadrágjáról És persze Jeromos is törődik velem.
Ezen én is mindig gondolkozom. Félek, hogy ő ért engem jobban. A kutyák ugyanolyan jó etológusok, mint az ember. Apró jelekből megállapítják, mi fog következni. Most beszélgetünk, de Jeromos előbb-utóbb azt fogja várni, hogy ennek vége legyen, és a vendég menjen a lifthez. Ő meg majd elkíséri magát. Hangsúlyokból, bizonyos szavakból kispekulálja, amikor valami olyan történik, ami neki is fontos.
A teljes cikk a 51. heti, december 21-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.