Érints meg!

Szigeti Hajni | 2006. Január 04.
Kézfogás, hátbaveregetés, gyors puszi, villámölelés – felpörgetett világunkban kezd eltûnni a kommunikáció legalapvetõbb eszköze, az érintés. Csak rohanunk, vagy félünk kimutatni az érzéseinket?





Elfelejtettünk önmagunkra és másokra figyelni? Pedig pszichológiai vizsgálatok is kimutatták: annak érzékelése, hogy milyen gyakran érintenek meg bennünket, egyértelmű összefüggésben áll önbecsülésünkkel. Az érintés gyógyít, oldja a feszültséget, hidat teremet test és tudat között. Tanuljuk újra – a Nők Lapja segít!

Miért van szükségünk az érintésre?

– Érzékeink közül ez fejlődik ki először – kezdi szakértőnk, Etter Dénes gyógymasszőr. – Csecsemőkorunkban a tapintáson keresztül fedezzük fel a világot, s a növekedésünkhöz is szükség van szüleink szerető érintésére. Amíg érintésigényünk kielégül, egészségesen növekszünk, ám ha ebben akadályoztatva vagyunk, a fejlődésünkben károsodás következhet be. Az ölelés és a simogatás, amelyben kisbabaként részesülünk, segítségünkre van abban, hogy egészséges képet alakítsunk ki önmagunkról, táplálja azt az érzést, hogy mivel megérintenek, elfogadnak és szeretnek bennünket.





Nincs ez másként felnőttkorban sem, érintés hiányában rendkívül magányosnak érezzük magunkat, gyakrabban szorongunk – mégis egyre kevésbé használjuk a kommunikációnak ezt a formáját. Nem érintjük meg egymást beszéd közben, sőt, felnőve vigasztaláskor – még a családon belül is – egyre ritkábban merjük a másikat átölelni. Pedig az érintés az a nyelv, amellyel ösztönösen kimutatjuk érzéseinket, kifejezzük, hogy szeretjük a másikat, szükségünk van rá. „Megmasszírozom, hogy ne fájjon” – mondjuk a gyereknek, ha görcsöl a hasa. A lelki fájdalomra is érintéssel reagálunk, fáradt fejünket a kezünkbe temetjük. Használjuk mindezt tudatosan, ismerjük meg, miben segít a masszázs!






Miért hasznos a masszázs?



– Aki úgy dönt – folytatja a szakértő –, hogy a lazításnak, kommunikációnak, betegségmegelőzésnek, gyógyulásnak ezt a formáját választja, meglepődve tapasztalja a masszázs hasznosságát. Masszírozáskor szervekre, izmokra, csontokra irányuló hatásokon kívül, érintéssel is gyógyítunk. Sokszor már az egy helyben tartott, finoman nyomó kéz is fájdalomcsillapító, nyugtató hatással bír.

Masszírozáskor (egészséges alanyoknál) nem egy komplikált, fizikailag fárasztó fogássorozatra kell gondolni, hanem egymást követő finom érintések együttesére, amelyre mindenki képes! Hatalmas élmény, hogy a fejlődést, a pozitív változást egy másik (szeretett) ember érintése indítja el. A kéz, amely ad és kap, valamint a bőr a kommunikáció eszközei. A kéz által érzékelhető és felfedezhető a megérintett személy egyedisége, az illető pedig a bőrén keresztül fogadja be az érintés ajándékát, a gondoskodó mozdulatokat, a kapcsolatot.

Az érintés nem csak a szexről szól

A masszázs lehet önismereti utazás, amely megmutatja, milyen érzés ellazulni, harmóniában lenni önmagunkkal, megtapasztalni a szabadon lélegző és mozgó test örömét. Masszázs közben nyugodtan kipróbálhatunk mindenféle érintést, és megtanulhatjuk, hogyan adjuk át magunkat a – nem kizárólag szexualitással kapcsolatos – érintés okozta örömnek. A masszázs lehetőséget kínál arra, hogy a másik emberrel – a szavakból vagy az egyéniségből fakadó – gátak nélkül kommunikáljunk.





Akik rendszeresen masszírozzák egymást, olyan feszültségeket tudnak egymásban megszüntetni, amelyek az egyébként harmonikus partneri kapcsolatot megzavarhatnák. Kezünk képes harmóniát teremteni, nemcsak partnerünk jó testi közérzetét biztosíthatja, hanem az emberi kapcsolatot is javíthatja.

– Masszázs közben „pihen” az idegrendszer – mondja Etter Dénes –, lelassul a légzés, a pulzus, ezért depressziós betegek kezelésénél is nagyon hasznos lehet az érintésterápia. Érintéssel észlelhető és oldható a másik ember feszültsége. A masszírozástól testtudatossá válhatunk, megtanulhatjuk, melyik testrészünk feszül túlzottan, és azt hogyan lazíthatjuk el.

A teljes cikk az 1. heti, január 4-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.
Exit mobile version