A hét témája a Nők Lapjában: Mi lesz veled, szép világunk? Riasztó jelek, ijesztő prognózisok, aggodalmak, félelmek. Mi lesz bolygónkkal, mi jut gyerekeinknek, unokáinknak? Lesz-e iható, friss vizük, védelmük új, pusztító járványok ellen, lesz-e családjuk, lelki békéjük? Rajtunk múlik. Rajtuk. Alan Kay, a számítástechnika egyik úttörője ezt mondta erről: A jövő előrejelzésének legjobb módja az, ha azt mi magunk alkotjuk meg. További írások: Veszélyben a család » Nem lesz iható a víz? » Világjárványok » Az összeállítást készítették: Kertész Gábor V. Kulcsár Ildikó, Bus István, Mihalicz Csilla, Hulej Emese |
Hogy ne féljenek, ne szorongjanak
Ép test, ép lélek. Ezekre volna szükség Ehhez képest sok a depressziós, szorongó, pánikbetegséggel küzdő, bizonytalan, félelmekkel viaskodó ember. És az előrejelzések sem biztatnak minket azzal, hogy a közeljövőben változna a helyzet, változna a világ.
Valóban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2020-ra a depresszió lesz a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség világszerte, a szív-érrendszeri betegségek után. Ám nemcsak azért, mert nő a gyakorisága, hanem azért is, mert addigra más, jelenleg előkelő helyen álló betegségeket (tbc, fertőzött ivóvíz miatti akut gyomor-bélrendszeri fertőzések) már leküzdünk mondja Purebl György pszichiáter, a SOTE Magatartástudományi Intézetének munkatársa. Előrebocsátja, ő nem látja sötétnek a jövőt a lelki egészség tekintetében sem. Tény, hogy a depresszió jelentősége növekszik. A WHO azt mondja, ha nem teszünk semmit, akkor ez a riasztó jóslat bekövetkezhet, ezért az Európai Unióban, így Magyarországon is jelenleg kiemelt téma a közösségi összefogás a mentális betegségek leküzdésére. Ugyanakkor az is tény, hogy ennek ellenére Magyarországon a depressziósok jelentős része semmilyen kezelésben sem részesül, pedig a betegség hatékonyan kezelhető. Hiszek azonban abban, hogy a társadalomban van elég erő ahhoz, hogy ez a nyomasztó előrejelzés nem valósul meg.
Sok ember érzi úgy, hogy rosszul mennek a dolgok, sokan pedig úgy, hogy jól… Én azt látom, hogy egyre több a közösségi erőfeszítés, nemcsak a mentális betegségek, hanem például a környezetvédelem terén is, egyre nagyobb a jelentősége és a súlya az ezzel foglalkozó szervezeteknek. Egyébként mindenki más miatt tud, vagy nem tud változtatni bizonyos dolgokon, ez teljesen egyéni, azonban a praxisomban azt látom, hogy az emberek igenis képesek a változtatásra, ha nemcsak azt közvetítik feléjük, hogy min kellene változtatniuk, hanem azt is, hogyan tegyék. Eszközöket kell adni, ezeket pszichológiai nyelven megbirkózási készségeknek nevezzük.
A témáról bővebbet a Nők Lapja január 11-én megjelenő 2-es számában olvashatsz!