Koksz mindenáron

Fejős Éva | 2006. Augusztus 09.
Hazánkban hivatalosan mindössze évi nyolcszáz doppingvizsgálatra van anyagi keret, de az ellenõrzések csak az élsportolókat érintik. Pedig az amatõrök talán még nagyobb veszélyben vannak...

Ülünk a gyorsétteremben, és próbálom, de nem tudom követni őt. Magyarázza, élete során eddig beszedett úgy ezerhatszáz szem „spirót” (ez valamiféle zsírégetésre használt stimuláns „beceneve”), meg „efit” is használt (hasonló az előzőhöz), izomtömeg-növelésre pedig szinte számolatlanul szedte az anabolikus szteroidot (amelyet általában műtét utáni lábadozáskor, rövid időre javasolnak). Aztán szúrta is magát, kétnaponta, valamiféle hormont tartalmazó injekcióval. Csak sorolja, és látszik, hogy nem veszi észre a döbbenetemet.





Huszonhat éves, kopaszodik, izmosabb az alkata az átlagosnál, de, mint mondja: „messze járok már a csúcsformámtól”. Nem akart versenyző lenni, csak megtetszett neki a testépítés az edzőteremben. Hamarosan már azt is tudta, mivel gyorsíthatja, hogy a befektetett munkája eredményes legyen.


– Szúrtad magad? – nem tudom túltenni magam a hallottakon. – Meg ennyi gyógyszert szedtél? De hogyan szerezted?

Azt mondja, bármit beszerezhetsz, amit csak akarsz. Az edzőteremben, interneten keresztül, a haveroktól… nagy a feketepiaci kínálat.

– Aki kokszol, tudja, hol szerezze be.

– Miért?

Néz rám töprengve.

– Mert elkap, magához szippant. Mert megérzed, hogy képes vagy valamire, igaz, a koksz segítségével, de uralni tudod a testedet, képes vagy rá, hogy olyanná alakítsd, amilyenné akarod. Hatalmad van saját magad fölött, és ez mámorító érzés. Látod, ahogy gyorsan megtérül a munkád, ahogy alakul a tested… Mert munka, edzés is kell hozzá.

Mutat egy fotót, korábbról. Hatalmas izmai voltak, büszke volt rájuk. Akkor is tudta, hogy a „kokszolásnak” lehetnek mellékhatásai, sőt, maga is tapasztalt menet közben néhányat. Például a „spirótól” felment a vérnyomása és nőtt a pulzusa, zakatoló fejfájást érzett, de ezek a mellékhatások pár hét alatt elmúltak, vagy más szerrel (!) csökkentette őket. Egy másik szertől pattanásos és a barátnője szerint agresszív lett, mégsem gondolta, hogy huszonhat évesen bánni fogja az egészet. Meg hogy gyakori vendég lesz a laboratóriumokban. A szerektől ugyanis károsodott a mája, rendszeresen ellenőrzik a májfunkcióját. Egyik veséje ideiglenesen leállt, de szerencsére az helyrejött. És heresorvadása lett. Pedig amikor az egészségügyi gondok jelentkeztek, már nem kokszolt olyan durván, mint korábban, mondja. Akkor még volt barátnője, de már nem ment neki az ágyban. Azt gondolta, átmeneti lesz a potenciazavar, s ha leáll a szedéssel, minden helyrejön. De a barátnője ezt már nem várta meg. Csak a biztonság kedvéért ment el andrológushoz, nem gondolta, hogy baj van. A spermiumvizsgálat eredménye azonban kétségbe ejtette.





– Nem mintha gyereket akarnék – magyarázza, – de egyszer… ki tudja?
A spermiumszáma nagyon lecsökkent, mint ahogyan a spermiumok mozgása is. Azzal biztatta az orvos, hogy lehet gyereke, csak ehhez esetleg a hereszövetből kell majd spermiumot kivenni, a műtőben. Hát, itt tart most. Jó ideje teljesen „tiszta”, és már nem is edz annyit, mint korábban.

– Hülyeség a koksz, jó lenne, ha erre más nem úgy jönne rá, mint én – mondja búcsúzóul. Dühös azokra az internetes oldalakra is, amelyek tanácsokkal és bizonyos szerek alkalmazásával kapcsolatosan részletes tanácsokkal látják el a kérdezőket.

Anabolikus szteroid: szőrösödés, pattanások, májkárosodás

– Sokan szeretnék, hogy csak pozitív hatást (például izomtömeg-növekedést) köszönhessenek a doppingszereknek, de sajnos, mindig kell számolni a mellékhatásokkal is – mondja később Hollósi Ildikó vegyészmérnök, az Országos Sportegészségügyi Intézet doppingellenőrző laboratóriumának vezetője. – Vannak ártalmatlan táplálék-kiegészítők, listájuk olvasható a www.osei.hu honlapon, de ezeket sem érdemes hosszú távon, nagy dózisban, kontroll nélkül szedni, mert megterhelést jelentenek a vese és a máj számára. Más a helyzet a doppingszerekkel. Ezeket azért használják az amatőrök és a versenysportolók, mert azonos mennyiségű munkával gyorsabban lehet eredményt elérni, mint anélkül. Az anabolikus szteroidok általában vényköteles gyógyszerek, például idős emberek felépülésekor, műtétek után adják, rövidtávra. Minél többet, minél hosszabb ideig szed belőlük valaki, annál inkább károsítják az egészséget. Az anabolikus szteroidok széles körben elterjedtek, feketepiacon is árulják őket. A szedés kezdetekor pozitív hatást tapasztalnak a sportolók: növekszik az izomerő, az izomtömeg, a versenyzőképesség, és sokszor még a szexuális életük is javulhat.





Hollósi Ildikó
De azután bekövetkezik a holtpont, a hatás csökken, és ilyenkor – sajnos – sokan két-háromszoros mennyiséget kezdenek szedni belőlük. Amikor negatív stádiumba kerül a szer hatása, akkor jelentkeznek a mellékhatások: impotencia, májkárosodás (főleg a szájon át szedett termékektől), vesekárosodás, hormonszint-változás, heresorvadás, a spermiumok számának, aktivitásának csökkenése.

Szakértőnk azt mondja, ezek a szerek elsősorban izomtömeg-növelők, de a férfihormon mennyiségét is növelik a szervezetben (képzelhetjük, hogy nőknél az ilyen szerek használata milyen súlyos mellékhatásokhoz: gyakran például meddőséghez vezet, hogy az enyhébbekről – szőrösödés, pattanások megjelenése, agresszívabb viselkedés – ne is beszéljünk). A férfiaknál pedig – a külsőleg bejuttatott férfi nemi hormon hatására – a szervezet saját férfihormon-termelése csökken vagy leáll, és a szer abbahagyása után nehéz ennek egészséges egyensúlyát helyreállítani a szervezetben.

A teljes cikk a 32. héten, augusztus 9-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.
Exit mobile version