…ráadásul előtte biztos, ami biztos, végiglapozgattam az évek során felgyűlt tucatnyi nyelvkönyvet is. A lutoni repülőtéren azonban, amikor a vámtiszt föltette az első kérdést, azonnal kiderült: vagy nem angolul tanultam eddig, vagy kényszerleszállást hajtottunk végre egy távoli országban, ahol nem beszélnek angolul. Ettől függetlenül fantasztikus napokat töltöttem itt, s a hozzám hasonló kezdő londoner-eknek segítségül összegyűjtöttem néhány kifejezést, melyek fontosak lehetnek a londoni hétköznapokhoz. Mindenesetre, mikor hazaértem, ötödször is beiratkoztam nyelvtanfolyamra
Bridge: híd. Létezik fix, felnyitható és csak gyalogosoknak fenntartott változata. Utóbbi az ezredforduló tiszteletére épült, hasonló dizájnnal, mint az ugyancsak ez alkalomra tervezett London Eye (lásd lentebb).
British Airways London Eye: Óriáskerék a város közepén. A modern szerkezetre feljutni ugyanolyan procedúra, mint repülőre ülni bármely terroristacélpontnak számító repülőtéren (motozás, átvilágítás, fémkereső detektorok). A kb. negyvenöt-ötven perces repülés során lehetőségünk nyílik fölmérni a város valódi méreteit. Miután túllendültünk a reménytelenség és csüggedtség érzésén (hogy tudniillik mennyi mindent nem lesz időnk megnézni), a kör végén mosolyogjunk: hét fontért megörökíttethetjük magunkat az átlátszó buborékban. Ajánlott program!
Circus: körtér, körforgalommal. Londonban egyelőre több ilyen csomópontot találunk, mint Magyarországon összesen.
City Cruises: A városi hajótársaság neve. A sétahajózás a Temzén, közben ebéd a fedélzeten roston sült csirke zöldborsóval és főtt burgonyával, mellé valami ismeretlen szósz, kávé remek program. Bár kétségkívül furcsa érzés kétszáz ember között egyedül enni. Az utazáshoz jár némi idegenvezetés (amelyből természetesen semmit sem értettem), viszont itt találkoztam az egyetlen emberrel a hajópincér , aki az általam is ismert angolt beszélte. Valószínűleg friss bevándorló lehetett
Greenline: zöld vonal jelentése itt: transzfer a lutoni repülőtérről a londoni Victoria pályaudvarig. A szolgáltatás nonstop, ára 10,5 font.
Londoner: londoni. Ám ma már többet jelent egyszerű földrajzi meghatározásnál: a városhoz kapcsolódó életforma, a hozzá való pozitív viszonyulás rövid, tömör kifejezése.
Madame Tussaud: Alacsony, szemüveges, fekete ruhás-főkötős hölgy.
Madame Tussauds and Planetarium, London: Fenti hölgyről elnevezett, híres emberek viaszképmását őrző, kedvelt turistalátványosság. A körülbelül egyórás program gyerekekkel, kerekes székkel is látogatható. Valószínűleg sosem lesz többet lehetőségünk kezet fogni Mel Gibsonnal, vagy átölelni Keira Knightley vállát, tehát ne szalasszuk el az alkalmat! A kiállítás horrorrésze (középkori kínzási módszerek élethű bemutatása hangaláfestéssel) gyenge idegzetűeknek kihagyható.
Oyster-card: elektronikus bérlet tömegközlekedési eszközökön használatos, bankkártya méretű segédeszköz. E kártya birtokosa a megvásárolt időtartam, illetve zónakombinációkon belül tetszés szerinti utazhat. Létezik heti, havi és éves, mindenféle zónavariációban, gyerek és felnőtt változatban… meg még ki tudja, milyen formában. Ezt valószínűleg csak a bérletpénztáros tudná felsorolni. Használata egyszerű: a buszokon, valamint a metró be- és kiengedő kapuinál található kis sárga karikákhoz kell érinteni.
Pub: kocsma, söröző. A londoni közösségi élet legfontosabb helyszíne. Aki kíváncsi a város igazi arcára, munkaidő után üljön ki a londoniakkal egy-két sörre az utcára kitett fapadokra.
Single room: egyágyas szoba. Négycsillagos változata légkondicionált, jó felszerelt (minibár, internet, tévé stb.), viszont a belvárosban elég drága.
small/large. kicsi/nagy; ~ beer kicsi/nagy sör. Gyakran használt kifejezés, a small 2 dl, a large 4 dl erjesztett nedűt jelent. Ugyanazt a kifejezést bátran használhatjuk bármely fajtájára. Figyelem! Készüljünk fel rá, hogy lényegesen drágább lesz az itthon megszokottnál: kb. annak négyszerese.
Tony Blair: Angol miniszterelnök. Híres ember, aki egyben a szigetország legnagyobb médiasztárja is. Gyakorlatilag mindennap az újságok címoldalán szerepel (lásd még: Madame Tussauds and Planetarium, London).
Tower: torony. Erődszerű képződmény a Temze partján. Sok király és királynő utolsó ismert lakcíme. ~ Gift Shop szuvenírbolt, tele eredeti angol tárgyakkal (Made in China felirattal).
Trafalgar Square: Trafalgar tér. A londoni kormányzati negyed közelében található multikulturális közösségi hely. Fontos látványosság, ahol rengeteg japán turistával, illetve Nelson admirálissal is találkozhatunk (utóbbi egy oszlop tetején, kőbe vésve kíséri figyelemmel a forgalmat).
visitbritain.hu Honlap a brit turisztikai hivatal ajánlásával. Rengeteg hasznos tudnivalót, információt tartalmaz. Nekik köszönöm, hogy utazhattam.
A 45. héten, november 8-án, szerdán jelenik meg a Nők Lapja!