Örököltem, vállaltam

Hulej Emese | 2007. Június 27.
Örökölni annyi mindent lehet. De családi pincészetet vagy kastélyt? Két történet, két szereplõ. Az egyikre fájdalmasan zuhant az apai örökség. A másik családban azt kellett eldönteni, vállalják-e az elszakított szálak összefonását.

Ami közös: az igyekezet és az elköteleződés, hogy a régi történetekben meglássák a saját jövőjüket, sőt, még ennél is előrébb nézzenek.





Az ember áll megkövülten, és nem érti, miért nem tudott eddig erről a szépségről. A Pátyi Pincehegy itt van Budapest mellett, az autópálya-lejárótól alig öt percre. Egymáshoz simuló kis építmények, nagy faajtókkal, asztalok, padok, és az egész egy csendes, ligetes, akácos kis erdőség közepén. A pincék tetején fű nő, pipacsok ragyognak, lent gesztenyefák adnak árnyékot.
Bednár Brigitta büszke a hatásra, amelyet a pincehegy tett ránk, biztos nem először magyarázza, hogy ezt a helyet a Jóisten is arra teremtette, hogy az emberek tudjanak róla, jöjjenek minél többen, és kóstolják a jóféle borokat. Aztán előveszi a kulcscsomóját, és a fémlappal is elfedett míves, öreg zárba beleilleszti a még a dédnagypapától maradt hatalmas kulcsot.
Brigitta odabent mutatja a tölgyfahordókat, az 1856-ban készült prést, és elmeséli, hogy ő bizony csakis tölgyfaérlelésű bort készít, délelőtt még érettségiztetett, és innen is dolgozatokat javítani megy. Történelemtanár, mégsem mondható, hogy a borászkodás a hobbija lenne. Többről van szó, sokkal többről.

– Anyai ágon kétszáz éve van szőlőnk, borunk és persze pincénk – meséli. – A Polgár családban ennek nagy hagyománya van, és amikor az édesapám benősült, ő vette át a pincét. Jóban volt a dédnagyapámmal, tőle tanult mindent, én meg tőle. Ketten vagyunk lányok, persze, hogy jártunk segíteni, kapálni, de egyikünk sem úgy képzelte, hogy a borászatban lenne a jövője. A nővérem Sopronban él, én meg bölcsész lettem, történelmet tanítok a Rózsadombon, a Móricz gimnáziumban.

Brigitta édesapja, Bednár Imre erdész volt, hivatásos vadász, és nem mellékesen újító, kísérletező, álmodni tudó ember. Életszerető, szorgalmas, alázatot ismerő – borászok közt nem ritka az ilyen ember.





– Ő telepített vörös fajtákat, cabernet savignont, merlot-t, kékfrankost, kutatóintézetektől hozatott tőkéket, területet vásárolt, felélesztette a negyven év alatt lepusztított szőlő- és borkultúrát. Az ő álma volt, hogy legyen itt idegenforgalom, borkóstolók, miegymás. Felújította pincét, a kandallót is ő építtette bele, ezer terve volt még…

Hatvanhárom éves volt Bednár Imre, amikor meghalt, mert egy fiú úgy gondolta, szabad neki száznyolcvannal száguldania az úton.

– A mi összetartó, szerető családunkat ez teljesen megtörte – meséli tovább Brigitta. – Ráadásul megpróbálkoztak azzal, hogy apámat hozzák ki vétkesnek, neki már úgyis mindegy… Hát nekem nem volt az! Perre mentem az igazáért. Aztán később fel kellett tenni a kérdést: „mi legyen a szőlővel, a pincével?” Az lett volna logikus, hogy adjuk el, de én nem akartam. Nem bírtam. Azt hiszem, túlélni is ez a döntés segített. Nekem ezt tovább kell vinnem, mert ez a miénk, mert nem tudnám elviselni, ha ezt is el kellene veszítenem.
Ha Brigitta története csupán a túlélésről szólna, ennek az öreg pincének a zárját már régen más nyitogatná. Az örökséget csak az hordozza el, aki úgy érzi, a sajátját viszi. Nem az apja, az ősei, hanem a saját álmát látja benne. Másképpen nem tudná vinni sem a munkát, sem a vele járó felelősséget és a benne rejlő kockázatot sem…

Kastély a dombok között

Mocsai Lajosról a legtöbben eddig azt tudtuk, hogy kézilabdaedző. Sokan leginkább úgy emlékeznek rá, amint egy-egy nagyobb világversenyen, időkéréskor maga mellé gyűjtötte például a női válogatott tagjait, és a sok kiabálástól szinte teljesen hangját vesztve, euforikusan magyarázott nekik a kispad előtt, erőt, hitet öntve beléjük. Nos, a tekintélyes sportszakember élete egy idő óta átrendeződött. Feleségével olyan vállalkozásba fogott, amely értékmentés és értékteremtés egyszerre.

Felsőmocsolád egy kis Somogy megyei falu, félúton Kaposvár és a Balaton közt, gyönyörű környezetben. Ebben a faluban áll egy kastély, a kastélyban pedig egy középnemes gazdálkodó család élt egészen az államosításig. 1949 karácsonyán, egészen pontosan szentestén foglalták le a kastélyt, telepítették ki belőle a családot, és kezdték meg a könyvtár, valamint a bútorok felégetését…







– A feleségem családjáról, a Bánó és Kacskovics családról van szó, akik a tizennyolcadik századtól éltek itt, előbb kúriát, majd három ütemben kastélyt építettek – kezd Mocsai Lajos a családtörténetbe. – Szorgalmas emberek voltak, rendkívül fejlett gazdaságot működtettek, még Bécsbe is szállítottak árut. A nagypapa már reggel négykor felkelt, magához és a fiaihoz is szigorú volt, ha munkáról volt szó. Ezért is szerették őket a falubeliek. Mondanom sem kell, hogy a kastély és a virágzó gazdaság is ebek harmincadjára jutott az államosítás után. Az épületet használták ugyan, óvodának, iskolának, varrodának, téeszirodának, mikor, mi kellett, de költeni nem költöttek rá. A park is megsemmisült, pedig a régi képeken látni, milyen gyönyörű volt. Mert a képek mesélnek! Sok-sok gyerek mindenütt, hol a lépcsőn állnak, nagy masnikkal, rövidnadrágokban, aztán már a nagy tavon csónakáznak fiatalon. Fogatok, hófödte fák, a nyitott verandán kacagó emberek, cséplés. Derű és iparkodás. Tartás.







– A feleségem nagybátyja, Bánó Sándor, Amerikából jött haza a kilencvenes években, újságban olvasta, hogy elárverezik a kastélyt – folytatja a válogatott egykori edzője. – Elment, megvette, csakhogy ő már hetven körül járt, nem bírt ekkora vállalkozásba fogni. Összegyűlt a család, a feleségem testvérei, férjek, rokonok, és mert senki sem vállalta a felújítást, magunkra maradtunk a megvalósítással. Na, ennek a munkának a teljes része jutott a családunknak, a feleségemnek, Virginiának, és elég sok időbe telt, mire én is meggyőztem magam, hogy így legyen. Sportoló voltam, 1978 óta tanítok a Testnevelési Főiskolán, harminc éve vagyok edző, tíz évet dolgoztam a Bundesligában. A feleségemmel négy gyereket nevelünk, mindig is a család eltartása volt az elsődleges célom, feladatom. De most rá kellett jönnöm, hogy van, ami fontosabb. A megtartás. A gyerekeink számára megőrizni a családi múlt egy darabját és továbbadni nekik. Amikor döntöttünk, minden addigi, sőt, későbbi tartalékunkat mozgósítva belevágtunk a felújításba.

Egy barokk kúria felújítása, különösen, ha évtizedekig nem költöttek rá, hatalmas feladat. De az sem kisebb, hogy az ember kitalálja, mit kezdjen majd vele, hogyan működtesse. A Bánó Mária Kastélyszálló már fogad vendégeket, hamarosan egy egész busznyi vendég látogatására is készen állnak. Tréningek, konferenciák, pihenő vendégek, kiállítások, edzőiskola szerepel a tervekben. A mediterrán környezet gyönyörű, a kastélynak meg lelke van, mint minden olyan épületnek, amelyben boldogok voltak, akik ott éltek, és szeretik a mostaniak is.

A két teljes interjút a Nők Lapja június 27-én megjelenő számában olvashatjátok!





Még több az e heti Nők Lapjából:





• Csákányi Eszter és a kék neon óra »
• Jónás Brigitta naplója »
• A Repülős Gizi-legenda »
• Egy napom állatgondozóként »
• Botrányhős a boltban »
• Mire vágyik a férfi és mire a nő? »
• Receptek kismamáknak »
• Palya Beával Delfinországban »  

Exit mobile version