Nem mellesleg, Tamás egyik kedvenc fűszere, úgyhogy most már semmi nem ment meg minket attól, hogy három káprázatos kapros recept következzen, és hét érdekesség erről az ízesítőről!
2. Átható aromáját a benne lévő illóolaj-tartalmától kapja, a frissen szedett zsenge hajtásaiból készített kaporszósz főtt húsok, húsgombócok, halételek, ínyencek rák- és csigaételeihez kiváló. Nagyon jó levesek, főzelékek, saláták, egyes gombaételek, körözöttek, mártások ízesítéséhez, valamint kovászos uborka, paprika, savanyú káposzta és tök eltevésénél.
3. A kaprot mindig a főzés befejezése előtt adjuk az ételhez, különben elmegy az illata. Használatával legyünk óvatosak, mert a túlzott fűszerezés fanyar, kesernyés ízt ad az ételnek. Mártások készítésénél se főzzük az ételbe, inkább tálalás előtt adjuk hozzá.
4. Kiváló salátaízesítő készíthető belőle, ha a friss kaprot három-négy napig tízszázalékos ecetben áztatjuk (egy liter ecet, egy csokor kaporlevél).
5. A felfúvódott vagy gyomorfájós állapotot enyhíti, ha kapormagot rágcsálunk. Teája felfúvódás, emésztési zavarok, bélpangás, vízhajtás esetén segít.
6. Ha a kertünkben szeretnénk termeszteni, tizenöt-huszonöt centiméter sortávolságra, egy-két centiméter mélyre vessük. Szereti a napfényes, illetve a félárnyékos helyeket, legjobb a veteményes ágyak szélére ültetni. A téli hónapokban a lakás fénygazdag pontjain cserépben is hajtatható.
7. A kaporkivonatot minden parfümkészítő műhelyben használják.
Húsgombócok szárnyasból, kaporszósszal
Hozzávalók: 50 dkg darált csirke- vagy pulykacomb, 2 zsemle, 2 dl tej, 1 csokor kapor, só, fehérbors, 1 tojás, 2 dkg liszt, 2 dl tejszín, 3 dkg vaj, 1 citrom, 1 fej vöröshagyma
A zsemléket tejbe áztatjuk, majd kinyomkodjuk. A darált húst a kenyérrel, a tojással, sóval, kevés őrölt fehérborssal összekeverjük, és kisebb gombócokat formázunk belőle. A vöröshagymát finomra vágjuk és vajon megpároljuk. Felöntjük kb. fél liter vízzel, felforraljuk, beletesszük a gombócokat, és 20 percig főzzük. Ezután megszórjuk apróra vágott kaporral, ízesítjük citromlével és kevés sóval. A tejszínt csomómentesre keverjük a liszttel és behabarjuk a mártást. Alaposan kiforraljuk. Önállóan vagy főtt burgonyával tálaljuk.
A Nők Lapja július 25-én megjelenő, 30-as számában további két kapros receptet találtok!
Még több az e heti Nők Lapjából: Szépségsebészet a piacon » 7 érv a kapor mellett » Csisztu Zsuzsa és a kis Kókuszfejű » Senora, jövőre is lesz Carnaval! » “Aggódósanyuka” jelenti » Kóstoló a teaházak utcájából » Hála lopásért, betörésért » Hétköznapok a vizeken » |