Alig van már olyan uszoda, ahol ne lenne szauna, és egyre több házban szorítanak helyet az izzasztókamráknak. Talán soha nem volt még ennyire népszerű hazánkban a szauna, mint most. Mindennek oka nemcsak az, hogy jólesik télvíz idején a forróságban üldögélni, hanem az, hogy a szaunázással megszabadulhatunk az idő előtti öregedésért és a különböző betegségek kialakulásáért felelős méreganyagoktól.
A szaunázás célja
Ugyan többféle szauna létezik, de mindegyiknek ugyanaz a célja: a meleg hatására megszabadulunk a méreganyagoktól, oldjuk a stresszt, az immunrendszert erősítjük, a légutak, a tüdő kitisztul, a bőr feszesebb lesz.
Napjainkban a legnépszerűbb az infraszauna, amelyben a alacsonyabb a hőmérséklet (35-55 °C), mert az infravörös hőforrás nem a levegőt melegíti fel, hanem a testet. Hatására regenerálódnak az izmok és a kötőszövet, fokozódik a bőr rugalmassága, csökken a kimerültség érzése. Az infraszauna a narancsbőr elleni harc egyik fő fegyvere is.
A szaunázási fajták toplistájának második helyén a bioszauna áll, amely a klasszikus, finn szaunázásnak kímélőbb fajtája. Itt a hőmérséklet 45-60 °C körüli, a levegő páratartalma, pedig 40-60 százalékos.
Finn szaunából is rengeteg fajta van, hiszen ez a klasszikus szauna, sokan ennek a jótékony hatására esküsznek. Ebben az izzasztókamrában van a legmelegebb, 80-100 °C, de a páratartalom viszonylag alacsony. A szervezetből a méreganyagok a fokozott izzadással távoznak, a bőr feszessé válik.
Az aromakabinokban a különböző hőmérsékletű és páratartalmú helyiségek levegőjét illóolajokkal illatosítják. Ezek az illatos gőzök a pórusokon keresztül bejutnak a szervezetbe, és így hatnak a szépségünkre, egészségünkre. Természetesen az illóolaj hatásától függ, mire. Például az eukaliptusz a fejfájásra, köhögésre jó, a narancs csökkenti az étvágyat és javítja az anyagcserét, a levendula nemcsak az idegeket nyugtatja, hanem a bőrt is, a menta oldja a stresszt.
A gőzfürdőben a hőmérséklet általában 50-55 °C, viszont a 70-100 százalék páratartalmú levegő meleg. Ennek a fajta fürdőnek különösen nagy gyógyító ereje van, jó hatást gyakorol a reumára, az asztmára, az izomfájdalmakra, ellazít, és a bőr utána feszesebb, tisztább lesz.
A hőlégkamra az idősebb embereknek is ajánlott. Ez nem más, mint alacsonyabb hőmérsékletre felfűtött – 40-60 °C – szauna, amely nem terheli meg a szervezetet, erősíti az immunrendszert, javítja a keringést, puhítja a bőrt, tisztítja a pórusokat.
Az izzadás menete
- Mielőtt a szauna felé vennénk az irányt, győződjünk meg róla, hogy van-e nálunk két törölköző. Az egyik a szaunázáshoz, amelyet terítsünk a padra, a másik pedig a zuhanyozás utáni törölközéshez.
- Csak akkor kezdjünk el szaunázni, ha van rá elég időnk, körülbelül egy-két óránk.
- Mielőtt beülünk az izzasztókamrába, szabaduljunk meg az ékszereinktől, a sminkünktől, a fém hajcsattól, a kontaktlencsétől!
- Zuhanyozzunk le, és töröljük testünket szárazra! ég jobb hatást érünk el, ha zuhanyozás előtt leradírozzuk a bőrünket.
- Kezdjük a szaunázást az alsó padon, és töltsünk a forróságban 4-12 percet! Amennyiben kellemetlennek érezzük a meleget, azonnal távozzunk, mégpedig a zuhany alá. Még jobb, ha megmártózunk egy medence hűs vízében.
- Ezután pihenjünk, és töltsünk minimum annyi időt – de jobb, ha a dupláját – lazítással, mint amennyit a hőségkamrában voltunk!
- Ismételjük meg az izzasztókabinban ücsörgést még legalább kétszer, fokozatosan növelhetjük a bent töltött percek számát. Fokozhatjuk a szaunázás bőrt szépítő hatását, ha lufaszivaccsal, vagy szaunakefével, szizálkesztyűvel a melegben üldögéléskor átdörzsöljük a testünket.
- A hajunk is kényeztetésre vágyik, a hajpakolásokat érdemes az utolsó szaunaszakasz előtt a hajszálakra kenni.
- A szaunázás befejezése után tusfürdővel tisztálkodjunk!
- Szaunázás után ne feledkezzünk meg a testápoló tej vagy krém használatáról, amelynek hatóanyagait a bőr most jobban beépíti. Kiválóak a testolajok is, amelyek tökéletesen felszívódnak.
Ami tilos!
- Teli hassal vagy nehéz ételek fogyasztása után éppen úgy nem ajánlott, mint éhgyomorral.
- Szaunázás után ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról, viszont a kávé vagy alkohol fogyasztását hanyagoljuk!
- Kerüljük a szaunázást, ha lázasak vagyunk, vagy már kitört rajtunk az influenza!
- Hat évesnél kisebb gyerekek és a kismamák is kerüljék a szaunát!
- A vese, valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, valamint az epilepsziások se menjenek szaunába!
Reggel vagy este? Egyéntől függ, hogy a szaunázás kinek, mikor esik a legjobban. A tapasztalatok szerint, azok az emberek, akik a szaunázás után már nem tudnak dolgozni, azoknak az esti órákban izzadás javasolt. Viszont akik aktívabbak lesznek a hőségkamrában üldögéléstől, azoknak a reggeli órák ajánlottak. |
Még több az e heti Nők Lapjából: • Kovács Ági küönös élete » • Női naplók a világhálón » • Beszélgetések Borsóval » • Füstölt finomságok » • D. Tóth Kriszta: Két éve már…» • Kreatív fegyencek » |