Idén is színvonalas programsorozattal emlékezik meg az ország az 1848-as forradalomról és szabadságharcról. A 162. évfordulóra szervezett programok a közös történelmi örökség néhány kiemelkedő mozzanatának bemutatásával idézik fel március 15. szellemiségét.
Március 9. és 19. között 18 darab, a szabadságharc huszárezredeinek egyenruháit viselő életnagyságú huszárszobor lesz látható Budapest 9 forgalmas pontján. Az ünnep különleges látványossága a Magyarországon először alkalmazott térhatású, animált díszkivilágítás lesz, amely március 13-án és 14-én este lesz látható a Nemzeti Múzeum homlokzatán. A családi programok központja idén a Roosevelt téren felállított Széchenyi-korzó lesz, ahol huszártábor és történelmi játszóház várja az érdeklődőket.
Beharangozó programok |
Huszárszobor-kiállítás
Az 1848–49-es szabadságharcban részt vevő 18 huszárezred előtt tisztelegve 18 életnagyságú huszárszobor látható Budapest közterein. Aki végigjárja a helyszíneket, megismerkedhet valamennyi – 1848–49-ben a szabadságért harcoló – huszárezred díszes egyenruhájával.
Helyszínek: Batthyány tér, Blaha Lujza tér, Deák Ferenc tér, Ferenciek tere, Lánchíd pesti hídfő, Moszkva tér, Móricz Zsigmond körtér, Múzeumkert, Nyugati tér
Időpont: március 9-től 19-ig 0.00-tól 24.00 óráig
|
|
Nyitott filmstúdió a Múzeumkertben – Petőfi Sándorral együtt legyél te is szereplője a saját forradalmi kisfilmednek!
Március 14-ig mindennap 10.00 és 15.00 óra között nyitott filmstúdió várja a Nemzeti Múzeum kertjébe látogató óvodás- és iskoláscsoportokat, valamint családokat. A múzeum lépcsőjén a gyerekek 1848-as, korabeli jelmezekbe öltözve, egy profi filmkészítő stáb és a Petőfi Sándort megszemélyesítő egyetemi hallgató közreműködésével játszhatják el a forradalom és szabadságharc meghatározó eseményeit.
A filmkészítésben részt vevő családok és iskoláscsoportok játékáról, a Nemzeti dal közös szavalásáról egy filmfelvétel készül, amelyet a film szereplői megkapnak DVD-lemezen, illetve letölthetik azt az internetről. Egy-egy kisjátékfilm hossza 2-3 perc, a csoportok a beöltözéssel és az egyszeri próbával együtt összesen közel 20 percet töltenek ezzel a játékkal, de életre szóló, maradandó emléket szereznek március 15-ről és fiatalkori önmagukról.
Történelmi játszóház, toborzó program és huszárkiállítás a Múzeumkertben
Szintén a Nemzeti Múzeum kertjében március 9-től nyitva tartó szabadtéri, interaktív kiállításon korabeli versekkel, táncokkal, valamint hagyományőrző lovas huszárokkal és történelmi játékokkal ismerkedhetnek meg a látogatók. A program keretében az érdeklődők találkozhatnak igazi lovas huszárokkal, megtanulhatnak egy toborzó dalt, amelyre táncolhatnak is, a hagyományőrző lovasok segítségével pedig megismerhetik a huszárok felszerelését. A hagyományőrzők mellett táncosok fogadják az odaérkező diákokat, és egykori huszár- és néptáncokra tanítják őket.
A toborzó program mellett elhelyezett kiállítósátorban az egykori katonaéletre emlékeztető kiállítási tárgyak, korhű egyenruhák láthatók. A sátrak közepén felállított terepasztalon ólomkatonák segítségével elevenedik meg az erdélyi hadjárat. A sátrak mellett a Széchenyi István és Petőfi Sándor életét és munkásságát, valamint a 48-as magyar huszárok történetét ismertető színes tablókat és a korabeli huszáregyenruhát bemutató életnagyságú bábut is megtekinthetik az érdeklődők.
Helyszín: Múzeumkert
Időpont: március 9–14., 08.00-tól 15.00 óráig
Térhatású animált díszkivilágítás a Nemzeti Múzeum homlokzatán
Magyarországon első alkalommal használt, háromdimenziós hatású térvetítési technológia alkalmazásával öltözik díszbe a Nemzeti Múzeum. Az épületre vetített, mozgóképekből és animációkból álló 15 perces zenés montázs az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc jelképeit jeleníti meg.
Időpont: március 13-tól 14-ig 18.00-tól 24.00 óráig
Családi programok március 15-én |
Ünnepi megemlékezés a Nemzeti Múzeumban
A Nemzeti Múzeum kertjében 10.30 és 11.00 óra között a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara köszönti térzenével az ünnepi megemlékezésre érkezőket.
Az idei ünnepi műsor keretét egy iskolai múzeumlátogatás története adja: egy általános iskolai osztály látogat el a Nemzeti Múzeumhoz, ahol a tanárnő mesél a gyermekeknek 1848. március 15. eseményeiről. Az elbeszélés során megelevenedő látványos tömegjelenetekben, táncképekben felvillannak Széchenyi István, Petőfi Sándor életének legjelesebb pillanatai. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően a műsor szereplői az ünnepség nézőivel, a Múzeumkertbe látogatókkal közösen szavalják el Petőfi Sándor költeményét, a Nemzeti dalt.
Az előadásban a tavalyi évhez hasonlóan 200 táncos, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység és hagyományőrző honvédek, huszárok is közreműködnek. Az ünnepi műsor főbb szerepeiben Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár, Simon Kornél, Stubnya Béla és Egyházi Géza látható majd.
A programot az MTV élőben közvetíti.
Időpont: 10.30-tól 12.00 óráig
Széchenyi-korzó – történelmi játszóház és huszártábor a Lánchídon és a Roosevelt téren
A Lánchíd pesti hídfőjénél, a Roosevelt téren a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség 50 lovasa részvételével ’48-as huszár- és honvédtábor várja lovakkal, szekerekkel, ágyúkkal, hadikonyhával, sátrakkal és alkalmi istállókkal a látogatókat. Az érdeklődők az MTA parkolójában felépített haditáborban a honvédsereg 1849-es dicsőséges tavaszi hadjáratának eseményeit eleveníthetik fel.
A korhű egyenruhákban szolgálatot teljesítő hagyományőrző katonák, a Magyar Huszár Hagyományőrző Szövetség tagjai bemutatják a ’48-as vitézek hétköznapjait, valamint hadibemutatókon, játékos próbatételeken a honvéd- és huszárélet fortélyaira tanítják a fiatalokat. A huszárpróbákat elsőként sikeresen teljesítő gyerekek huszárbábot kapnak ajándékba.
A történelmi játszóház próbatételein többek között a 150 éve elhunyt Széchenyi Istvánra emlékezhetnek a résztvevők. A térre látogatók korhű nyomdagép segítségével nyomtathatják ki a Nemzeti dalt és a 12 pontot.
A Lánchíd március 15-én Széchenyi István előtt tisztelegve korzóvá alakul. Ezen a napon kizárólag gyalogosan, illetve lovas hintón lehet majd átkelni a Dunán. Az érdeklődők minden órában történelmi idegenvezetők előadásában ismerkedhetnek meg a híd történetével.
Időpont: 10-től 18 óráig
Hivatalos állami megemlékezések |
Zászlófelvonás és koszorúzás a Kossuth téren: 9.30-tól 10.00 óráig
(A programot az MTV élőben közvetíti.)
A 2010. évi Kossuth-díjak, Széchenyi-díjak és magas állami kitüntetések átadása a Parlament Kupolatermében: 13.00-tól 14.00 óráig
A 2010. évi Márciusi Ifjak díjak átadása a Parlament Delegációs termében: 15.00 órától 16.00 óráig
A programokról további részletek: www.magyarorszag.hu/marcius15 »
Nemzetiünnep.lap.hu »
1848.lap.hu »