Régi jó sorozataink… Meg a rosszak |
Amikor áprilisban utolsó útjára indul ugyanis az Endeavour űrsikló, egy plüssbaba formájában a fedélzetén lesz a csehszlovák rajzfilmfigura is. Andrew Feustel viszi magával, akinek anyósa a dél-morvaországi Znojmo szülötte. A Kisvakond már igazán rutinos asztronauta, hiszen jó pár évtizedes múltra tekint vissza a szakmában. A vakond és az űrhajó című epizódban ugyanis nemcsak az űrjárművet irányítja, hanem kényszerleszállást hajt végre vele, majd mérnöki képességeit is bizonyítva meg is javítja a ripityára törött, tönkrement gépet. Nem csoda tehát, hogy ott lesz az Endeavouron ő is.
A csehszlovák Zdenek Miler rajzfilmanimátor által az 50-es években megálmodott Kisvakond Vietnamtól Kubáig a kommunista országok gyerekeinek kedvence volt, de átfúrta magát a vasfüggöny alatt is, s a képernyőket Franciaországtól Japánig bejárva komoly keményvaluta-bevételt hozott Csehszlovákiának. Feustel azért viszi magával a rajzfilmfigurát, mert úgy gondolja, hogy a Kisvakond ösztönözni fogja az ifjabb generációkat, hogy ne adják fel álmaikat, mert azok elérhetők.
A népszerű rajzfilmsztár A Kisvakond nadrágja című rajzfilmben debütált, amely 1957-ben elnyerte a velencei Ezüst Oroszlán díjat. A Kisvakond-sorozat utolsó része 2002-ben készült el, s 2004 óta új könyvet sem adtak ki róla. Nem tudni, hogy az űrsiklóutazás után folytatódik-e még az állatka hihetetlen kalandsorozata. Szülőapja, a 90 éves Zdenek Miler hosszú szakmai pályafutása során csak kevés kiválasztott szerzőtársnak engedte meg, hogy beleszóljon Kisvakond élettörténetének továbbgombolyításába.