Mit tennél, ha egy gyerek bántalmazná a te gyerekedet?

Koronczay Lilla | 2011. Május 11.
Kérjük, írjátok meg nekünk legégetőbb problémáitokat, közérdekű megfigyeléseiteket, orvoslásra váró panaszaitokat, vagy szóljatok hozzá cikkeinkhez! A legszellemesebb leveleket igyekszünk közölni.

Maja Sager: Legtöbbször a gyerekek elintézik ezt „egymás közt”, pl. úgy, ahogy az én fiam. Nagy boldogan jött egyszer, hogy ma nem bántották… Na és  hogy volt? – kérdeztem. Ő gyorsabban futott haza, mint a többi.

natika 75: Ha a bántalmazás a suliban van, tessék szólni a suliban! Osztályfőnök, gyermekvédelmi felelős, igazgatóhelyettes, igazgató. Bárkinek ezek közül, aki elérhető. Tudni fogják, mit csináljanak. (Ezzel foglalkozom én is…) Ha nem a suliban történik, nem érdemes az iskolát zaklatni. Én inkább megkeresném a szülőt, és nagyon finoman, normális hangnemben megbeszélném vele a dolgot.

ruganyos husi: A fiam  jólelkű gyerek, soha sem verekedett, ennek ellenére  egy időben naponta azzal jött haza, hogy bántotta valaki. Az óvónők sajnos nem igazán találtak módot arra, hogy fegyelmezzék a problémás gyereket. Egyszer csak elegünk lett, és kiokítottuk a fiunkat, hogyan tudja megvédeni magát. Szegénykém, évekig arra tanítottuk, hogy ne verekedjen – most meg az ellenkezőjére! Viszont ma már mindenki tudja, hogy nem érdemes bántani, mert visszaüt.

Gabcsikaa: Eszembe jutott, hogy egyszer egy gyereket, akivel semmire sem jutottunk sem iskolai segítséggel, sem máshogy, magam fenyegettem meg az osztály és a tanár előtt, hogy felvetetem telefonnal, amit művel, és felteszem a netre, hadd lássa ország-világ. Ötödikesek voltak általánosban, viszonylag kulturált osztály volt. Ez hatott.

Porto33: Az én lányom, bevallom, harapott a bölcsiben. Jött a gondozó néni, és szólt, hogy ezt a kislányt is megharapta, azt a kisfiút is megharapta. Igyekeztünk helyre rakni, de egy 2 évest nem nagyon lehet. Elég pörgős a lányom, ha nem tudta máshogy levezetni a feszültségét, volt, hogy a padlóba próbált beleharapni. Nem sokáig tartott ez az időszak, beszélgettünk vele jó sokat, és az időszak vége felé előfordult, hogy amikor a bölcsiben megharapott valakit, szólt a gondozó néninek, hogy vegyék ki a fogát. Pedig ilyet mi soha nem mondtunk neki.

danizsuzsanna: Ez attól is függ, milyen a bántalmazás jellege: rendszeres, lelki vagy fizikai? Ha panaszkodna a gyerekem, összehívatnék egy azonnali szülői értekezletet, különös tekintettel a bántalmazó gyerek szüleire. Ott aztán megvitathatnánk, mi legyen. De ha nagyon komoly bántalmazás lenne, mint amiket néha látunk, hallunk, lehet, hogy én is elverném az adott gyereket, ami persze nem oldana meg semmit. Nem tudom.

Gabcsikaa: Én mindenképpen a párbeszéd híve vagyok. Volt rá példa, hogy az osztályfőnökkel megegyezve levelet írtunk a lányunkat molesztáló fiú szüleinek, hogy bírósági útra tereljük az ügyet, ha nem fegyelmezik meg a fiukat. Sikerült, azóta nyugalom van. Én csak végső esetnek gondolom a kiíratást az iskolából, hiszen már így is pont eléggé rászoktatták a társadalmat a helytelenkedők pátyolgatására azáltal, hogy nem lépünk, léphetünk fel ellenük erélyesebben, hanem inkább a menekülést választjuk.
Következő heti feltevésünk: Egyetért-e a tankötelezettség16 évre való leszállításával?

 

                                                                  Szóvá teszem

Tisztelt szerkesztőség!

Zugló Óvodáinak Szülői Közössége nevében írok Önöknek, hátha a nyilvánosság segít orvosolni a rajtunk és gyerekeinken esett sérelmet. Kerületünkben ugyanis az óvodákat csoportokba vagy párokba  tervezik összevonni, de mi, szülők úgy látjuk, ennek se szakmai, se gazdasági alapja nincs. Aláírásokat gyűjtünk az intézkedés ellen, mert úgy érezzük, a jelenlegi óvodaszerkezet inkább további fejlesztésre és az egyes óvodák bővítésre szorulnának. A tervezett átalakítások nyomán jelentkező szakmai, erkölcsi és érzelmi kár ráadásul sokszorosan meghaladná a várható (minimális) anyagi megtakarítást. Reméljük, az illetékesek is tudják, hogy a ma gyermekei jelentik az ország jövőjét, és hosszú távon a nevelésük, az oktatásuk a legjobb befektetés!
Egy aggódó édesanya

                                                                  Találkozzunk újra!

A gyulai Munkácsy Mihály Szakközépiskolában asztalos és kötő-hurkoló tagozaton 1981-ben végzett 3/A osztály számára találkozót szervezünk Gyulán! Időpontja: 2011. május 21. Osztályfőnökünk Arató István volt. Érdeklődni a tanár úrnál lehet a 30-65-20772-es telefonszámon.

                                                              PÉNZÜGYI TANÁCSUNK

Tisztelt szakértőnő!
1.  Hat évvel ezelőtt a megtakarított 300 ezer forintunkat az OTP Garancia Biztosító Zrt. TOP2 Generáció tőkemegtakarítási életbiztosításába fektettük,  10 évre. Későn jöttünk rá, hogy rossz lóra tettünk. Most hat év után visszaigényeltük a befektetett összeget, de csak 240 ezer forintot kaptunk vissza. Ha már nem tudtak hozamot elérni (hat év alatt 17 000 Ft), legalább a tőkénket kapnánk vissza! Mit tehetünk?

Filiszár Ágnes
pénzügyi szakértő

Válasz:
Tisztában kell lenni azzal, hogy idő előtti visszavásárláskor nem az előre meghatározott összeg időarányos részét kapjuk vissza. A befizetésből először a költségek kerülnek levonásra, csak a többi pénz kerül olyan befektetésekbe, melyek hozamot termelnek. A biztosító az Önök esetében 10 évre tervezett, tehát arra vállalt garanciát, hogy 10 év után mekkora összeget fognak kapni. Ha  Önök nem várják ki a 10 évet, akkor a biztosító csak az addig összegyűlt pénzt fizeti ki. Ezt minden biztosítótársaság így csinálja. Az életbiztosítások, befektetések meghatározott időre számolnak, 10 vagy 20 évre. Ha nem tudjuk ezt az időt kivárni, akkor sajnos a veszteséggel számolnunk kell. Igaza van az olvasónak abban, hogy a biztosítótársaságok gyakran elfelejtik az ügyfeleiket erről tájékoztatni. Így amikor szeretnénk visszakapni a pénzünket, bizony ilyen meglepetések érhetnek.

2. Engem édesanyám arra nevelt, hogy takarékoskodni mindig kell. Mindig legyen félretett pénzed, lányom! – mondogatta. Mi most nem állunk valami jól, de 5000 Ft-ot azért félre tudunk tenni. Mit ajánlanak, hova tegyük, hogy amit félreteszünk, biztosan meglegyen később is?

Válasz:
Ha ekkora összeget tudnak félretenni, a lakás-takarékpénztári megtakarítás jó forma lehet.  Ezt a megtakarítási formát támogatja az állam. A befizetések után kapnak 3-6% kamatot, és 30% állami támogatást, ha vállalják, hogy bármilyen lakáscélra fordítják ezt az összeget. Vásárolhatnak, felújíthatnak, bővíthetnek, korszerűsíthetnek belőle. Ha erre fordítják, a befizetett összeg + a kamat + az állami támogatás kiad egy összeget. Ugyanennyit felvehetnek még hozzá kedvezményes kamatozású hitelként, és ezt is felhasználhatják. Ha bármikor úgy döntenek, hogy azonnal szükségük van a pénzre, és nem várják ki a szerződésben kikötött időtartamot, az addig befizetett összeg bármikor felvehető. Ebben az esetben nincs rá ugyan kamat és állami támogatás, de az addig befizetett összeget az utolsó fillérig visszakapják.

Szakértőink – jogász, adótanácsadó, hitelügyintéző, fogyasztóvédő – várják kérdéseiteket!

A cikk nyomtatásban az e heti Nők Lapjában jelent meg.
A legfrissebb szám tartalmából:

Ha szeretnél előfizetni a lapra, itt és most megteheted!

 

Exit mobile version