Lajos Mari konyhája

Lajos Mari | 2011. Július 27.

                                              Sárgadinnye- és grissininyársak pármai sonkával

Ez a tipikus olasz előétel a nevezetes pármai sonkával az igazi, amelyet a különleges földrajzi fekvésű Parma környékén, többemeletes, spalettás házakban, mindössze gyenge sózással, a két tenger felől bekúszó levegőáramlatok segítségével érlelnek. Nagyobb élelmiszer-áruházakban hasonló ízvilágú, olcsóbb sonkák is kaphatók, az a fontos, hogy a szeletek hajszálvékonyak legyenek!

 
Elkészítés: 20 perc + 6-8 óra hűlési idő
1 DINNYENYÁRS: 28 kcal
1 GRISSININYÁRS: 44 kcal

Hozzávalók 24+24 nyárshoz:

1. A dinnyenyársakhoz a dinnyéket megmossuk, szárazra töröljük, gondosan nejlonzacskóba csomagoljuk, 6-8 órára behűtjük, aztán derékban félbevágjuk őket, és kivájjuk a magjaikat. 2 fél dinnye aljáról levágunk 1-1 vékony szeletet, hogy ne billegjenek majd a tálon. A másik 2 fél dinnyét (a dinnyék felső részét) meghámozzuk, kb. 3×3 cm-es darabokra vágjuk, csinos tálkába szórjuk, lefedjük, tálalásig hidegre tesszük.

2. A salátaleveleket megmossuk, kicentrifugázzuk vagy konyharuhával szárazra lapogatjuk. A paprikát kicsumázzuk, magjait-ereit eltávolítjuk, és 2×2 cm-es darabokra aprózzuk. 24 sonkaszeletet hosszában kettévágunk és lazán feltekerünk.

3. Három dinnyekockát és 2 sonkatekercset felváltva bambuszpálcikára fűzünk, végükre 1-1 paprikadarabot húzunk, majd beleszúrjuk őket az alapként szolgáló dinnyék húsába. A nyársak közé dugdossuk a salátaleveleket, végül megszórjuk 1-2 tekerésnyi frissen őrölt borssal, és lapostányérra ültetve kínáljuk. Friss kenyér, bagett, péksütemény illik hozzá.

4. A grissininyársakhoz csigavonalban haladva szorosan feltekerjük a tésztarudacskákra a maradék 24 sonkaszeletet, hosszúkás tálra rendezzük őket, fóliával lazán betakarjuk, és tálalásig hidegen tartjuk (legfeljebb 1 órán át, mert a grissini a sonka nedvességétől megereszkedik, elveszti ropogósságát). A behűtött dinnyekockák társaságában kínáljuk, de felaprózott őszibarack, mangó, körte és/vagy fűszeres, töltött olívabogyó is remekül illik hozzá.

MEGJEGYZÉS: A grissini (ejtsd: grisszíni) olasz specialitás, ma nagyüzemi módon készítik az olajos kenyértésztából sodort rudacskákat. Valamikor a kenyérsütésből kimaradt „hulladékból” gömbölyítették, majd a kemence maradék melegében kétszersült keménységűre sütötték, és általában borba mártogatva fogyasztották. Élvezetes, nálunk is egyre népszerűbb ropogtatni való!

                                                               Paradicsomos-babos metélt

Elkészítés: 40 perc
1 adag: 524 kcal

Hozzávalók 4 személyre:

1. A paradicsomokat megmossuk, 2 percre forrásban lévő, majd hideg vízbe dobjuk. Héjukat lehúzzuk, levüket és a magokat eltávolítjuk, a paradicsomhúst vékony csíkokra szeljük. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát felaprózzuk. A zöldfűszereket leöblítjük, 4 bazsalikombóbita kivételével finomra vágjuk. A babot szűrőtálba csúsztatjuk, bő hideg vízzel leöblítjük, és alaposan lecsepegtetjük.

2. A szalonnát apróra felkockázzuk, zsiradék hozzáadása nélkül megpirítjuk. Hozzáadjuk a hagymát és az áttört fokhagymát, éppen csak megfonnyasztjuk. Beleforgatjuk a paradicsomot és a zöldfűszereket, sózzuk, borsozzuk, mérsékelt tűzön, félig lefedve 20 percig főzzük-sűrítjük, végül rádobjuk a babot, éppen csak összeforrósítjuk, és fedő alatt melegen tartjuk.

3. Miközben a mártás fő, 4 liter enyhén sós vízben kifőzzük a tésztát, leszűrjük, és mély tálba csúsztatjuk. Azonnal megöntözzük az olívaolajjal, lazán összekeverjük, arányosan elosztva mélytányérokba szedjük. A tésztahalmok tetejére púpozzuk a babos mártást, gazdagon megszórjuk frissen reszelt parmezán sajttal, a félretett bazsalikommal díszítjük, és azonnal tálaljuk.

Tippek:  Készíthetjük enyhén sós, fokhagymás vízben főtt fejtett babból is; friss paradicsom helyett használhatunk 400 g hámozott, felaprózott konzervparadicsomot is.

                                                                    Sajtos cukkinitorta

Elkészítés: 1 és 3/4 óra
1 szelet: 763 kcal

Hozzávalók 8 szelethez:
A tésztához:

A töltelékhez:

1. A tésztához összegyúrjuk a lisztet a vajjal/margarinnal, a tejföllel, a sóval és a tojássárgájával, majd cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk, és a hűtőben 30 percet pihentetjük.

2. A töltelékhez a hámozatlan cukkinit 1/2 cm-es karikákra szeljük. A virágokat nedves konyharuhával megtöröljük, bibéjüket (ollóval) kicsípjük, szárukat eltávolítjuk. Megpirítjuk a vékony csíkokra vágott szalonnát, zsírjában megfonnyasztjuk a kétféle felaprózott hagymát és az áttört fokhagymát, aztán hozzáadjuk a csípős paprikát és a cukkinit, 3-4 percig pirítjuk, sózzuk, borsozzuk, hűlni hagyjuk. A tojásokat simára keverjük a liszttel, a tejszínnel, ízlés szerint sóval és borssal, végül beleforgatjuk a sajtot.

3. Lisztezett munkalapon 30 cm átmérőjű korongra nyújtjuk a tésztát. 26 cm-es, vajjal/margarinnal kikent gyümölcstortaformába terítjük, szegélyét körbevágjuk, alját villával megszurkáljuk, és 200 °C-os sütőben 15 percig sütjük.

4. A tészta aljára simítjuk a cukkinit, megszórjuk az elmorzsolt márványsajttal, ráöntjük a tojásos tejszínt, tetejére rendezzük a virágokat, és 180 °C-os sütőben 40-45 percig sütjük (tűpróba). Langymelegen vagy hidegen kínáljuk.

                                                                   Fahéjas szilvapuding

 
Elkészítés: 30 perc + 4-5 óra hűlési idő
1 kehely: 220 kcal

Hozzávalók 4 kehelyhez:

1. A szilvaszemeket megmossuk, elnegyedeljük, kimagozzuk. A citromot forró folyó víz alatt megsikáljuk, héjából vékonyan lehántunk 2-3 kisujjnyi csíkot.

2. Felhevítünk egy közepes méretű serpenyőt, beleszórjuk a cukor 1/3-át, majd amint olvadni kezd, 2-3 részletben, folyamatosan keverve hozzáadjuk a maradék cukrot is, és aranybarnára pirítjuk.

3. Felöntjük 1 dl feketeribizli-lével, valamint a citrom átszűrt levével. Beledobjuk a szegfűszeget, a citrom- és fahéjat, mérsékelt tűzön csak addig forraljuk, amíg a cukor teljesen elolvad (5-8 perc). Beleforgatjuk a szilvát, majd további 10-12 percig főzzük.

4. Eldolgozzuk a pudingport a maradék 1 dl feketeribizli-lében, a szilvához keverjük, éppen csak besűrítjük (1 perc), végül hozzáöntjük a likőrt. Kissé hűlni hagyjuk, majd 4 csinos kehelybe simítjuk (a citrom- és  fahéjat kidobjuk), hagyjuk egészen kihűlni, és folpackkal letakarva 4-5 órára betesszük a hűtőbe. Tálaláskor tetszés szerint tejszínhabrózsákkal, 1-1 gombóc vaníliafagylalttal, menta-/citromfűlevelekkel, csokoládéforgáccsal, pirított mandulalapokkal díszíthetjük.

FONTOS:
Ügyeljünk arra, hogy a cukor lassan, egyenletesen piruljon meg, mert könnyen megég és keserű lesz az étel!
Tippek: Ribizlilé helyett használhatunk vörösbort is; készíthetjük fele-fele mennyiségű szilvából és nektarinból is.

A cikk nyomtatásban a Nők Lapja e heti számában jelent meg. 

A legfrissebb szám tartalmából: 

Ha előfizetnél a lapra, itt és most megteheted!

Exit mobile version