Az iskolakezdés a pénztárcát is megviseli

nlc | 2011. Augusztus 18.
Az iskolakezdés nemcsak a gyerekeket, de a szülőket is megviseli – sokszor leginkább anyagilag. Tankönyveken és tornacipőn nehéz spórolni, de néhány jó tippünk azért van.

Zita két 8 éves ikerlány anyukája

„A csajok most mennek második osztályba, úgyhogy szerencsére ez az év nem lesz annyira húzós. A tavalyi tolltartó és táska még idén megfelel a célnak, bár abban biztos vagyok, hogy a füzetbevásárlásnál lesz sírás-rívás, hogy új, még szebb kell, mert a többi lánynak is az van. Tavaly nem nyaraltunk, mert annyi pénzt elvitt a beiskolázás. A két lányra nagyjából 150-170 ezer forintot költöttünk, bár ebben már benne vannak a tankönyvek is. Mi kisebb papírboltok helyett a nagy hiperekben vásároltunk, ezzel tudtunk spórolni valamennyit.”

Vera egy 17 és egy 14 éves fiú anyukája

„A ruhákat ugyan egy darabig hordták egymás után a fiúk, de 1-2 éve már ciki, úgyhogy most már azon se tudunk spórolni. A dolgok egy részét internetes aukciókon vesszük, így például a táskákon tavaly nagyjából 10 000 forintot spóroltunk. Ami engem a legjobban bosszant, hogy  minden évben új tornacipőt kell venni, ami aztán nem kopik el, hanem egyszerűen kinövik. Szerencsére a nagyobbik fiam már nem rajong a pókemberes írószerekért, úgyhogy beéri egy mezei spirálfüzettel is. Akármennyire is spórolunk, azért nagyjából 100 000 forintot elköltünk augusztus végén.”

Gréta egy 11 éves fiú anyukája

„Én a csomagoláson tudok spórolni néhány ezer forintot, mindig valamilyen újságpapírból oldjuk meg, miután kivasaltam, nem fog, és tapasztalatból mondhatom, hogy annyi ideig legalább bírja, mint a hagyományos csomagoló. Bence a suli első két évében állandóan elhagyta a cuccait, új tolltartó, vonalzó, radír stb. Egyesével ugyan nem tételek, de összeadva nem olcsó. Tavaly óta a zsebpénzéből vonjuk le annak árát, amit elhagy, érdekes módon azóta figyel… Mi így tudunk spórolni. Idén már bevásároltunk, és tankönyvek nélkül 35 000 forintot költöttünk. Bár ebben egy új táska is volt.”

A fent említett három példa is jól mutatja, hogy a beiskolázás nem olyan kiadás, mint amikor leszaladunk egy kiló kenyérért. Ráadásul ez a kiadás nem halogatható más időpontra, nem kezdik a kedvünkért a tanítást októberben csak azért, mert elnyaraltuk a pénzünket. Azoknak pedig, akiknek nincsen félretett pénzük, vagy tovább nyújtózkodtak a takarónál, nem marad más hátra, mint a fogyasztási kölcsönök különböző konstrukciói. Összeszedtük a leggyakoribb fedezet nélkül igényelhető hiteltípust, és a velük kapcsolatos néhány fontosabb tudnivalót. Ezek segítséget nyújthatnak annak eldöntésében, hogy ha az iskolakezdés hitel nélkül nem megy, melyik kölcsönformát érdemes igénybe venni.

A folyószámlahitel esetében

A folyószámlahitel tehát nagyfokú rugalmasságot biztosít, a felhasználása pedig nem célhoz kötött.

Az áruhitelek esetében

A személyi kölcsön esetében

Az úgynevezett „gyorskölcsönök” speciális személyi hiteleknek tekinthetők, ahol az elbírálás és folyósítás gyorsasága és egyéb kényelmi elemek (otthon nyújtott szolgáltatás) miatt a fizetendő kamat, illetve THM rendkívül magas.     

A hitelkártya esetében

Mielőtt hitelt vennél fel, hasonlítsd össze az egyes konstrukciókat, vesd össze, hogy melyiknél mennyi a teljes hiteldíjmutató (THM), és ha a banki terméktájékoztatókban valamit nem értesz, kérdezz rá az ügyintézőnél.

További cikkek a témában: www.mindennapipenzugyeink.hu
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.

Exit mobile version