Azért sem leszek házisárkány!

Magne B6 Femina | 2011. Szeptember 10.
A női ciklus a hormonok csodálatos összjátékának az eredménye, de sokan vagyunk, akiknek nem éppen a harmónia szó jut először az eszünkbe a menstruációról, vagy még inkább az azt megelőző napokról. Az úgynevezett premenstruációs tünetegyüttes (PMS) ötből négy nőt érint, és minden ötödik termékeny korban lévő nőnek komoly problémát jelent a hétköznapokban is.

Ingerlékenység, feszültség, fáradékonyság, álmatlan éjszakák, rosszkedv, falásrohamok, ödémás kezek-lábak és általános kellemetlen közérzet – efféle tüneteket tapasztalhatunk a menstruációt megelőző 7-10 napban.

Gyakran nemcsak nekünk nehéz e napokat átvészelni, hanem a környezetünk, családunk és munkatársaink is szenvednek a váratlan hangulatingadozásainktól és kiszámíthatatlan érzelmi reakcióinktól.

Mi okozza a menstruáció előtti pszichés tüneteket?

Sokszor érzünk bűntudatot azért, mert indokolatlanul ráripakodtunk a gyerekre, ingerülten beszéltünk a férjünkkel, vagy különösebb ok nélkül veszekedtünk valamelyik kollégánkkal. A menstruáció előtti testi tüneteket próbáljuk enyhíteni házipatikánk bizonyos szereivel, de a lelki tünetekkel, úgy hisszük, nagyon nehéz felvenni a harcot. Ennek az időszaknak a jellegzetessége lehet a hangulatingadozás, a koncentrációs zavar, az állandó rosszkedv, az ingerlékenység, a feszültség, sőt azt is megfigyelhetjük magunkon, hogy agresszívebben reagálunk bizonyos helyzetekre, a szexuális étvágyunk csökkenhet, falásrohamok és álmatlanság törhet ránk.

Tisztáznunk kell, ez nem „női hiszti”, a menstruáció időszakát megelőző jellegzetes tünetek hátterében a nemi hormonok kiegyensúlyozatlansága áll, nem pedig jellemhiba vagy személyiségzavar.

A női nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje hatással van a központi idegrendszerre és az agy egyik kémiai anyagának, a szerotoninnak az anyagcseréjére is. A szerotoninnak általános szabályozó funkciója van az emberi szervezetben, szerepe lehet a depresszió, szorongásos zavarok, evés- és alvászavarok kialakulásában.

 

Beteg vagyok, vagy meg fog jönni?

A PMS meglétét nem lehet laboreredményekkel diagnosztizáltatni. Egyetlen lehetőség a tünetek azonosítására az önmegfigyelés. Néhány hónapon keresztül vezessen menstruációs naplót, ahol feljegyzi az összes testi-lelki változást, amit tapasztal! Ha ciklikusság mutatkozik, azaz a menstruációt megelőző 7-10 napot jellemzik a tünetek, majd a menstruációs vérzés idején megszűnnek, akkor nagy eséllyel kimondható, érintett a problémában. Fontos, hogy tudja, van néhány betegség, ami a premenstruációs tünetegyütteshez hasonló tüneteket produkálhat. Ilyen a depresszió, a ciklikus vízvisszatartás (idiopátiás ödéma), a krónikus fáradtság, a pajzsmirigy-alulműködés vagy az irritábilisbél-szindróma. Azért is fontos figyelni a ciklust, hogy kizárhassuk ezek meglétét.

Ne feledje, a PMS fő megkülönböztető jegye, hogy a menstruáció végétől a peteérésig tünetmentes időszak van a nő életében!

Mit tegyek a szeszélyes hangulatok ellen?

Először is ne essen kétségbe! A női hormonok szintjének változása, ami a PMS hátterében áll, természetes folyamat. De tudnia kell, hogy a női hormonszint kiegyensúlyozatlansága a helytelen életmódból is következhet. A magas cukortartalmú ételek, a finomított szénhidrátban gazadag étrend, a koffein, stressz, a húsokban és tejtermékekben található hormonok, a környezetszennyezés és a növényvédő szerekben található ösztrogénszerű toxinok, az alacsony vitamin- és ásványianyag-bevitel, a túl sok só fogyasztása mind felelősek lehetnek a tünetek kialakulásáért. Az emésztési zavarok, a székrekedés szintén közrejátszhat a premenstruációs tünetek megjelenésében, mivel ilyenkor a bélrendszerben található baktériumok az ösztrogént visszajuttathatják a belekből a vérkeringésbe.

Életmódváltással tehát nagyon sokat tehetünk azért, hogy a szervezetünk egyensúlyba kerüljön. Néhány szabály betartásával elkerülhetjük az érzelmi libikókát.

Tippek a jó hangulatért (azokon a napokon is)

 

 További információk!

 

 

 

Exit mobile version