Mautner Zsófia |
A magyarok híresek kreativitásukról – és bár ha feltalálókra gondolunk, először valószínűleg férfiak jutnak eszünkbe, a nők is igen kreatívak. Vannak néhányan, akik nem féltek váltani; mindannyian szenvedélyükre tértek át.
Mautner Zsófia gasztrobloggerként vált széles körben ismertté, noha egykor brüsszeli munkája mellett szabadidejében, kedvtelésből kezdte el írni a Chili és Vanília gasztroblogot. A sorozat annyira sikeres lett, hogy Zsófia ma már kizárólag az étkezési kultúrának él: gasztronómiai újságot és honlapot szerkeszt, tanít és előad.
Budapesten néhány éve fogalom a Sugar!, az első dizájncukrászda, amely alig hasonlít az ebben a műfajban megszokott intézményekre. A beltér a rajzfilmek világát idézi, a mignonok, torták, sütemények és cukorkák inkább műalkotásra mint édességre hasonlítanak. Az évekig stylistként dolgozó Horváth Eszter ötletgazda annak köszönheti sikereit cukrászként, hogy mert új színvilágot, látványt és dizájnt gondolni a hagyományos magyar tortáknak.
A kézművesek és a kézműves tárgyakat szeretők jól ismerik a Meska.hu-t. Az online információcserélő portált Porst Réka társával közösen, baráti segítséggel alapította meg. A portálon ma naponta több százan adnak-vesznek, Réka számára pedig kereseti forrássá vált az, amit korábban csak hobbiból űzött.
Bódis Boglárkának szép karrierje volt már a nemzetközi kapcsolatok területén, ám nem félt feladni korábbi életét valami olyasmiért, ami talán még jobban érdekelte: a divattervezésért. A dolog bejött: Boglárka neve ma már új tevékenységéről ismert.
Antal Zsuzsanna jó érzékkel tapintott rá, mi az, amire volna kereslet, milyen innovációval lenne érdemes előállni. Így jött az ötlet: Zsuzsa a balatoni szállodapiacon tudott újat mutatni a vízimalomból lett kicsi, de hangulatos Villa Fioréval.
A legtöbb pályamódosító nem elégedett meg azzal, hogy szereti csinálni újonnan választott szakmáját, tudták, meg kell tanulni az alapfogásokat. Vannak, akik akár messze földre is elutaztak a tudásért. Csiszár Katalin francia, olasz és amerikai mestereknél tanulta a csokoládékészítést, Ivánka Katalin pedig Kanadában ismerte meg a beton új felhasználási lehetőségeit.
A tapasztalatok szerint nemcsak országhatárok, de korhatárok sem léteznek: váltani lehet harmincévesen (Bódis Boglárka), negyvenévesen (Massányi Kinga) és ötvenévesen (Torma Mária) is. Elég egy jó ötlet!