“Kint maradtak” – Sok gyermekért imádkoznak Egyiptomban és itthon

KZ | 2011. November 07.
Egyre valószínűbb, hogy gyorshajtás okozta az egyiptomi buszbalesetet, amelyben tizenegy ember halt meg és huszonkilencen sérültek, köztük sok gyermek. Szemtanúk beszélnek.

Alig ocsúdtunk fel a hírből, hogy tizenkilenc éves kamionsofőr okozott tizennégy halálos áldozatot – köztük gyerekek – követelő balesetet az M43-as autópályán, hasonlóan szörnyű eset miatt szakította meg adását több tévétársaság is vasárnap. Magyar turistákat szállító autóbusz borult fel az esti órákban Egyiptomban, Hurghadában. Tizenegy ember halt meg, a hírek szerint van köztük gyermek is. Huszonkilencen sérültek, köztük négyen súlyos állapotban vannak. A sérültek között sajnos szintén sok a gyermek: őszi szünet révén sokan családosan utaztak. Egy hétig tartott a vakáció, már haza készültek, a reptér felé tartottak, amikor megtörtént a tragédia.

Homokfelfújás, durrdefekt, műszaki hiba, ütközés… többféle teória is terjedt a híradásokban. Hivatalos vizsgálatok nélkül biztosat nem tudhatunk, de egyre valószínűbb, hogy a sofőr gyorsan hajtott – ezt többen is állítják, köztük szemtanúk, illetve a buszon utazók.

Ami bizonyosnak látszik: a sofőr nem tudott bevenni egy kanyart a vörös-tengeri üdülőhely körgyűrűjén, padkára futott, ami megdobta. Borzalmas lehetett ezután a helyszín – a balesetet szenvedett buszt két másik követte – a több mint százötven fős turistacsoportot több busszal szállították volna a hazatérő járathoz. A másik két busz utasai próbáltak segíteni az első percekben, majd a mentők a hurghadai kórházba szállították a sérülteket, többeket többszörös, illetve nyílt törésekkel. Négyük – egy férfi és három gyerek – állapota volt annyira súlyos, hogy helyben nem tudták őket ellátni, őket katonai gépek vitték Kairóba. Az utolsó hírek szerint állapotuk súlyos, de stabil.

A balesetes buszból alig néhányan voltak olyan állapotban, hogy visszamehettek a szállodába, nekik a többiek adtak ruhát, mert csomagjaik, irataik a helyszínen maradtak. A TV2 Tények című műsorában megszólalt egy, szintén a csoporthoz tartozó férfi: „letargikus a hangulat, döbbenten állunk az események felett” – mondta. Őt és a vele utazókat reggel óta hívták itthonról a hozzátartozók: nem velük történt-e a baj.

A kint dolgozó idegenvezetők és az ott élő magyarok is próbálnak segíteni, ők igyekeztek például telefonon megnyugtatni az életben maradtak hozzátartozóit. Szintén a Tényeknek nyilatkozott Petrovszki Katalin, aki tizenöt éve él Egyiptomban. Ő beszélt egy, a buszban utazó nővel, aki szerint nagyon gyorsan hajtott a sofőr. Katalin szerint ez arrafelé általános: „a helyiek nagyon gyorsan, esetenként csak helyzetjelzővel vezetnek”. Az eset naplemente után, sötétben történt. A rossz útviszonyok és a közlekedési szabályok laza alkalmazása miatt errefelé gyakoriak a balesetek; évente mintegy nyolcezer halálos áldozatot követelő történik.

A Mokka című műsorban megtörten beszélt Zám Tibor, az utat szervező Best Reisen utazási iroda vezetője, aki szerint valószínű, hogy a hivatásos sofőröknél szigorítani fognak a jogosítványszerzési szabályokon. Zám Tibor megerősítette azt az értesülést is, miszerint egyetlen kisgyermek szállt ki sértetlenül a buszból, ő már haza is utazott. A kérdésre, hogy a szüleiről mit tudni, az igazgató annyit mondott: „kint maradtak”.
 
A másik két, sértetlen buszon utazó száznegyvenhét ember már hétfő hajnalban hazatért, köztük Tóth Frank, aki az MTI Hírcentrumnak elmondta: „Sokaknak tudtunk segíteni, volt, akinek nem.” Hozzátette: egy várandós nő a párjával utazott, a férfi és a nő is meghalt. Volt, aki árva lett, egy fiút pedig ők hoztak haza.

Összesen negyvenhét utas nem tért haza, a halálos áldozatok azonosítása cikkünk írásakor még nem fejeződött be. A kairói magyar nagykövetség két konzulja Hurghadába utazott, de a könnyebb sérültek és a holttestek hazaszállításáról még senki nem tudott tájékoztatást adni. A hozzátartozók a Külügyminisztérium 458-1247-es és a 458-1276-os számú budapesti telefonszámán érdeklődhetnek. Kifejezett kérés, hogy kizárólag a balesetben érintettek hívják a két számot.

Exit mobile version