Világítás a helyiségekben
A legtöbb energia a családoknál a világításra megy el. A háztartások nagy részében még mindig a hagyományos izzókat használják, holott az energiatakarékos lámpák ugyanazt a fényerőt produkálják.
Drágábbak ugyan (akár 1500 Ft-ot is ki kell adni darabjáért), de a fogyasztásuk csupán 20-30 százalék a hagyományos lámpákhoz képest, a LED-es lámpák pedig még ennél is nagyobb hatékonysággal működnek.
De legyen akármilyen takarékos az izzónk, ha mi magunk nem vagyunk azok, és állandóan égetjük a lámpát. Figyeljünk a következőkre:
- Ne égessük a lámpát olyan helyiségekben, ahol nem tartózkodunk.
- Fényerőszabályzók használatával nemcsak kellemes hangulat teremthető, de a felesleges nagy fényerő csökkentésével spórolhatunk is.
- A lakás közlekedőhelyiségeiben praktikus megoldás a mozgásérzékelős kapcsolók felszerelése. A modernebb darabok a környezeti fényviszonyokat is figyelembe véve kapcsolják a világítást. (Erről BŐVEBBEN.)
- Ha célzottabb fény is megteszi, használjunk a csillár helyett olvasólámpát.
Ezt érdemes kipróbálni Nagy választékban lehet már kapni LED-szalagokat, ami jó alternatívája a villanyégőknek. Különböző színekben elérhető, amivel feldobhatjuk a lakást, a fogyasztásuk pedig minimális. Használhatjuk őket a szekrényben vagy a kamrában. Az élettartamuk ötvenezer óra, így ha napi 8 órában égetjük is, elegendő 15 évente cserélni! De ha hangulatos világítást szeretnénk, akkor elegendő csupán néhány gyertya. Egy-egy vacsorát gyertyafényben elfogyasztva romantikázhatunk a párunkkal, a gyerekekkel pedig jó móka lehet. |
Rövid tippek háztartási gépeinkhez
Hűtő:
- Felesleges a leghidegebb hőfokra állítanunk. A legtakarékosabb működési fok a 7 Celsius.
- Legalább évente egyszer olvasszuk le, a hátulján található rácsot pedig évente kétszer töröljük át.
Mosógép:
- Ha központi fűtéses a lakásunk, olyan mosógépet (mosogatógépet) vegyünk, ami rácsatlakoztatható a meleg vízre, mivel a vízmelegítés rendkívül energiaigényes.
- Évente kétszer tisztítsuk a mosógépet; töltsük fel langyos vízzel, öntsünk bele egy üveg ecetet, és járassuk végig az egyik programot.
Elektromos sütő:
- Ha teljesen bemelegedett, 5-10 perccel a sütés vége előtt ki is kapcsolhatjuk. Ha nem nyitjuk ki ezután, tartja a korábbi hőfokot.
- A légkeveréses sütés nemcsak egyenletesebb, de az áramfogyasztás szempontjából is kedvezőbb.
Mosogatógép:
- Inkább gyűjtsük tovább a szennyes edényt, és csak teli állapotban indítsuk el.
- Válasszunk energiatakarékos programot! Tovább tart ugyan, de kevesebb energiát használ.
Szórakoztatóegységek
A mai modern otthonokban a konnektorok környékét elborítják a különböző szórakoztatóelektronikai cikkek villásdugói. A stand-by üzemmódban hagyott gépek pedig akkor is fogyasztják az áramot, ha nem használjuk őket. Ha például nem nézzük a tv-t, kapcsoljuk teljesen ki.
Kényelmetlen volna minden egyes gépet egyenként kihúzkodni, de erre is van megoldás; vásároljunk kapcsolóval ellátott elosztót.
A minél praktikusabb elhelyezés érdekében már a hazai piacon is megjelent az elosztótorony, de egyéb, hagyományos alakú, modern multimédiás elosztók, USB töltővel, tv- és informatikai csatlakozókkal ellátva. (Ezekről BŐVEBBEN.)
Energia takarítható meg azzal is, ha a mobiltelefonunk töltőjét nem hagyjuk folyamatosan bedugva. Az átlagos üzemmód egy hatodát emészti fel ilyenkor. Erről könnyen megbizonyosodhatunk, csak érintsük meg, a termelődő hőtől meleg.
A számítógépek esetén a laptopok energiafogyasztása kisebb, mint az asztalai számítógépeké. Ha tehetjük, dolgozzunk inkább laptopon.
TUTI TIPP A modern elosztókban beépített túlfeszültség-levezető található, ami megóvja a nagy értékű, érzékeny elektronikus készülékeinket (PC, DVD, tv, hifi stb.). A védelem kikapcsolt állapotban is biztosított. Játsszon, és szerezzen egy biztonságos és energiatakarékos elosztót, INGYEN! |
Tudatossággal az energiafogyasztás csökkenthető
Ha fogalma sincs, mennyi áramot fogyasztanak a gépei, szerezzen be fogyasztásmérőt. Nem nagy kiadás, egyszerű használni, és minden egyes gépnél megmutatja, hogy az pontosan mennyi áramot használ.
A pár ezer forintos készülékek mellett ma már olyan intelligens mérők és üzemóra-számlálók is megtalálhatók a piacon, amikkel lehetőség van az energiafelhasználás akár helyiségenkénti nyomon követésére.
A mérőket számítógéppel összekötve pedig folyamatosan tudjuk követni a fogyasztást, akár interneten is. Így ki tudjuk szűrni a sok áramot használó gépeket vagy azokat, amiket sokáig, akár feleslegesen is használunk, és integrált automatizálási rendszeren keresztül akár azonnal be tudunk avatkozni. (Erről BŐVEBBEN)