Pályaválasztás: ezeket fontos átgondolni

nlc | 2015. Január 23.
Nehéz és felelősségteljes időszak ez a középiskolák végzős diákjai és a szüleik számára, hiszen az iskolaválasztás komoly dolog. De mi alapján dönt a gyerek és a szülő? Ezt próbálta kideríteni a BKF online felmérése.

A BKF online felmérése 2014. december 23. és 2015. január 5. között zajlott, összesen 533 fő, felsőoktatási intézményi választás előtt álló vagy felsőoktatásban részt vevő fiatal részvételével.

A fiatalok bevallása szerint a felnőtt generáció jellemzően nem szól bele a főiskola választásba: négyből csupán egy diák vallja azt, hogy a szüleivel közösen dönt arról, hova menjen továbbtanulni.

A válaszadók közül négyből hárman (72,5%) önállóan, szülői bevonás nélkül határozzák meg, hogy érettségi után hova menjenek továbbtanulni, ugyanakkor a szülőktől kapott véleményeket is figyelembe veszik. Ők a döntésüket elsősorban úgy hozzák meg, hogy csak azt tudják, milyen – általában egy most trendi – szakra szeretnének jelentkezni, és ehhez keresnek intézményt. Számít nekik az is, hogy milyen az adott főiskola/egyetem híre.

Ezzel szemben a szülők más szempontot helyeznek a lista élére. Ők azt tartják a legfontosabbnak, hogy olyan intézmény felé tereljék a gyermeküket, amelynek az elvégzése jó eséllyel jól fizetett munkát jelent.

Mit gondoljunk át?

A felmérésben megkérdezettek 27 százaléka könnyen dönt, amikor a felsőoktatásáról van szó. Ők a céltudatos, konkrét tervekkel és naprakész információval rendelkezők csoportja. Ugyanakkor jól látszik, hogy sokaknak segítségre, tanácsra, de leginkább több információra lenne ahhoz szüksége, hogy az iskolaválasztási döntést meghozza. Nekik, illetve a szülőknek lehet segítség az alábbi útmutató arra vonatkozóan, hogy miket érdemes átgondolni a döntés előtt:

Exit mobile version