“A munkáltatók körében egyre gyakoribb a határozott időtartamra történő foglalkoztatás, amit egyes munkáltatók csak akkor hosszabbítanak, ha a munkavállaló nő nem vár gyermeket. Így törvényileg kihúzzák magukat a kismamáknak járó juttatások fizetése alól (pl. táppénz veszélyeztetett terhesség esetén), valamint a pozíciót sem kell fenntartani számukra.
Volt munkahelyem 2012 óta foglalkoztatott, évente hosszabbítva határozott idejű szerződésemet. Esküvőm után az újabb hosszabbítás már csak három hónapra szólt, mindenféle magyarázat nélkül. A munkámra addig sem szóban, sem írásban nem volt panasz. Miután közöltem a munkáltatómmal, hogy gyermeket várok, nem hosszabbította tovább a szerződést.
Így 5 hónapos terhesen munkaviszony, jövedelem és tb nélkül maradtam.
Mit tesz az állam ilyen helyzetben? Megtagadja az anyától a csecsemőgondozási díj, illetve a gyed folyósítását, mert a szülés a munkaviszony megszűnését követő 42 napon túl történik…”
“Ez teljesen jogellenes!”
“A határozott idejű munkaszerződésekre speciális szabályok vonatkoznak – mondja dr. Bacskó László, a Bacskó Ügyvédi Iroda vezetője. – A vonatkozó jogszabályok szerint a határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy hat hónapon belüli ismételt megkötése csak jogos munkáltatói érdek fennállása esetén lehetséges, amit természetesen igazolni kell. Ezen kívül nem csorbíthatja a munkavállaló jogos érdekeit.”
Az ügyvéd szerint a munkáltató jogos érdeke igazoltnak tekinthető olyan sajátos, konkrét gazdálkodási vagy szolgáltatási körülmény felmerülése esetén, amely alkalomszerű vagy ciklikus foglalkoztatást igényel. Ilyen például a meghatározott idő alatt végrehajtandó projektmunka vagy az évszakoktól függő munkák elvégzése. “Nem tekinthető igazoltnak a munkáltatói érdek, ha egyébként a munkáltató folyamatosan azonos létszámot és állományt foglalkoztat időszakról időszakra. Innen nézve tehát az említett példa teljesen jogellenes. Ebben az esetben inkább az látszik, hogy a határozott idejű munkaszerződés kötésének az a célja, hogy a munkáltató mentesüljön a kötelező juttatások megfizetésének kötelezettsége alól, illetve kijátssza a munkavállalókat védő munkajogi jogintézményeket.”
Határozott idejű munkaszerződés esetén a munkavállaló többek között az alábbi lehetőségektől eshet el részben vagy egészben:
|
Dr. Bacskó László szerint a visszaélésszerűen kötött, ismételt határozott idejű munkaszerződés érvénytelen, a jogszabályokba ütköző szerződéseket ugyanis a munka törvénykönyve érvénytelennek tekinti. “Ilyenkor a határozatlan idejű munkaszerződésekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ha ebben a felek között nincs egyetértés, tanácsos bírósághoz fordulni.“
Természetesen megkerestük kérdéseinkkel az érintett céget is. Ügyvezetőjüktől írásban a következő tájékoztatást kaptuk: “Társaságunk mindig a vonatkozó jogszabályok betartásával kötött munkaszerződést és munkaszerződés-módosítást. Valótlanok az e-mailjében írtak.”
- Ekkor közöld a munkáltatóddal, hogy terhes vagy!
- Fel lehet mondani a kismamáknak?
- Kismamaként a munkahelyen
- Döntött az Ab: nem kell nyilatkozni a terhességről a főnöknek