A szuperhold jelenség során égi kísérőnk ellipszis alakú pályáján haladva teliholdkor ér a Földhöz legközelebb (perigeum). Ilyenkor csaknem 50 ezer kilométerrel kisebb távolság választja el bolygónktól, mint apogeumkor, azaz a Hold pályájának a Földtől legtávolibb csücskén.
Rióban ilyen volt a szuperhold
A közelség miatt az égitest az apogeumkor megfigyelhető teliholdhoz képest 14 százalékkal nagyobbnak tűnik, és 30 százalékkal fényesebben ragyog az égbolton. Miután a szuperhold szeptember végén holdfogyatkozással esik egybe, égi kísérőnket több mint egy órára “elnyeli” majd a Föld árnyéka.
Az “egyszerű” holdfogyatkozás évente átlagosan kétszer fordul elő, a szuperhold és a holdfogyatkozás egybeesése viszont rendkívül ritka jelenség: legutóbb 1982-ben történt ilyen, a következőre 18 évet, 2033-ig kell várni. A Magyar Csillagászati Egyesület honlapján, valamint az eumet.hu hírportálon az olvasható, hogy a teljes holdfogyatkozás Európa egész területén, így Magyarországon is megfigyelhető lesz.
A félárnyék közép-európai idő szerint hajnali 2:11-kor érinti a Holdat, de jelenléte csak fél órával később válik láthatóvá. A Hold 3:07-kor kezd belépni az árnyékba, és 4:11:10-kor tűnik el teljesen benne, a fogyatkozás maximuma 4:47-kor lesz. A Hold 5:23-kor kezd kilépni a Föld árnyékából, amely bő egy óra alatt vonul le a Hold felszínéről, 6:27-kor hagyja el azt teljesen. A félárnyék halvány szürkés jelenléte azonban még fél órán át észlelhető lesz a Hold korongján. A teljes holdfogyatkozás 1 óra 11 perc 55 másodpercig tart, a totalitást megelőző, valamint az azt követő részleges holdfogyatkozással a jelenség időtartama 3 óra 20 perc. A következő, Magyarország területéről is megfigyelhető teljes holdfogyatkozásra 2018. július 27-ig kell várni.
További cikkeink égi jelenségekről:
- Figyeljetek! Pénteken kék Hold lesz az égen!
- Kék Hold: 10 csodaszép fotó a pénteki ritka jelenségről
- Ünnepeld a 10 legjobb Holdról szóló slágerrel a Hold napját!