1. A személyi igazolványt, a lakcímkártyát, a tajkártyát és az adókártyát tutira helyettesíti majd, de elektronikus aláírásra is alkalmas lesz. Így sokkal egyszerűbb lesz az online ügyintézés, és az EU-n belül is elfogadják. Tartalmazhat még ujjlenyomatot is az e-kártya, de ennek a megadása nem kötelező.
2. Fizetni kell érte: valószínűleg 5000 forint lesz a többségnek, 1500 forintba kerül azoknak, akik a régi személyi lejárta miatt igénylik a kártyát, a 18 év alattiak és a 65 év fölöttiek a személyi lejártakor ingyen kapják.
3. Az államnak megéri, mert az e-kártya bevezetése után vélhetően leépítések lesznek a bürokráciában.
4. Ha elveszíted, az viszont többszörös bosszúságot okoz, mert szinte minden fontos adatodhoz hozzáférhetnek majd.
5. Az új kártyát 2016-től felmenő rendszerben fogják bevezetni. Csak akkor kötelező igényelni az új csodakártyát, ha már minden, a személyazonosság igazolására alkalmas dokumentumod – személyi, jogsi, útlevél – lejárt.
6. 18 éves kor alatt három évig lesz érvényes, felnőtteknél hatévente kell megújítani, a 65 év felettiek kártyája pedig sosem jár le.
7. Több kérdést is felvet ugyanakkor az e-kártya használata. Bár az Alkotmánybíróság nem aggódik, az ilyen információk összekapcsolását régebben alkotmányellenesnek ítélte, ezért szűnt meg a személyi szám is anno.
8. Mi van akkor, ha az állami rendszer nem vigyáz kellőképpen az adatainkra? A csodakártya remek célpont lehet a kiberbűnözőknek, előfordulhatnak visszaélések, személyazonosság-lopások.
9. Még csak most találták ki, és már januártól kötelező lesz: májusban nyújtotta be Pintér Sándor belügyminiszter a törvényjavaslatot, megszavazták, és nyáron kihirdették, januárban pedig bevezetik. Külföldön ez a folyamat jóval lassabban zajlott: több év után tették kötelezővé, és előtte tesztelték is, pontosan a lehetséges visszaélések miatt.
10. Ha az adataink illetéktelen kezekbe kerülnek: más fényképpel, de a mi adatainkkal hamis iratokat lehet készíteni. A nemzetközi terrorszervezeteknek és maffiáknak is kapóra jöhetnek a lopott személyiségek.
Más országokban már van e-kártya, csak nem egészen így: Németországban megtartották a az egészségügyi ellátásokra szolgáló külön kártyát, viszont 5 éve már minden személyi tartalmaz chipet a lényeges személyi adatokkal. A németeknél a kártyához PIN kód is tartozik, és néhány pénzügyi, közüzemi szolgáltatónál is lehet használni. Németországban egyébként egy évtizedes tesztelés és négy év felkészülés után vezették be az e-kártyát. Észtországban szinte mindenkinek van már e-kártyája, sokkal több funkcióval, mint ahogyan nálunk tervezik. Az észteknél bérlet, elektronikus aláíró is egyben, és még online szavazni is lehet vele a választásokon. Spanyolországban az e-kártya tárolja a vezetési feketepontokat, a volt munkahelyeket, és még ösztöndíjakra is lehet jelentkezni vele. Ehhez a kártyához egyébként mobilapplikáció is tartozik. |
Olvasson többet az NLCafén:
- E-kártya: most már tényleg bevezetik
- Júliustól tajkártya nélkül is adhatunk vért