2500 közép-európai hallgató és friss diplomás megkérdezésével készített felmérést a Deloitte nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó cég. Míg az előző, 2013-as felmérésben a válaszadók 22 százalékánál szerepelt a munkabér az első helyen a munkahelyválasztás legfőbb tényezői között, az idei felmérésen ez már csak a második. Idén az első helyen az érdekes és előremutató feladatok megléte szerepel – tette hozzá.
A magyar válaszadók szerint a munkáltatók részéről elvárt öt legfontosabb képesség a logikus, analitikus gondolkodás, az új kompetenciák gyors elsajátítása, az önálló munkavégzés és döntéshozás, a csapatmunka, illetve a problémamegoldás.
A felmérésből kiderült az is, hogy a valóságtól elrugaszkodott a pályakezdők kezdő bérigénye: míg 2013-ban a válaszadók friss diplomásként első munkahelyükön nettó 170 ezer forintos fizetésre számítottak, a 2015-ben készült felmérésben átlagosan nettó 255 ezer forint kezdő fizetést adtak meg, holott a statisztikai hivatal szerint a nettó átlagfizetés Magyarországon 160 ezer forint, és egy értelmiségi dolgozó jelenleg átlagosan nettó 210 ezer forintot visz haza a hónap végén.
A megkérdezettek nagy része egy ígéretes munkáért hajlandó lenne elköltözni, több mint háromnegyedük inkább külföldre menne, mintegy 67 százalékuk az országon belül költözne. Azt csak a válaszadók 15 százaléka mondta, hogy egyértelműen külföldre menne dolgozni, miközben 78,8 százalékuk inkább csak tanulmányai folytatását tervezi külföldön.
A válaszadók több mint fele multinacionális céghez szerződne, elsősorban a nyitott munkahely, az otthoni munkavégzés lehetősége és a rugalmas munkaórák miatt. Különösen érdekes a felmérés készítői szerint, hogy csak nagyon kevesen, mindössze a válaszadók 4,2 százaléka menne startup vállalkozáshoz dolgozni, saját üzletet is csak a megkérdezettek 8,2 százaléka indítana.