Tíz ismert ember, aki élt nevelőszülőknél vagy intézetben

SOS Gyermekfalvak | 2016. Május 01.
Vannak gyerekek, akik anyák napja alkalmából nem az édesanyjukat lepik meg egy nagy csokor virággal. Azért, mert hosszabb vagy rövidebb időre elvált az útjuk egymástól. Esetleg nem a vér szerinti szülő az, akire anyjukként tekintenek. Öt magyar és öt külföldi híresség jön most, akik rövidebb vagy hosszabb időt eltöltöttek a gyermekvédelmi rendszerben, intézetben vagy nevelőszülőknél. Az SOS Gyermekfalvak cikke.

Röhrig Géza

A költő, zenész, színész, bibliaoktató, a Saul fia játékfilm főszereplője négyévesen került állami gondoskodásba, mikor az édesapja meghalt. Tizenkét éves koráig élt intézetben, akkor örökbe fogadták. Verseiben vissza-visszatér erre az időszakra.

Fotó: Kováts Dani

Bagi Iván

Bagi Iván humorista egy házasságon kívüli kapcsolatból született, anyukája pszichiátriai gondjai miatt nem volt képes a gyereknevelésre. Élt a Fóti Gyermekvárosban, több más intézetben és nevelőszülőnél, időnként az édesanyja is kivette. Végül tízévesen a nővére vette magához. A humort a túlélés fontos eszközének tekinti.

Oláh Ibolya

Az énekesnő csecsemőként került be otthonba, szülei lemondtak róla, több intézetben és nevelőszülőknél is megfordult, köztük a tiszadobi gyermekotthonban, az akkori vezetőt, Illésné Áncsán Arankát (“Anyácskát“) tekinti anyjának. Autodidakta módon tanult meg énekelni és gitározni, egy tehetségkutató versenyen lett ismert.

Kálid Artúr

A színművész egész gyerekkorát állami gondozásban töltötte Berkeszen. Apja itt tanuló egyetemista volt Bissau-Gunieából, anyja a szülés után a kórházban hagyta. Többször megpróbálták örökbe fogadni, ám ez meghiúsult, mert anyja nem mondott le róla. Az ismertséget a Ki mit tud? verseny hozta meg neki, ahova 18 évesen jelentkezett. Felnőttként meglátogatta az apját Afrikában.

Kádár János

A szocialista korszak első embere egy cselédlány törvénytelen gyerekeként született 1912-ben, apja katonatiszt volt, aki elhagyta az anyját, így az anya után kapta meg a Csermanek János nevet. Az anyát a szülés után elbocsátották állásából, Budapestre ment viceházmesternek, útközben a Somogy megyei Kapolyon nevelőszülőknél hagyta a fiát. János ott élt hatéves koráig, akkor az anya magához vette Budapesten. A nevelőapjával szoros volt a kapcsolata, anyját viszont nehezen szokta meg a távollét után.

Edgar Allan Poe

Az amerikai költő szülei vándorszínészek voltak, hároméves volt, mikor az anyja meghalt, az apja már korábban elhagyta a családot. Edgar és két testvére három különböző családhoz kerültek, őt az Allan házaspár, egy jómódú, gyermektelen család nevelte fel. Nagyon szoros kapcsolata volt a nevelőanyjával, és bár hivatalosan sose fogadták örökbe, a tiszteletükre felvette az Allan nevet a saját családneve mellé.

Malcolm X

Az amerikai emberi jogi aktivista apja is a feketék jogaiért küzdött, ezért sok támadás érte, és egy rejtélyes autóbalesetben halt meg. Az anya később ideg-összeroppanást kapott, a hét gyereket ekkor különböző nevelőcsaládoknál helyezték el. Malcolm X három évet töltött el egy fehér nevelőcsaládnál, Swerlinéknél, akik nagyon szerették, de a jelenlétében is tettek rasszista megjegyzéseket a feketékre. Malcolm 15 évesen költözött el tőlük, rövid időre egy másik nevelőcsaládhoz, majd a nővéréhez.

Marilyn Monroe

Az amerikai színésznő Norma Jeane Baker néven született, az anyja vágóként dolgozott, az apja elhagyta. Az anya anyagi nehézségei miatt a szülés után a Bolander házaspárnál helyezte el, és heti öt dollárt fizetett a gyermek ellátásért, hetente láthatásra is vitték. Mikor hétéves lett, az anyja magához vette, ám annak pszichiátriai betegsége miatt az együttélés hamar megszakadt. Ezután Marilyn intézetben töltött két évet, ahol nagyon rosszul érezte magát, majd egy nevelőcsaládhoz került, ahol molesztálás áldozata lett. Innen anyja barátnőjének családjához került, ahonnan 16 évesen távozott, mikor férjhez ment.

Eddie Murphy

Az amerikai humorista, színész csak egy évet töltött nevelőszülőknél, ám ez meghatározó élmény lett a számára. Szülei hároméves korában elváltak, később az apa meghalt. Mikor Eddie nyolcéves lett, az anyja kórházba került, a család anyagi gondokkal küzdött, Eddie-t és bátyját egy nevelőcsaládnál helyezték el. Itt Eddie nagyon rosszul érezte magát, és ekkor fedezte fel annak a fontosságát, hogy minden helyzetben tudjon valamin nevetni. Egy évvel később az anya újraházasodott, és visszakapta a gyerekeket.

Cher

Az énekesnő csecsemőkorát egy intézetben töltötte. Az anyja mindössze húszéves volt, már a terhesség alatt elvált az apától, meg akarta szakíttatni a terhességet, majd a szülés után egy apácák vezette otthonban helyezte el a babát, mert nem volt pénze. Pár hét alatt sikerült annyi pénzt összeszednie, hogy kivehesse Chert az intézetből. Bár mindennap látogatta, ez mindkettejüknek traumatikus élmény és sokáig családi tabu volt.

Nevelőszülőkről és gyermekvédelemről rengeteg történetet olvashattok az SOS Gyermekfalvak által működtetett a Gyereksorsok blogon.

További cikkek az SOS Gyermekfalvaktól az NLCafén:

Exit mobile version