Azon munkálkodik a Nemzetközi Rétegtani Bizottság, hogy az ember korszakát, vagyis az antropocén kort felvetesse a földtörténeti korok listájára. Az erről szóló javaslatot már be is terjesztették a Nemzetközi Geológiai Kongresszuson, hétfőn. Amíg a javaslatból valódi kormeghatározás lesz, addig évek telhetnek el, nem hivatalosan már sokan használják a kifejezést.
Mi az az antropocén?
Nagyjából mindenki tudja, hogy a geológusok különböző korszakokra osztják a Föld történelmét. Jelenleg a holocén korban élünk, ami tizenkétezer éve kezdődött, az első jégkorszak után. A harmincöt fős szakértői csoportból harmincnégyen úgy vélik, hogy a holocén a 20. század közepén véget ért. Az antropocén fogalmát Paul Crutzen Nobel-díjas kémikus alkotta meg az évezred elején, mert szerinte az emberi tevékenység maradandó változásokat okozott a Földnek, mértéke eléri a természetes hatásokét.
Az ember okozta hatások közé tartozik a klímaváltozás, a szén, a nitrogén és a foszfor körforgásában bekövetkezett nagy mértékű változás, a műanyag, az alumínium, a betonrészecskék, a szálló hamu elterjedése, a radioaktív csapadék, valamint állat- és növényfajok korábban példa nélküli globális elterjedése.
Mikortól számítjuk?
Vita van arról, hogy mikor is kezdődött az ember kora. Volt, aki Amerika felfedezését, vagy az iparosodás kezdetét javasolta. A bizottság szerint első atombomba bevetésének ideje, 1945. július 16. kifejező dátum lenne, mert annak hatásai a Föld felszínén világszerte kimutathatók.
Az antropocén kor fogalmát megalkotása óta rendszeresen használják, hivatalosan azonban csak a Nemzetközi Rétegtani Bizottság (ICS) nevezhet el egy korszakot.