Nemcsak a kemény téli fagy, hanem a tulajdonos is felelős azért, ha a télen elfagy a vízórája. Az elmúlt hetekben már több mint tízezer vízórát tett tönkre a fagy, ám a károk összegéről és az elfolyt víz mennyiségéről csak az olvadás után lesz információja a vízszolgáltatóknak. Az őket tömörítő szervezet, a Mavíz műszaki bizottságának elnöke szerint olvadáskor a nyári csúcsfogyasztást megközelítő vízfogyasztást mérnek, ahogy enged a jég a szétfagyott órákban és szabadon ömlik ki a repedéseken keresztül – írja a Világgazdaság.
Radács Attila szerint egy elfagyott mérőóra cseréje akár 15-20, extrém esetben akár 30 ezer forintba is kerülhet, így csak a vízórák cseréjére elkölt a lakosság 150-200 millió forintot, plusz még a feleslegesen elfogyasztott víz díját.
Odafigyeléssel megelőzhető
Az extrém fagy elviekben nem okozhatna problémát a vízóráknak, ugyanis azokat hivatalosan a fagyhatár alatt kell elhelyezni. Ám hiába van mélyen az óra, ha az aknafedél hiányzik, vagy félre van csúszva, esetleg nincs letakarva. Az erős szél lehűtheti az aknát, és megtörténik a baj. Célszerű a vízóra fölé további biztonsági hőszigetelést is helyezni, például hungarocell-lapot. “Még most sem késő szigetelni, a kutya még nem ette meg a telet. Még fagyhatnak el további vízórák” – figyelmeztet a szakember.
A lustaságnak komoly ára lehet a fogyasztóra nézve, ugyanis az épületek belső vízhálózatát és mérőjét a felhasználó köteles fenntartani és megóvni, őt terhelik a fagy miatti vízóra-károsodások költségei is.