Rahaf Mohammed al-Kunun, aki szombaton érkezett Bangkokba Kuvaitból, azt állítja: attól tart, hogy családja megöli őt, ha hazatér Szaúd-Arábiába. A 18 éves lány a Reuters hírügynökségnek korábban azt mondta, egy kuvaiti családi vakációról menekült el Thaiföldre, és azt tervezte, Ausztráliába megy tovább, hogy ott menedékkérelmet nyújtson be. Állítása szerint őrizetbe vették azt követően, hogy kiszállt a repülőgépből, elvették az útlevelét, és azt közölték vele, vissza fogják küldeni Kuvaitba.
Elmondása szerint azért kérne menekültstátuszt Ausztráliában, mert családja fizikailag, érzelmileg és verbálisan is bántalmazza őt, elnyomásban él, nem utazhat, nem vezethet autót. Rokonait nem azonosította, csak annyit árult el róluk, hogy nagy hatalmú szaúdi családról van szó. Al-Kunun közlése szerint ezért barikádozta el magát egy szobában, ahonnan a közösségi médián keresztül kért segítséget. Az első üzeneteket még szombaton kezdte el posztolni. Hétfőn közzétett egy videót, amelyen látszik, hogy egy asztallal és egy matraccal eltorlaszolta hotelszobája ajtaját.
A szaúdi külügyminisztérium egy Twitter-üzenetben azt tudatta, hogy a nőt a repülőtéren a thaiföldi bevándorlási törvények megsértése miatt tartóztatták fel. Végül engedélyezték neki, hogy ideiglenesen belépjen Thaiföldre az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) védelme alatt. A thaiföldi hatóságok közölték: az UNHCR fogja megvizsgálni al-Kunun ügyét, és eldöntik, jogosult-e a menedékre. A szaúdi nő a hétfői nap folyamán később elhagyta a szobát, amelyben elbarikádozta magát. Al-Kunun a Twitteren erősítette meg, hogy az ENSZ-ügynökség védelme alá került, az útlevelét is visszakapta.
Szaúd-Arábiában a nők csak valamelyik férfi rokonuk engedélyével dolgozhatnak, utazhatnak, házasodhatnak, illetve vehetnek igénybe bizonyos egészségügyi kezeléseket. A thaiföldi bevándorlási hivatal vezetője közölte: Al-Kunun apja hétfő este Bangkokba érkezik. Leszögezte: nem fogják a lányt arra kényszeríteni, hogy találkozzon az apjával, és nem fogják az országból elküldeni.