Áttörésig juthatunk: a Hold sötét oldalára indult küldetés

CS.Á. | 2024. Május 04.
Azt remélik a szakértők, hogy végre sokkal több mindent megtudhatunk a Hold eddig nem ismert, tőlünk soha nem látható oldaláról.

Kína az első és idáig egyetlen ország, mely a Hold távoli, a Föld felé soha nem forduló oldalán sikeresen landolt. Most újabb küldetést indítottak erre az oldalra azzal a céllal, hogy mintákat hozzanak onnan. 

A Chang’e-6 küldetést pénteken indították útnak, és 53 napot tölt majd az Aitken-medencében, hogy tanulmányozza annak geológiáját és topográfiáját, valamint mintákat gyűjtsön a kráter különböző pontjairól. Ez a terület a Hold legnagyobb és legrégebbi krátere, amely majdnem a Hold felszínének negyedét lefedi, átmérője körülbelül 2500 kilométer, mélysége pedig több mint 8 kilométer.

A tudósok azt remélik, hogy a visszaérkező kőzetek vizsgálatával válaszokat kapnak a “Hol sötét oldaláról” – ezzel a névvel illetik ugyanis a rejtett területet, bár a szakértők szerint ez az elnevezés félrevezető, hiszen a mi szemszögünkből sötétnek tűnik ugyan az oldal, valójában ugyanúgy átéli a holnapot és holdéjszakát, mint látóterünkbe eső rész, és bőven kap megvilágítást is. Egy holnap több mint 29 napig, míg egy holdéjszaka nagyjából két hétig tart.

Forrás: CNN

Exit mobile version