Hétfőn elérte a Szigetközt a Boris ciklon okozta árhullám, a Lajtán Mosonmagyaróvárnál a legmagasabb, harmadfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
A Duna a magyarországi szakaszon többnyire a harmadfokú készültségi szintet meghaladóan tetőzik majd, a Lajtán akár a legmagasabb valaha mért vízszintet, a Murán pedig az első fokot megközelítő tetőzésekre számítanak.
Tudatták azt is, hogy a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján Budapesten az alsó rakpartot várhatón kedden, a nap második felében éri el a víz. A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrben jóval a harmadik fokozat szintje feletti tetőzés várható.
Bár az árhullám lényegi része még nem ért el Magyarországra, a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse (OMIT) folyamatosan dolgozik, és koordinálja a védelmi előkészületeket, a frissülő adatokhoz igazítva finomítják a szükséges létszám- és eszközigényt.
A Fővárosi Csatornázási Művek közlése szerint jól halad a budapesti árvízi védekezés, a védvonalakat minden ponton a várható vízszint felettinél magasabb szintre készítik fel.
Pintér Sándor hétfőn kijelentette: az árvíz elleni védekezésre való felkészülés szintje az egész ország területén elérte a száz százalékot. A belügyminiszter elmondta, hogy az intézkedések lehetővé teszik, hogy medrében tartsák a Dunát. Ugyanakkor más folyók esetében, lehetséges megoldásként ideiglenes víztározókba engedik a vizet annak érdekében, hogy megvédjék a lakosság testi épségét és javait.
A védekezésben a vízügyi igazgatóságok mellett részt vesz a honvédség, a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az önkormányzatok, és készültségben van a mentőszolgálat is – sorolta a tárcavezető. Ugyanakkor önkéntesek jelentkezését is várják a védekezéshez. Az interneten fogják közzétenni, hogy hol és milyen munkára jelentkezhet az, aki segíteni kívánja a védekezést.
Fotókon az áradás Csehországtól Magyarországig! Kattints a galériához!
Egy evakuált lakos öleli magához macskáját, miután elérte az áradás a cseh Jesenik városát (Fotó: Gabriel Kuchta/Getty Images)
Civilek ölelik meg egymást, miután a mentőcsapatok kimenekítették őket az elárasztott otthonaikból Jesenikben, Csehországban 2024. október 15-én (Fotó: Lukas Kabon / Anadolu via Getty Images)
Egy elárasztott étterem a Duna mellett, 2024. szeptember 15-én Bécsben, Ausztriában (Fotó: Christian Bruna / Getty Images)
Emelkedik a Duna vízszintje Bécsben, ahogy elérik az áradások a várost (Fotó: Christian Bruna/Getty Images)
A heves áradásokban összedölt ház Jesenikben, Csehországban (Fotó: Gabriel Kuchta / Getty Images)
Mentőcsapat hoz ki egy kutyát egy elárasztott házból Jesenikben, Csehországban (Fotó: Lukas Kabon/Anadolu via Getty Images)
Folyamatosan mentik ki az otthonukban rekedt lakókat Jesenikben (Fotó: Gabriel Kuchta/Getty Images)
Hömpölygő víz egy panelház előtt, a csehországi Jesenikben, 2024. szeptember 15-én (Fotó: Gabriel Kuchta/Getty Images)
Alig látszik ki egy jármű Jesenik egyik elárasztott utcájában, 2024. szeptember 15-én (Fotó: Gabriel Kuchta/Getty Images)
Ajtajában állva nézi egy lakó az elárasztott utcát Jesenikben. Csehországban komoly pusztításokat végzett az árvíz (Fotó: Gabriel Kuchta/Getty Images)
Homokzsákokat töltenek önkéntesek Gönyűn, az áradó Duna közelében, 2024. szeptember 15-én. (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
Katonák dolgoznak az árvíz elleni védekezésen Pilismaróton, az áradó Duna közelében 2024. szeptember 16-án (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)
Katonák dolgoznak az árvíz elleni védekezésen Pilismaróton, az áradó Duna közelében 2024. szeptember 16-án (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)
A Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai dolgoznak az árvíz elleni védekezésen a Margitszigeten, 2024. szeptember 16-án. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Az áradó Duna a Római partnál, 2024. szeptember 16-án. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Sétahajók a budai oldalon, a rohamtempóban emelkedő Dunán, szeptember 15-én (Fotó: Isza Ferenc/AFP)
Közben legalább 16 ember halt meg eddig az Ausztriától Romániáig több közép-európai országban pusztító áradások következtében.
Ötre nőtt a délnyugat-lengyelországi árvíz áldozatainak száma, miután hétfő reggel megtalálták Nysa városában egy kórházból hazafelé tartó sebész holttestét – közölték a lengyel tűzoltóság. A cseh rendőrség közlése szerint egy nő vízbe fulladt az ország északkeleti részén, ahol csütörtök óta rekordmennyiségű csapadék hullott. További hét ember eltűnt.
Ausztriában eddig legalább hárman, Romániában pedig – a Digi 24 helyi televízió közlése szerint – heten haltak meg. Ausztriában a folyók és a víztározók vízszintje hétfőre virradó éjjel csökkent az eső enyhülésével, osztrák tisztségviselők ugyanakkor azt mondták, hogy készülnek a második hullámra, mivel az előrejelzések szerint hevesebb esőre lehet számítani.
(MTI/nlc)