Mórahalomtól öt kilométerre, Ásotthalom felé kezdték el építeni a magyar–szerb határon a kerítést. Az érintett szakaszt rendőrök őrzik, illetéktelenek nem juthatnak be a műveleti területté nyilvánított részre. Mi is csak gyalog közelíthettük meg a terepet.
Jelenleg is kísérleteznek, több verzióból fogják kiválasztani, hogy melyik kerítéstípust építsék meg. Úgy tudjuk, mászással is tesztelik majd a négy különböző verziót. A helyiek szerint nem azon a szakaszon jönnek át a legtöbben, ahol most a próbakerítés épül.
A magyar–szerb határ 175 kilométeres szakaszán lesz kerítés. A kormány szerint a határzárral Magyarország nem szeg meg semmilyen nemzetközi kötelezettséget.
Mint az korábban megírtuk, a világ több pontján vannak kerítések és falak a határokon. Ilyen a török–görög határ vagy Izrael számos határa. Az USA és Mexikó határán majdnem ezer kilométeren létesítettek kerítésrendszert.
Az építkezésen 900 ember dolgozik majd 12 helyszínen. A határzárat a 2015. november 30-ig fel akarják húzni.
A kerítés állítólag addig marad, amíg az országnak szembe kell néznie a menekülthelyzettel.
A kerítés 2-2,5 méterre az országhatároktól, magyar területen készül. Rövidesen bűncselekmény lehet a határsértés. A kormány a büntető törvénykönyv módosítását kezdeményezi.
Találkoztunk olyan helyivel, aki azt mesélte, hogy a gyümölcsfájáról ettek a kimerült menekültek. Arról is beszélnek a helyiek, hogy az egyik gazda reggel a fóliasátrában talált rá néhány menekültre. Egy másik közelben lakó arról beszélt, hogy atrocitást nem tapasztalt, de állították már meg menekültek, akik taxit kerestek maguknak.
A hivatalos információk szerint Szerbián keresztül átlagosan ezren lépik át a határt illegálisan. Idén eddig 78 190 tiltott határátlépőt regisztráltak, közülük 77 600-an jöttek Szerbia felől. A menekültek legtöbbje azt mondja, hogy csak átutazóban van, és nem az a célja, hogy Magyarországon telepedjen le.
A kerítés tetején vélhetően nem szögesdrót, hanem NATO drótakadály lesz. A körkörösen futó hegyes, éles drótok emberi áthágása elvileg lehetetlen.
Az állam 6,5 milliárd forintot csoportosít át a határzár létrehozására. Az uniótól csaknem 2,5 milliárd forint támogatást kap az ország a menekültügy kezelésére..
A zöld határon érkezőknek nincsenek papírjaik. Így ha megépül a kerítés, okmányok hiányában várhatóan nem fogják őket kiengedni Szerbiából.